60-lecie ROD im. Tadeusza Kościuszki w Środzie Wielkopolskiej

W dniu 6 września 2014 roku Rodzinny Ogród Działkowy im. Tadeusza Kościuszki w Środzie Wielkopolskiej obchodził Dzień Działkowca oraz 60. rocznicę powstania.

ROD powstał w latach 50. ubiegłego wieku na terenie po byłym żwirowisku, otoczony stawami z wodami poprodukcyjnymi oraz bagnami. Teren taki wybitnie nie sprzyja uprawom ogrodniczym, ale dzięki mrówczej pracy działkowców udało się. Oglądamy dziś kwitnące działki, drzewa wspaniale owocujące i duże zbiory warzyw.

ROD jednak nie mógł liczyć na pomoc władz miasta i powiatu, które w poprzedniej kadencji sprzedawały otaczający teren, zamykając praktycznie dojazd do ogrodów. Jednak obecne władze, zarówno Burmistrz Wojciech Ziętkowski oraz Starosta Tomasz Pawlicki, przybyli na uroczystości, wiele uczynili dla odzyskania wolnego dojazdu, ale na tym nie koniec. Składając życzenia Działkowcom i wręczając okolicznościowe ordery, obiecali doprowadzić do szczęśliwego rozwiązania problemu dojazdu.

Na ręce Pana Prezesa, Stanisława Pruszyńskiego, osobiście złożyłem życzenia pomyślności w imieniu Prezesa Polskiego Związku Działkowców – Eugeniusza Kondrackiego, przekazując okolicznościowy puchar i dyplom od Krajowej Rady PZD. Przekazałem również życzenia od Prezesa Okręgu PZD, Zdzisława Śliwy, wręczając okolicznościowy ryngraf. Omówiłem też bieżące problemu nurtujące działkowców.

Historię Ogrodu i walkę z ustawą przedstawił Prezes ROD im. Tadeusza Kościuszki, podkreślając dobrą współpracę z samorządem, okolicznymi ogrodami oraz Okręgiem PZD.

Na uroczystości brać działkową reprezentowali Prezesi: Zenon Król z ROD im. Niedziałkowskiego, Przemysław Jaśkowiak z ROD „Odrodzenie” i Hanna Brzezińska z ROD  im. Raczyńskiego w Zaniemyślu, którzy złożyli Panu Pruszyńskiemu życzenia.

Zasłużeni Działkowcy otrzymali pamiątkowe medale z okazji 60-lecia Ogrodu, ufundowane przez zarząd ROD.

Prezes Stanisław Pruszyński przekazał na moje ręce medal i list z podziękowaniem dla Prezesa Okręgu PZD i KR PZD.

Uroczystość zakończyła się zabawą działkowców przy orkiestrze oraz obficie zaopatrzonym bufecie.

 

Pobierz zdjęcia

 

Janusz Cybichowski

Przewodniczący Okręgowej Komisji Rozjemczej

Krajowy Instruktor SSI – PZD.