Stanowisko OZ w sprawie projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie zasad zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

 

STANOWISKO

Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu

z dnia 1 lutego 2019r.

w sprawie projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami
w zakresie zasad zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

 

Stowarzyszenie ogrodowe Polski Związek Działkowców Okręg w Poznaniu wyraża głębokie zaniepokojenie proponowanymi rozwiązaniami w zakresie zasad zwrotu nieruchomości publicznych nabytych w drodze wywłaszczenia zawartymi w projekcie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Proponowane rozwiązanie może spowodować spotęgowanie zgłaszanych roszczeń reprywatyzacyjnych do nieruchomości obecnie zajmowanych przez podmioty publiczne, a tym nierzadko rodzinne ogrody działkowe.

Analizując projekt ustawy w sprawie zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (druk sejmowy nr 3108) Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu nie kwestionuje potrzeby wprowadzenia zmian w zakresie przepisów obowiązujących, jednakże wymagają one głębokiej analizy wszystkich możliwych aspektów oraz skutków jakie nowelizacja rodzi. Wprowadzenie w życie przepisów, które nie zostały dopracowane w najdrobniejszych szczegółach może wprowadzić chaos i zamieszanie na rynku nieruchomości, który jest podstawą rozwoju publicznej infrastruktury.

Największe zagrożenie społeczność działkowa Okręgu upatruje w możliwości zgłaszania roszczeń do nieruchomości, które stanowią własność publiczną od dziesięcioleci. Dopuszczenie możliwości składania ponownych wniosków o zwrot wywłaszczonej nieruchomości i wyznaczeniem kolejnych 3 lat na dokonanie tej czynności rodzi realne zagrożenie zwrotu nieruchomości stanowiących własności publiczną od wielu lat, w tym wielu ogrodów działkowych urządzonych na tych terenach. Środowisko poznańskich działkowców już wcześniej boleśnie dotknęły skutki przywracania prawa do wcześniej wywłaszczonych gruntów. Za przykład niech posłuży głośna sprawa działkowców z Rodzinnego Ogrodu działkowego im. 23 Lutego w Poznaniu, gdzie wyrzucono z działek bez żadnego odszkodowania za zgromadzony tam majątek setki działkowców, a Polski Związek Działkowców został uwikłany w wieloletnie procesy wynikiem których były wyroki nakazujące wypłacić za korzystanie z alejek ogrodowych kwotę ponad 7 milionów złotych. Pomimo kasacji wyroków przez Sąd Najwyższy zabrane przez komornika pieniądze nie wróciły do stowarzyszenia ogrodowego PZD.

Proponowana zmiana prawa grozi wywołaniem konieczności zwrotu terenów na których funkcjonują ogrody działkowe służące działkowcom już od kilku pokoleń. Zdaniem Okręgowego Zarządu PZD nowelizacja ustawy tworzy nieuzasadnioną możliwość reaktywacji roszczeń o odzyskanie mienia w sprawach, w których zgodnie z art. 145a) KPA nastąpiło ich wygaśnięcie. Zwłaszcza, że dotyczy to dawno już zagospodarowanego ternu, na którym poczyniono niemałe inwestycje finansowe. Proponowana nowelizacja prawa może spowodować nieodwracalne skutki prawne i szkody dla społeczeństwa, w tym zarówno dla rodzin jak i użytkowników działek w rodzinnych ogrodach działkowych, które powstawały  na nieruchomościach przekazanych przez Skarb Państwa lub jednostki samorządów.

Prawo nie powinno działać wstecz i nie powinno się naprawiać błędów z ubiegłego wieku poprzez prawdopodobieństwo wyrządzenia krzywd obecnym właścicielom, którzy kilkadziesiąt lat temu nabyli te nieruchomości zgodnie z ówczesnymi obowiązujących przepisami prawa.

W świetle powyższego Okręgowy Zarząd PZD w pełni utożsamia się ze Stanowiskiem Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z 24 stycznia 2019r. i apeluje do Parlamentu o wnikliwą debatę nad projektem oraz uwzględnienie składanych przez nas zastrzeżeń. Nie pozwólcie Państwo Posłowie, by kolejne grupy obywateli zostały pozbawione dorobku wielu lat, a na scenę wkroczyła kolejna „dzika reprywatyzacja”, na której skorzystają niekoniecznie osoby niegdyś wywłaszczone...

 

 

                                                                                     Okręgowy Zarząd PZD

                                                                               w Poznaniu

 

 

 

Do wiadomości:

1.      Marszałek Sejmu RP

2.      Posłowie na Sejm RP

3.      Prezes PZD