Spór o przyszłość ogródków działkowych na ul. Potockiej w Poznaniu

Place zabaw i otwarte przestrzenie dla mieszkańców tak może za kilka lat wyglądać teren, w którym mieszczą się obecnie ogródki działkowe w obrębie ulic Potockiej, Kolejowej, Hetmańskiej i Dmowskiego. W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie stworzenia projektu miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Na początku września zeszłego roku Rada Osiedla Św. Łazarz wyszła z inicjatywą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar pomiędzy ulicami: Dmowskiego, Hetmańską, Kolejową i Potockiej. W styczniu Rada Miasta Poznania przyjęła projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia dokumentu, który ma uchronić ogródki działkowe przed zabudową.

W czwartek w Gimnazjum nr 51 przy ul. Potockiej odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne, którego celem było omówienie uwarunkowań i założeń do projektu planu oraz zebranie sugestii dotyczącego danego obszaru.

Jest to pierwszy etap konsultacji społecznych. Spotkanie miało charakter informacyjny. Chcieliśmy pokazać granice, jakim objęty zostanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, informujemy jak wygląda procedura i poszczególne etapy. Na bazie otrzymanych wniosków, przeanalizowanych również przez różne jednostki, które uwzględni prezydent rozpoczynamy sporządzanie projektu. W trakcie drugiego etapu konsultacji społecznych mieszkańcom przedstawiamy konkretny projekt. Zbieramy uwagi i wnioski. Po zebranych opiniach dokument zostaje wyłożony do publicznego wglądu i mieszkańcy po raz trzeci będą zgłaszać uwagi, z którymi następnie zapozna się Rada Miasta Poznania. Wtedy dokument może zostać wdrożony - tłumaczy Łukasz Olędzki, rzecznik Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Część ogródków działkowych mogłaby zostać przeznaczona np. na park. Alejki miałyby zostać udostępnione dla mieszkańców, a na niektórych działkach mógłby powstać chociażby plac zabaw.

Jesteśmy otwarci, by przestrzeń otworzyć dla mieszkańców. Nie powinna tutaj powstać żadna zabudowa. Po drugiej stronie planowana była galeria handlowa, teraz mówi się o biurowcach. Chcielibyśmy tutaj zostawić tereny zielone. Problemem są jednak działki, które przejęły dwie kancelarie prawne - powiedział Hieronim Mieszała, członek zarządu okręgowego zarządu Rodzinnych Ogródków Działkowych przy ul. Potockiej.

Projektanci Miejskiej Pracowni Urbanistycznej czekają teraz na wnioski do projektu planu, które zbierane będą do 25 maja. Uwagi i sugestie można nadsyłać na adres: 
Miejska Pracownia Urbanistyczna
ul. Prusa 3
60-819 Poznań
e-mail: mpu@poznan.mpu.pl
Szczegółowych informacji udzielają: Joanna Grabarkiewicz - zastępca kierownika zespołu projektowego (tel. 61 8455 065), Grażyna Frączyk - projektant (tel. 61 8455 065) oraz Aleksandra Leitgeber-Piecul - koordynator ZT i I (tel. 61 8455 046).

Po spotkaniu miejscy radni Lidia Dudziak i Łukasz Mikuła wraz z przedstawicielami Rady Osiedla Św. Łazarz i działkowcami przeprowadzili wizję lokalną. W trakcie spaceru okazało się, że część ogródków jest zaniedbana. Również jedna z alejek zamieniła się w śmietnik, na którym leżały butelki i puszki po piwie, była także karoseria samochodu i tapczan. Radni zamierzają powiadomić Straż Miejską.

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości serwisu LAZARZ.pl

link do artykułu: http://lazarz.pl/?id=2&nr=8570