"Spotkanie z kulturą i sztuką w Rodzinnych Ogrodach Działkowych" Okręgu Poznańskiego

Myśl o zorganizowaniu takiego właśnie spotkania, pokazującego nowy aspekt wizerunku środowiska wielkopolskich działkowców jako twórców, pojawiła się podczas kwietniowych targów ‘Aktywni 50+” 2014 organizowanych w Poznaniu od 5 lat przez Centrum Inicjatyw Senioralnych. Umówiona rozmowa z pomysłodawcą tejże idei – Zbigniewem Roth, poetą i kompozytorem sprawiła, że poprzez targowe stoisko Okręgowego Zarządu PZD trafiono do Prezesa OZ dr. Zdzisława Śliwy, u którego pomysł spotkał się z pełnym zrozumieniem i zachętą. Otrzymane następnie wsparcie Komisji Polityki Społecznej OZ w osobie jej przewodniczącej Donaty Strońskiej, a także szefowej Klubu Seniora przy OZ Jolanty Mrozik, dyrektor biura OZ dr Magdaleny Klessy-Kiec i wreszcie prezes ROD im. ks. Leona Przyłuskiego w Poznaniu przy ul. Dojazd – Barbary Czapli, która zgodziła się  przyjąć – póki co – wizję imprezy do swojego Ogrodu sprawił, że idea „chwyciła oddech” i zaczęła żyć perspektywą wrześniowej realizacji.

Wyłoniono grupę organizacyjną, założono tematyczny portal społecznościowy poświęcony wyłącznie tej sprawie i dokumentujący jej bieżący przebieg (http://kulturawrod.streemo.pl) oraz rozpoczęto regularne przygotowania, poczynając od rozejrzenia się za działkowcami-twórcami w Ogrodach, które członkowie 8-osobowej grupy organizacyjnej znali. Postanowiono zaprezentować na finalnej imprezie prace działkowców mieszczące się w formule ‘Spotkania’, a więc obejmujące poezję i inne dziedziny kultury i sztuki, jak malarstwo, fotografię, rękodzieło, w tym metaloplastykę.

Przyświecało organizatorom jedno zasadnicze założenie, że kultura jest źródłem wiedzy, doznań i emocji, które kształtują człowieka w każdym wieku, dostarczają mu satysfakcji, są motorem napędzającym jego aktywność. Uznano też za ważną konstatację, że osoby starsze, dominujące w strukturze wieku społeczności działkowców, mogą nie tylko korzystać z dóbr kultury, co w jakimś zakresie dzieje się samoistnie, ale także by mogły swobodnie same ją tworzyć czy to pisząc poezję, malując farbami olejnymi, akrylem, pastelami czy haftując, tworząc grafiki, w tym także przy użyciu niełatwych technik (miedzioryt, mezzotinta), oddając się artystycznej metaloplastyce, czy wytwarzając przepiękne wyroby rękodzieła (haft, artystyczne drobiazgi ozdobne).

Wydarzenie, o którym mowa, mające swój finał 20 września br. w ROD im. ks. L. Przyłuskiego wywołało u zwiedzających zdziwienie różnorodnością form aktywności kulturalnej, także tej najtrudniejszej, bo oryginalnie twórczej, które na dodatek okazały się być wcale nie tak sporadyczne wśród działkowców, a na pewno popularne wśród osób starszych. Podziwiano, jak realizują oni swoje pasje i talenty, które są przy okazji znakomitą formą integracji, także międzypokoleniowej i sposobem na zachowanie oraz przekazywanie młodemu pokoleniu tradycji, obyczajów i wartości. Młodzi także uczestniczyli w tej imprezie.

Dom działkowca ROD, który podjął się roli gospodarza, odwiedziło w sobotę 20 września ok. 100 osób z wielu Ogrodów, nie tylko wielkopolskich. Sala, jak widać na załączonych wybranych zdjęciach, wypełniona była ekspozycją oraz uczestnikami. Przez bez mała trzy godziny oglądano eksponaty, słuchano poezji w wykonaniu jej autorów oraz aktorów teatru Domu Kultury ‘Bajka” na Winogradach, a także muzyki jako przerywników. Kawa/herbata i ciastka umilały odbiór ogrodowej kultury. Pełniejszą dokumentację opisywanego wydarzenia znajdzie Czytelnik na wspomnianym portalu: http://kulturawrod.streemo.pl – uprzejmie zapraszamy.

