Działkowe Święto w Poznaniu

Już po raz kolejny poznańscy i wielkopolscy działkowcy razem z rolnikami obchodzili w sobotę 30 sierpnia 2014r. święto plonów. Okręgowe Dni Działkowca połączono bowiem z Dożynkami Miejskimi. Ktoś powiedział o działkowcach - „mniejsi rolnicy”. To prawda, bo nie produkujemy żywności dla wielu, ale produkujemy ją dla siebie i dla swoich rodzin. Na działkach rodzą się warzywa i owoce, kwitną kwiaty, wypoczywają setki tysięcy mieszkańców polskich miast i miasteczek. Dlatego też z radością przyjęliśmy zaproszenie Urzędu Miasta Poznania by w dorocznym święcie plonów wzięli udział działkowcy.

Pierwsza część uroczystości odbyła się w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Jutrzenka” na poznańskich Jeżycach. To mały liczący 76 działek ogród z bogatą historią, która przedstawił zaproszonym gościom prezes ROD Grzegorz Strugarek. Szczególną cechą tego ogrodu jest jego usytuowanie w samym centrum wielkiego Poznania, gdzie działki sąsiadują z blokami mieszkalnymi, a działkowcy w swej większości wychodząc z mieszkania odbywają krótki spacer na działkę. Atrakcyjność tego terenu powodowała, że w przeszłości były zakusy na likwidację ogrodu, szczęśliwie jednak odstąpiono od tego pomysłu i dzisiaj można spokojnie patrzeć w przyszłość. Godne podkreślenia jest również, że działkowcy tego ogrodu jako jedni z pierwszych w Okręgu Poznańskim odbyli zebranie w sprawie wyboru stowarzyszenia mającego zarządzać ogrodem  i wybrali PZD.

Uroczystość rozpoczęto tradycyjnie odśpiewaniem hymnu PZD „Zielona Rzeczpospolita” Prowadząca uroczystość Magdalena Klessa-Kiec powitała przybyłych na uroczystość gości, a wśród nich przyjaciela działkowców, posła wielu kadencji na Sejm RP pana Stanisława Steca. Prezes Okręgu Zdzisław Śliwa w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim działkowcom za pracę włożoną w uprawę działek i obronę ogrodów oraz złożył gratulacje ogrodom i działkowcom wyróżnionym w konkursach „Rodzinny Ogród Działkowy” i „Wzorowa działka  Radość z zebranych plonów, mierzona nie tylko kilogramami zebranych warzyw i owoców, ale także sukcesem jakim jest nowa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych, jest mącona atakami na ustawę ze strony środowisk mających inną wizję ogrodnictwa działkowego oraz działaniami podjętymi przez Rzecznik Praw Obywatelskich. Dlatego tak ważne są wystąpienia w obronie ustawy, by podkreślać, że dobrze ona służy działkowcom i wypełnia postanowienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego dając swobodę działkowcom decydowania o swojej przynależności do PZD i wyborze stowarzyszenia ogrodowego mającego zarządzać ogrodami. Prezes OZ PZD podkreślił także, że ustawa nie podoba się osobom, które łamiąc obowiązujące prawo próbują przekształcać ogrody w osiedla mieszkaniowe i mają niczym nieuzasadnioną nadzieję, że po wyjściu z PZD otrzymają swoje działki na własność i zalegalizują swoje bezprawne działanie. Prezes OZ omówił także potrzebę zmiany prawa budowlanego, by odsunąć od działkowców zagrożenie stwierdzenia samowoli budowlanych od altan działkowych wybudowanych zgodnie z prawem, ale nie mieszczących się w definicji słownikowej altany, którą w swym kuriozalnym orzeczeniu przyjął za właściwą Naczelny Sad Administracyjny. Dlatego też działkowcy i Związek podjęli kolejną inicjatywę obywatelską, by wprowadzić jednoznaczne zdefiniowanie czym jest altana działkowa. W tej sprawie dotyczącej praktycznie wszystkich działkowców zbierane są podpisy poparcia i nie powinno zabraknąć działkowców, którzy pozostaliby bierni wobec tej sprawy, bo problem dotyczy nas wszystkich.

Stanisław Stec dziękując za zaproszenie pogratulował działkowcom z okazji święta i życzył, by ogrody nadal rozwijały się i w jedności broniły swoich interesów. Złożył również pozdrowienia od Europosłanki Krystyny Łybackiej oraz podpisał się na liście poparcia inicjatywy obywatelskiej.

W dalszej części uroczystości wręczono odznaczenia związkowe, m.in. Jolancie Mrozik odznaczonej odznaką „Za zasługi dla PZD” oraz złote odznaki Zasłużony Działkowiec”.  W imieniu odznaczonych podziękowała prezes ROD „Karolin” w Koziegłowach Zenona Leś.

Wyniki konkursów ogrodowych ogłosił przewodniczący komisji konkursowej Sylwester Chęciński. Laureatom konkursów wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe. Miano najlepszego ogrodu uzyskały ROD im. K. Świerczewskiego w Nowym Tomyślu, „Relaks” w Obornikach, ROD „Minikowo” w Poznaniu i ROD „Złote Piaski” w Nowym Tomyślu. Dla wyróżnionych działek m.in. państwa Janiny i Mieczysława Marków z ROD im 2 Armii WP w Poznaniu, państwa Bogumiły i Mariana Krause ROD im. K. Świerczewskiego w Nowym Tomyślu, pani Hanny Pierzchot z ROD im. Inspektora Sowińskiego w Kościanie przygotowano także okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe i książkowe.

Po zakończeniu spotkania w ROD „Jutrzenka” działkowcy ze swoimi sztandarami oraz wiązankami ogrodowych kwiatów i koszami owoców udali się najpierw do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie uroczystą Mszę św. celebrował biskup poznański Damian Bryl, a następnie w dożynkowym korowodzie przemieścili się do Parku Wilsona, gdzie odbył się dożynkowy ceremoniał w wykonaniu znanego w Polsce zespołu pieśni i tańca Uniwersytetu Przyrodniczego „Łany”.  Gospodarz dożynek Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny podzielił dożynkowy chleb i podziękował rolnikom i działkowcom za ich pracę. W uroczystości wzięli udział liczni mieszkańcy miasta. Obecni byli też politycy i samorządowcy z wicemarszałkiem województwa  Wojciechem Jankowiakiem i przewodniczącym Rady Miasta Ryszardem Ganowiczem.

Działkowym akcentem uroczystości było wystąpienie prezesa OZ PZD Zdzisława Śliwy, który podkreślił dobra aurę dla ogrodów w Poznaniu i województwie, której przejawem było podpisanie Porozumienia ze Związkiem Miast Polskich, kończące niepotrzebny spór i tworzące perspektywy wspólnego działania na rzecz rozwoju ogrodów działkowych z pożytkiem dla działkowców i społeczeństwa. Za tę aurę podziękował Prezydentowi Poznania i obecnym samorządowcom. Zaapelował także o wsparcie działań działkowców w sprawie obrony altan.

Dobra grochówka oraz liczne występy zespołów artystycznych spowodowały, że udany festyn trwał do godzin wieczornych.

TAD