Dobry rok u działkowców

Wielkopolscy działkowcy mogą zaliczyć mijający rok do udanych i spokojnych. Po raz pierwszy od szeregu lat nie musiano obawiać się o przyszłość ogrodów, o podwyżki opłat za działkę, o nakładanie na działkowców nowych kosztów i opłat. Nie oznacza to jednak, że na działkach nic się nie działo. Wręcz przeciwnie, wdrażaliśmy w życie nową ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych, uchwaliliśmy nowy statut stowarzyszenia ogrodowego PZD, który we wrześniu doczekał się rejestracji w KRS i wreszcie mamy już nowy Regulamin ROD, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016r., a który obecnie jest dostarczany do ogrodów i będzie wydawany wszystkim działkowcom za darmo, bo koszty jego opracowania pokryły KR PZD i OZ PZD. Ten ostatni dokument jest szczególnie ważny dla każdego działkowca. Reguluje on tok życia w ogrodzie działkowym, zawiera prawa i obowiązki działkowca, informuje o sposobie zagospodarowania ogrodu i działki, zawiera przepisy porządkowe oraz informuje o rodzajach opłat ogrodowych i sposobie informowania działkowca o nich. Regulamin ROD został  wydany jako odrębna książeczka i zawiera 86 paragrafów, tj. o połowę mniej niż dotychczasowy. Stał się tym samym bardziej czytelny i uporządkowany oraz nie zawiera zbędnych powtórzeń zapisanych w statucie PZD. W Regulaminie  zawarto jednak ważne przepisy prawa, których obowiązek przestrzegania wynika z ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych i ustawy prawo budowlane. W paragrafie 46 zamieszczono informacje o altanie działkowej podając jej definicję jako budynek rekreacyjno-wypoczynkowy położony na terenie działki o powierzchni mierzonej w obrysie ścian zewnętrznych do 35 m2 . Zapisano też, że do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2.Regulamin informuje też, że zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych wybudowanie altany o większych parametrach jest złamaniem prawa, które musi być zgłoszone do nadzoru budowlanego i będzie podstawą wypowiedzenia działkowcowi umowy dzierżawy działkowej, a przy rozliczeniu nakładów działkowca nie będzie wypłacone wynagrodzenie za obiekt niezgodny z przepisami prawa. Warto zapamiętać te wymogi, by nie być narażonym na opisane restrykcje i utratę działki. Regulamin przypomina też, że altana działkowa nie może być wykorzystana do zamieszkiwania, co także jest naruszeniem prawa i podstawą rozwiązania umowy dzierżawy działkowej.

Mijający rok przyniósł też dobre wiadomości dla wielu ogrodów o dotychczas nieuregulowanym stanie prawnym. Dzięki zapisowi art. 76 ustawy ogród, który spełnia warunki tam określone, nabywa prawo do zajmowanego gruntu, co potwierdza swoją decyzją prezydent lub burmistrz miasta. Wnioski w tej sprawie do władz miejskich składał Okręgowy Zarząd, a decyzje wydawał uprawniony organ. Niektóre z ogrodów czekały na taką decyzję  ponad 30 lat…

Ogrody działkowe rozpoczęły też starania o podniesienie własnego standardu na miarę XXI wieku. Oczywiście wymaga to dofinansowania, by poprawić zagospodarowanie ogrodu. Związek podjął liczne inicjatywy, by zacząć korzystać ze środków europejskich w ramach programów, na które przeznaczone są środki unijne. Jest jednak jeden podstawowy warunek. Szansę na pozyskanie środków unijnych będą miały tylko takie przedsięwzięcia, które będą służyły otwieraniu się ogrodów na lokalne społeczności. Wiele środków można pozyskać na dofinansowanie infrastruktury poprawiającej ekologiczne standardy ogrodu, można pozyskiwać dotacje na budowę odnawialnych źródeł energii, można wspierać budowę ścieżek ekologicznych i edukacyjnych, tworzyć Dzienne Domy Seniora, organizować przedsięwzięcia kulturalne i wiele innych. Programy z których można pozyskiwać środki są systematycznie wywoływane. Chcąc pozyskać środki trzeba przygotować i złożyć wniosek o dofinansowanie w terminie określonym przez inicjatora projektu. Ogrodom, którym będzie zależało na zdobyciu w ten sposób środków na ogrodowe inwestycje pomocy udzielał będzie Okręgowy Zarząd.

Możemy też występować o pomoc do urzędu miasta, bo takie możliwości daje także ustawa o ogrodach działkowych. Okręgowy Zarząd przeprowadził szkolenie prezesów ogrodów pokazując w jaki sposób można skutecznie ubiegać się o pomoc swoich miast. Już teraz trzeba pomyśleć, jakie podjąć działania, by skutecznie ubiegać się o pozyskanie środków dla rozwoju ogrodów. Pamiętać należy, że planowane inwestycje powinny zyskać aprobatę działkowców podczas walnych zebrań, które już wkrótce odbywać się będą we wszystkich rodzinnych ogrodach działkowych.

I na koniec chcę przekazać kolejną dobrą wiadomość dla działkowców. Uchwalona na 2016 r. składka członkowska płacona przez członków stowarzyszenia nie ulega zmianie i wynosi
6 zł/rok. Małżonkowie mający podwójne członkostwo płacą po 3 zł każdy, też na rok. Nie ulega zmianie także partycypacja działkowca za zarządzanie przez organy wyższe stowarzyszenia, która podobnie jak w 2015 r. wynosić będzie 7 gr/m2 użytkowanej działki. Czy wzrosną, a jeśli to o ile opłaty ogrodowe na utrzymanie ogrodu zadecydują sami działkowcy podczas walnych zebrań, do udziału w których już teraz zachęcam. By mieć wpływ na decyzje podejmowane przez walne zebranie, trzeba w nim uczestniczyć.

Miejmy nadzieję, że nadchodzący rok 2016 będzie równie owocny, czego wszystkim Działkowcom serdecznie życzę z okazji Świąt Bożego Narodzenia i u progu Nowego Roku.

dr inż. Zdzisław Śliwa
prezes Okręgowego Zarządu