Poznańscy działkowcy na Krajowych Dniach Działkowca

Największe święto polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego – Krajowe Dni Działkowca, odbyły się w sobotę, 7 września 2019 r. w hotelu „Sangate” w Warszawie. W uroczystościach wzięło udział prawie 300 osób – przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Krajowej Rady PZD, Krajowej Komisji Rewizyjnej, a także reprezentanci 26 okręgów PZD, członkowie zarządów ROD, zasłużeni działkowcy oraz uczestnicy konkursów krajowych. Wśród uczestników była 14 osobowa delegacja działkowców z Okręgu Poznańskiego. W jej składzie oprócz członków Krajowej Rady Zdzisława Śliwy i Roberta Klimaszewskiego znaleźli się członkowie władz Okręgu z wiceprezesem Zenonem Brzozowskim, laureaci konkursów krajowych „Rodzinny Ogród Działkowy 2019 r.” w gronie których znalazły się ogrody: Na Zboczu w Śremie z prezesem Edmundem Derwichem i Leszczynko w Lesznie z prezesem ubiegłej kadencji Henrykiem Gawłowskim, a także laureaci konkursu „Wzorowa Działka 2019” państwo Maria i Jerzy Nowaczyk z ROD Zielone Wzgórza w Trzemesznie. Na świętowanie zaproszono także szczególnie zasłużonych prezesów ROD, którzy z upływem kadencji zakończyli swoją społeczną działalność. Tym zaszczytem zostały uhonorowane panie: Danuta Dytkowska z ROD Głuszynka w Poznaniu i Krystyna Lulka z ROD Chemik w Kościanie. Obie Panie otrzymały z rak Prezesa Związku Eugeniusza Kondrackiego podziękowania za swoją prace z pamiątkowymi statuetkami oraz medale 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce.

Nasi działkowcy otrzymali także związkowe odznaczenia. Medalem „Za zasługi dla PZD” odznaczony został Edmund Derwich, a złotą odznakę „Zasłużony Działkowiec” otrzymała Maria Nowaczyk.

Po uhonorowaniu wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych do zebranych zwrócił się prezes PZD Eugeniusz Kondracki słowami:  „Dziękuję za to, że dziś tutaj jesteście i wspólnie możemy świętować. Dziękuję za waszą codzienną pracę w ogrodach, za działalność w Związku. Tworzymy jedną, wielką świadomą rodzinę. Wiemy, jakie cele nam przyświecają, dokąd idziemy i co chcemy osiągnąć. Póki jesteśmy razem zawsze będziemy potrafili działać na rzecz rozwoju i dalszego istnienia Rodzinnych Ogrodów Działkowych” .

Udział działkowców poznańskich w krajowym świecie był potwierdzeniem, że Okręg Poznański właściwie i z powodzeniem realizuje ideę polskiego ogrodnictwa działkowego i osiąga na tym polu znaczące sukcesy.

TAD
Zdjęcia: Feliks Berezowski