Ogrody działkowe przed walnymi zebraniami

Zaledwie miesiąc upłynął od początku roku a w ogrodach działkowych panuje zimowa sceneria, to jednak zarządy ogrodów pełną parą przygotowują się do rozpoczęcia sezonu ogrodniczego. Zwykle zaczyna się on od odbycia w każdym ogrodzie działkowym walnego zebrania działkowców, którzy podsumowują zakończony rok, oceniają działania zarządu jak wykonał plany przyjęte przez ubiegłoroczne zebranie, ale także przyjmą   plany działania na rok bieżący i preliminarze finansowe gwarantujące wykonanie planów. Jak corocznie w przygotowaniach do zebrań działkowców pomaga zarządom ogrodów Poznański Okręg PZD. Już w styczniu w Poznaniu i w powiatach rozpoczęły się szkolenia zarządów i komisji rewizyjnych rodzinnych ogrodów działkowych przygotowujące je do właściwego wykonania ciążących na nich zadań. Szkolenia są ukierunkowane na omówienie najważniejszych zagadnień , które powinny być w centrum uwagi zarządów przy planowaniu działalności ogrodów w 2017r. Przede wszystkim  uczestnicy szkoleń są zapoznawani   z aktualną sytuacją naszego  Związku, szczególnie w kontekście ostatnich ataków medialnych na PZD, które miały na celu przedstawienie naszym działkowcom fałszywego obrazu działalności Związku i miały prowadzić do rozbijania jedności działkowców. Poza tym w trakcie narad zwracana jest szczególna uwaga na zadania przygotowania i prowadzenia inwestycji oraz remontów w ROD. To zadanie wynika z przeglądu ogrodów działkowych przeprowadzonych w ubiegłym roku, gdzie wykazano ogrodom potrzeby inwestowania, by stały się miejscami coraz lepiej zagospodarowanymi i bardziej przyjaznymi dla działkowców, gości je odwiedzających oraz dla samego środowiska. Potrzeby inwestycyjne są duże, potrzeba też na nie znacznych środków finansowych, których działkowcy nie mają w nadmiarze. Stąd też z dużym zadowoleniem przyjmujemy informacje o możliwości dofinansowania inwestycji w ogrodach przez samorządy naszych miast. Dzieje się tak w coraz większej liczbie samorządów, które korzystając z ustawowych uprawnień mogą przeznaczać część środków budżetowych na wspieranie inwestycji w ogrodach. Dobry przykład daje miasto Poznań, które przygotowuje program dofinansowania ROD w 2017r. w kwocie 250 tys. zł. Także inne powiaty starają się pomagać swoim działkowcom. Stawiają jednak jeden warunek, środki budżetowe powinny poprawiać infrastrukturę ogrodu , by ogrody w większym stopniu otwierały się dla mieszkańców miasta i oferowały im korzystanie z posiadanej zieleni.

Walne zebrania w ogrodach muszą być dobrze przygotowane. Uczestniczący w nich działkowcy mają prawo uzyskać wyczerpujące informacje o działalności ogrodu, mają prawo dowiedzieć się jak wydawano ich pieniądze, które wpłacali do kasy ogrodu i czy te pieniądze były właściwie wykorzystane. Osoby chcące szczegółowo zapoznać się z wydatkami ogrodu mają prawo wglądu do materiałów sprawozdawczych przygotowanych przez zarząd ogrodu, które musza być wyłożone do  wglądu na co najmniej 7 dni przed terminem walnego zebrania. Każdy z działkowców, członków naszego stowarzyszenia musi być zawiadomiony pisemnie o terminie, miejscu i  porządku walnego zebrania. Istotne jest również by zarządy ROD przedstawiły działkowcom szczegółowe propozycje do planu pracy na rok bieżący. Proponowane zadania  inwestycyjne musza zawierać opisanie zakresu i terminu prac do wykonania, wyliczenia kosztów na ten cel podając przy tym  skąd mają one być pozyskane. Wszystkie te dane powinien zawierać wniosek zarządu ROD do walnego zebrania, który  musi być przedstawiony  działkowcom przed podjęciem uchwały o prowadzeniu inwestycji.

 Dużą wagę podczas zebrań działkowcy przykładają do uchwalania opłat ogrodowych. Propozycje opłat przedstawia zarząd ROD na podstawie sporządzonych kalkulacji kosztów działania. Muszą one być przedstawiane w sposób czytelny w rozbiciu na poszczególne koszty. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o ROD każdy działkowiec jest zobowiązany uczestniczyć w pokryciu kosztów funkcjonowania ROD w części przypadającej na jego działkę. Na koszty te składają się m.in. : wydatki na inwestycje, remonty i bieżącą konserwacje infrastruktury ogrodowej;  opłaty na dostawę energii elektrycznej i innych mediów w części dotyczącej terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej; ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne; wydatki na utrzymanie porządku i czystości, a w tym na wywóz śmieci; wydatki związane z zarządzaniem ogrodem. W tym ostatnim składniku kosztów mieszczą się także wynagrodzenia dla członków zarządu i pracowników ogrodu (gospodarz, elektryk, księgowy). Prezes i pozostali członkowie zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie jeśli za zgodą walnego zebrania utworzono w ogrodzie  biuro, w którym na umowę o pracę można zatrudnić kierownika biura lub inną osobę. Jeśli w ogrodzie biuro nie zostało utworzone członkowie zarządu mają jedynie  prawo do świadczeń i nagród w wysokości określonej preliminarzem, które to wypłaty mają rekompensować utracone korzyści i czas poświęcany ogrodowi. Pamiętajmy, że za dobrą pracę należy ludzi wynagradzać, by miał kto ogrodem zarządzać. Dobre wiadomości popłynęły także od KR PZD, która pomimo rosnących kosztów działalności nie zwiększyła obciążeń działkowców w stosunku do roku ubiegłego. I tak nadal roczna składka członkowska wynosi 6 zł (małżonkowie płacą po 3 zł), a partycypacja w kosztach zarządzania ogrodem przez Okręg i  Krajową Radę wynosi nadal 0,07 zł/m2 .  Jest rzeczą istotną, by każdy działkowiec biorący udział w zebraniu miał pełną wiedzę zarówno o podejmowanych zadaniach do wykonania jak i o kosztach, które muszą być poniesione, by plan mógł być zrealizowany. Zachęcam więc wszystkich członków stowarzyszenia ogrodowego PZD w każdym ogrodzie do aktywnego uczestnictwa w walnych zebraniach, bo tam odbywa się najważniejsze wydarzenie roku, które decyduje, co będzie się w ogrodzie dziać. Pamiętajmy też, że nieobecni nie mają racji, a jeśli sami nie zechcemy skorzystać z prawa uczestniczenia w walnym zebraniu, to za nas decydować będą inni….

dr Zdzisław Śliwa
Prezes OZ PZD w Poznaniu