Jesienne szkolenie Społecznej Służby Instruktorskiej Okręgu PZD w Poznaniu

12 grudnia 2018r. w Domu Działkowca ROD „Mazurek w Poznaniu odbyło się szkolenie Społecznej Służby Instruktorskiej Okręgu PZD w Poznaniu. Szkolenie przygotował i prowadził instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu PZD w Poznaniu Mieczysław Marek. W szkoleniu uczestniczyli: krajowi, okręgowi i ogrodowi instruktorzy Społecznej Służby Instruktorskiej, którzy licznie przybyli, aby pogłębiać i zdobywać najnowsze informacje z dziedziny ogrodnictwa działkowego i funkcjonowania ogrodów w PZD.

Szkolenie obejmowało zagadnienia:

1 Nowelizacja Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego oraz aktualne problemy z życia Związku  - prezes Okręgu dr Zdzisław Śliwa;

2 „Problemy ochrony roślin występujące w ROD”   -    dr  Stefan Wolny z Instytutu Ochrony Roślin;

3 „Rdza gruszy i jej występowanie na roślinach, krzewach i drzewach w ROD” - dr Tomasz Kubala z Uniwersytetu Przyrodniczego;

4 Organizmy pożyteczne na działce, wybór Eko-Hoteli i zapoznanie z  planem szkolenia SSI na 2019r. -  Instruktor ds. ogrodniczych Mieczysław Marek.

Zmiany zapisane w znowelizowanym Regulaminie Rodzinnego Ogrodu Działkowego, projekt nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej, inwestycje w ogrodach działkowych i pozyskiwanie środków na ten cel oraz najważniejsze sprawy dotyczące Rodzinnych Ogrodów Działkowych, w tym przygotowanie do kampanii sprawozdawczo-wyborczej Związku w świetle koniecznych zmian w zarządzaniu ogrodami działkowymi oraz oczekiwania wobec instruktorów SSI przy realizacji tych zadań ·szczegółowo omówił Prezes Okręgu PZD w Poznaniu dr Zdzisław Śliwa.

W nowym świetle panowie dr  Stefan Wolny i dr Tomasz Kubala przedstawili, problem ochrony roślin w ROD oraz chorób występujących w ogródkach działkowych, w tym szczególnie problem przeciwdziałania rdzy jałowcowo - gruszkowej.

Tak jak poprzednio i tym razem temat „Budowa i wybór Eko-Hoteli dla organizmów pożytecznych” cieszył się wielkim zainteresowaniem. Omówiono też rolę szkoleniową ścieżek  dydaktyczno – ekologicznych. Podzielono się własnymi doświadczeniami, co zrobić i jak postępować, aby działka była wesoła, radosna i kwitnąca od wiosny do jesieni. W dyskusji na zakończenie szkolenia padły pomysły tematów następnego szkolenia SSI.        

Na zakończenie szkolenia, Prezes Okręgu PZD podkreślił, że SSI to zespół zgranych fachowców, na których zawsze może liczyć i polegać. Zapowiedział też, że dołoży wszelkich starań, aby szkolenia SSI odbywały się zawsze na wysokim poziomie.

Prezes złożył życzenia świąteczne dla instruktorów i ich rodzin, przekazując jednocześnie przesłanie „Mam nadzieję, że spostrzeżenia oraz inne informacje przekazane instruktorom będą przez nich dobrze propagowane i rozpowszechniane w Ogrodach.

Tekst:    Mieczysław Marek
Zdjęcia: Andrzej Górczyński