Poznańscy działkowcy byli w Zabrzu na jubileuszu PZD

Około ośmiuset działkowców z całej Polski przyjechało 3 września do Śląskiego Rancha w Zabrzu na Krajowe Dni Działkowca. Z tej okazji zabrzańskie ulice były przystrojone związkowymi flagami w barwach zielono-żółtych. W tym roku Krajowe Dni Działkowca połączone były z jubileuszem 35-lecia PZD. Okręg Poznański reprezentowała godnie 25-osobowa grupa działkowców, której przewodził Prezes dr Zdzisław Śliwa.

Po wystrzale z armaty Prezes PZD Eugeniusz Kondracki przywitał działkowców, władze Zabrza z Prezydent Miasta Małgorzatą Mańką-Szulik. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili  Eugeniusz Kondracki, Prezydent Zabrza, Prezes Okręgu Śląskiego PZD Józef Noski, a także Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki.

Nasz delegacja wyróżniała się w tej uroczystości. Nie tylko dlatego, że parokrotnie przemawiał dr Zdzisław  Śliwa – jako wiceprezes PZD. Nasi działkowcy Henryk Cieślik, Zdzisław Śliwa, Dorota Zerba, Robert Klimaszewski i Stanisław Frohmberg otrzymali z okazji 35-lecia PZD jubileuszowe dyplomy uznania za osobiste zaangażowanie w rozwój ogrodów działkowych dla pokoleń oraz współudział w tworzeniu, umacnianiu i obronie Związku. Danuta i Zenon Ptak z ROD im. 2 Armii WP zostali wyróżnieni w Konkursie „Wzorowa Altana 2016”. Zenon Ptak niósł też sztandar OZ PZD Poznań. Towarzyszyły mu  Irena Rogowska i Krystyna Lulka.

Nasza autokarowa  podróż do Zabrza była też okazją do osobistych, często sentymentalnych wspomnień osób, którzy przypominali swoją drogę w działalności związkowej w czasie powstawania naszych ogrodów i w czasie walki o ich obronę. Warto dodać, że w Jubileuszowym numerze Zielonej Rzeczpospolitej zostały zamieszczone wspomnienia  swojej drogi w PZD kol. Henryka Cieślika, który był świadkiem narodzin Związku i jest Honorowym Członkiem PZD oraz Krajowego instruktora Ogrodnictwa Stanisława Frohmberga. Zachęcamy do lektury.

W Zabrzu padła też propozycja, aby w przyszłym roku gospodarzem Krajowych Dni Działkowca był Nowy Tomyśl. W Zabrzu zwiedziliśmy również kopalnię węgla oraz stadion „Górnika”.

Tekst i zdjęcia

Andrzej Górczyński