Organizatorzy obdarowali z podziękowaniem poetów, malarzy i innych artystów łącznie 30 dyplomami pamiątkowymi wraz z książką - poradnikiem działkowca. Dużo to czy mało? Trzydziestu twórców z ponad 20 ROD Poznania, Okręgu, a nawet z zaprzyjaźnionego Wrocławia – jak na pierwsze tego typu wydarzenie w tej skali, to całkiem satysfakcjonujący wynik, by nie powiedzieć – swoisty sukces. Osiągnięto go przy minimalnych kosztach, gdyż potencjalni sponsorzy, do których zwracano się o wsparcie finansowe (7) – zawiedli, za wyjątkiem jednego. Tym większa dla niego chwała.
Jest jednak nadzieja na pomoc finansową na przyszłość, gdyby okazało się, że będą chętni do kontynuowania ‘Spotkania…’ w 2015 r., co bez wątpienia warto podjąć. W dniu 23 września br. Rada Miasta przyjęła uchwałą ‘Program Współpracy Miasta Poznania z Organizacjami Pozarządowymi na 2015 rok’, w którym przewidziano na wsparcie NGO 66,5 mln PLN, w tym na kulturę 12 mln. Jeśli więc Okręgowy Zarząd Stowarzyszenia Ogrodowego PZD, będącego przecież NGO, posiada uprawnienia, by jako organizacja pozarządowa aplikować w przyszłym roku o środki na kolejne ‘Spotkanie z kulturą i sztuką w ROD’, to problem finansowania tego wydarzenia może zostać dzięki temu rozwiązany.

Wydarzenie nie zainteresowało lokalnych mediów, chociaż przedstawiciele ich byli zaproszeni. Można pomyśleć, że gdyby w Ogrodzie strzelano lub doszło do głośnych awantur, to pewnie byłby to temat bardziej nośny niż kultura i sztuka w ROD. Nas to jednak nie zraziło i zapewne kultura przez ten brak zainteresowania mediów w Ogrodach nie upadnie.

Wdzięczność chcieliśmy okazać natomiast naszym poznańskim patronom medialnym: Miejskiej Radzie Seniorów (http://mrs.poznan.pl) , Fundacji Dojrzali50 wraz z portalem wielkopolski senior.pl (http://www.wielkopolskisenior.pl)  oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych (http://centrumis.pl ), którzy wspierali i propagowali ideę ‘Spotkania z kulturą’. Dziękujemy!

 

Zespół organizatorów ‘Spotkania...

 

 

 

Spotkanie z kulturą i sztuką w Rodzinnych Ogrodach Działkowych

W sobotę 20 września 2014r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. ks. L. Przyłuskiego w Poznaniu, odbyła się niecodzienna, pierwsza tego typu, impreza. Spotkali się na niej działkowcy, by obejrzeć na wystawie prace, posłuchać poezji i muzyki .A wszystko wykonane i napisane właśnie przez działkowców. Odchodzące lato ofiarowało tego dnia świetną pogodę. Ciepło i słońce niewątpliwie sprzyjało udanemu ze wszech miar spotkaniu. Przygotowywana starannie od kilku miesięcy uroczystość odbyła się pod patronatem OZ PZD, a pomysłodawcami byli Zbigniew Roth - poeta i kompozytor oraz Zdzisław Szkutnik - koordynator wszystkich działań. Przybyłych na imprezę gości witała  prezes  ogrodu, Pani Barbara Czapla. OZ PZD reprezentował wiceprezes Sylwester Chęciński oraz przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Donata Strońska. Wśród zaproszonych gości byli także wice prezes OZ PZD z Wrocławia - Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Rolnictwa Urzędu Miasta, Marek Stachowiak oraz Krzysztof  Wodniczak  z Rady Miasta Seniorów, a  także prezes Stowarzyszenia Muzyczne Brzmienia.

Zebranym zaprezentowano zgromadzone na wystawie prace. Podziw budziły zarówno liczne obrazy, najczęściej olejne ale także akryle i akwarele. Były pastele, fotografie, jak i  obrazy malowane igłą i nitką, haftowane serwety oraz „cudeńka”- czyli wyroby np. z makaronu, plastiku,z włóczki, metaloplastyka i wiele innych kolorowych drobiazgów stworzonych pasją artystycznych poszukiwań. Ciekawe stoisko,  a także wkład w wokalne wystąpienia było dziełem Stowarzyszenia Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących „Ognik”. Fundacja „Dojrzali 50+ doradzała jak zdrowo odżywiać się. Muzyka towarzyszyła recytacji wierszy, a wśród autorów byli: Zbigniew Roth, zaproszony z Wrocławia Jerzy Karpiński, a także Paweł Kuszczyński, Marek Stachowiak, Ata Bartol. Wiersze czytali autorzy lub aktorzy z Domu Kultury „Bajka”.

Sobotnie spotkanie z kulturą i sztuką potwierdziło słuszność tego typu inicjatywy. Okazało się, że działkowcy nie samą działką żyją; jeszcze malują, tkają, szydełkują, haftują, fotografują...Działkowe kwiaty, drzewa, zieleń inspirują, pobudzają wyobraźnię, wrażliwość, potrzebę wypowiedzenia się w obrazie,, fotografii, poezji. Ogród to często też swoiste dzieło sztuki - uczy kompozycji, doboru kolorów, pozwala oderwać się od codziennych kłopotów, czy cywilizacyjnego zgiełku.

Obecni na uroczystości działkowcy wyrażali zadowolenie z możliwości pokazania swych prac, poznania się, porozmawiania o sztuce, wymiany doświadczeń...

„Spotkanie z kulturą i sztuką w ogrodach” to cenna inicjatywa i jak się okazało bardzo potrzebna.                        

 

Izabella Hermanowska