Wiosna w ogrodach działkowych

Zawitała wreszcie długo oczekiwana wiosna. Mieszkańcy miasta tłumnie wylegają ze swoich domów, aby korzystać z ciepłych promieni słonecznych i cieszyć się widokiem odżywającej zieleni i rozkwitłych kwiatów. Tłumnie też zrobiło się w ogrodach działkowych. Jak zawsze u progu wiosny działkowcy mają wiele do zrobienia na swoich działkach. Trzeba posprzątać po zimie i naprawić uszkodzenia, wygrabić, a jeszcze lepiej przeprowadzić zabieg wertykulacji trawnika usuwając zaschniętą trawę. Trzeba przeprowadzić wiosenne cięcie drzew i krzewów owocowych, przygotować grządki pod siew i uprawę warzyw. Pracy jak zwykle jest dużo, ale jest ona niezbędna, aby móc później oglądać jej owoce w postaci pięknie zagospodarowanej działki. Wielu działkowców - zwłaszcza o dłuższym stażu - posiada bogatą wiedzę o sposobie wykonanie wiosennych prac ogrodowych. Ale jest też dużo nowych działkowców, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę w ogrodzie działkowym i nie mają tego doświadczenia.  Mogą je szybko nabyć, jeśli zechcą skorzystać z pomocy społecznych instruktorów ogrodnictwa, którzy prowadzą w ogrodach praktyczne zajęcia i pokazy cięcia drzew i krzewów. Podczas takich pokazów przekazywana jest również wiedza na temat ochrony roślin, bezpiecznego wykonywania oprysków, ekologicznej uprawy warzyw i owoców, stosowaniu niechemicznej ochrony roślin oraz roli owadów pożytecznych w ogrodzie, a w tym i budowa EKO-HOTELI. Organizatorem takich pokazów są zarządy ogrodów, ale organizuje je też Okręgowy Zarząd PZD we współpracy z Wydziałem Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta w Poznaniu. Takie pokazy odbyły się już w ROD im. 2 Armii WP i w  ROD „Sypniewo” . Obydwa cieszyły się dużym powodzeniem. Warto korzystać z tej formy wzbogacania swojej wiedzy ogrodniczej, by nie popełniać błędów, które rzutować będą na cały rok.

W ogrodach działkowych rozpoczynają się już pierwsze prace inwestycyjne. Powoli kończą się coroczne walne zebrania działkowców, podczas których zapadają najważniejsze dla ogrodów decyzje w sprawie planowanych zamierzeń. W bieżącym roku ogrody działkowe położone na terenie Poznania będą mogły skorzystać ze wsparcia finansowego udzielonego przez miasto, które przewidziało w swoim budżecie kwotę 250 tys. zł na inwestycje ogrodowe. Trwa składanie wniosków.Do końca kwietnia komisja powołana przez Prezydenta Poznania podejmie decyzję, które ogrody otrzymają wsparcie finansowe.  By takie otrzymać trzeba spełniać warunek, że ogród jest ogrodem otwartym, a inwestycja służyć będzie nie tylko działkowcom, ale też innym osobom przebywającym na terenie ogrodu. Cieszyć mogą informacje, że ogrody ubiegają się o dofinansowanie budowy placów zabaw i siłowni plenerowych, modernizację i budowę świetlic ogrodowych, modernizację sieci energetycznych poprawiających oświetlenie ogrodu itp. Złożone w bieżącym roku wnioski to dopiero pierwsza transza ogrodów, które planują w przyszłości poprawiać infrastrukturę, aby stawała się bardziej nowoczesna i przyjazna dla działkowców ich gości. 

Zima już na dobre odeszła.Mamy taką nadzieję. Ustała też potrzeba specjalnej troski wobec ludzi mieszkających na działkach, często w złych warunkach stwarzających zagrożenie dla ich zdrowia czy nawet życia.   Pomijając fakt, że ogrody działkowe nie służą do zamieszkiwania, to zjawisko jest w Poznaniu niepokojąco wysokie. Wielu mieszkających w ogrodach decydując się zamieszkać w altanach uczyniła to wobec braku innych możliwości rozwiązania problemu mieszkaniowego. Do tych osób skierowana została oferta Miasta przedstawiona działkowcom przez Zastępcę Prezydenta Poznania Tomasza Lewandowskiego polegająca na udzieleniu pomocy w uzyskaniu mieszkań socjalnych. Miasto podjęło konkretne działania, by osoby o niskich dochodach, które z konieczności zdecydowały się zamieszkać w altanach działkowych, mogły uzyskać znaczącą pomoc w rozwiązaniu problemu mieszkaniowego. Aby z takiej pomocy skorzystać działkowiec musi do 30 czerwca złożyć w Biurze Spraw Lokalowych wniosek o mieszkanie i uzyskać od zarządu ROD potwierdzenie faktu zamieszkiwania na działce. Da to mu dodatkowe punkty preferencyjne przy rozpatrywaniu wniosku. Zarządy ROD przeprowadzały rozmowy z działkowcami zachęcając ich do korzystania z tej formy pomocy. Warto odwiedzić urząd przy ul Matejki 50, jeszcze tej wiosny, by kolejna zima nie zmusiła działkowca do mieszkania w altanie ogrodowej. 

 

dr Zdzisław Śliwa 

prezes Okręgu w Poznaniu