Uroczyste posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Poznaniu połączone z Okręgowymi Dniami Działkowca – 16 września 2020 r.

Otwarcie posiedzenia, z odegraniem hymnu PZD „Zielona Rzeczpospolita” i przywitanie zebranych dokonał Prezes Okręgu Zdzisław Śliwa. Posiedzenie rozpoczął od podziękowań i potrzeby docenienia osób działających w ROD podczas pandemii. Prezes nawiązał do „Rezolucji Krajowej Rady i Krajowej Komisji Rewizyjnej z dnia 9 września 2020 r. skierowanej do wszystkich działkowców i struktur PZD z okazji Krajowych Dni Działkowca 2020”. Wiele słów poświęcił czasom trwającej epidemii, która wystawiła struktury Związku na wiele wyzwań organizacyjnych. Czas ten można dzisiaj ocenić jako egzamin pozytywnie zdany przez zarządy ROD i inne jednostki PZD. Prezes podkreślił zaangażowanie wszystkich struktur Związku w zapewnienie sprawnego funkcjonowania ogrodów w tym trudnym czasie i złożył podziękowanie wszystkim, którzy zadbali, by w ogrodach było bezpiecznie. Tekst wystąpienia Prezesa Okręgu publikujemy oddzielnie.

W posiedzeniu uczestniczył także zdalnie Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który przedstawił szeroki zakres spraw nad jakimi pracuje Krajowy Zarząd PZD. Sposób pracy Krajowego Zarządu został zmieniony w czasie epidemii, przede wszystkim zwiększyła się częstotliwość posiedzeń. Okręgowe Dni Działkowca odbywają się w tych dniach w wielu Okręgach, w tym w Okręgu Poznańskim. Ważne jest obecnie nawiązywanie do historii i początków ogrodnictwa działkowego, których idea ma początek w Wielkopolsce. PZD jest największą organizacją społeczną w kraju, liczącą 1150 tys. członków. Ogrodów działkowych w Polsce jest dużo, ale zapotrzebowanie społeczne jest znacznie większe, co pokazała pandemia. Stąd pisma Krajowego Zarządu PZD skierowane do prezydentów i burmistrzów miast w sprawie potrzeby rozwoju ROD. Pomimo życzliwości i zrozumienia wykazywanego przez samorządowców nie ma to wyraźnego przełożenia na wsparcie w faktycznym tworzeniu nowych ROD. Prezes Związku podkreślił, jak ważne jest także podnoszenie standardów zagospodarowania ogrodów działkowych w już istniejących ROD. Stąd Programy przyjmowane przez Krajowy Zarząd PZD, propagowane wśród działkowców i struktur PZD oraz polityków i samorządowców. Ciągle jest potrzeba intensywnego działania na zewnątrz i prezentowania istotnej roli ogrodów działkowych. Konieczna jest współpraca z włodarzami miast i gmin, aby pozyskiwać wsparcie finansowe na potrzeby działkowców. Prezes PZD podziękował za dotychczasową pracę wszystkich struktur i organów PZD, również kolegiów prezesów.

Kolejnym punktem było odznaczenie złotymi odznakami zasłużonego działkowca p. Jana Kubiaka i Roberta Koniecznego z ROD im. Niedziałkowskiego w Środzie Wlkp. Z okazji jubileuszu wręczone zostały puchary okolicznościowe Prezesa PZD oraz ryngraf Prezesa OZ dla ROD Energetyk 1 w Poznaniu, który obchodził jubileusz 90-lecia istnienia; ROD im. Niedziałkowskiego w Środzie Wlkp. - jubileusz 85-lecia; ROD „Chemik” w Luboniu - jubileusz 45-lecia; ROD „Zagajnik” w Poznaniu – jubileusz 40-lecia. Prezes ROD im. Niedziałkowskiego w Środzie Wlkp. wręczył prezesowi OZ medal okolicznościowy sporządzony z okazji jubileuszu ROD.

Głos zabrał Jan Molski - członek Okręgowego Zarządu, który nawiązał do tradycji świętowania zakończenia okresu zbiorów i plonów. Jak podkreśli, brakuje obecnie możliwości tradycyjnego świętowani i spotkania się działkowców. Spotkania bezpośrednie z działkowcami są bowiem istotnym elementem działalności ogrodów działkowych. Okazało się, że czas epidemii pokazał bardzo duże zainteresowanie działkami i możliwości wypoczynku na ich terenie. Jan Molski wyraził nadzieję na szybkie wspólne spotkania działkowców na szczeblu okręgowym i krajowym.

Temat dotyczący przeciwdziałaniu suszy przedstawił Prezes Okręgu. Ze względu na pojawiające się coraz częściej i trwające coraz dłużej okresy suszy w Polsce powstał rządowy projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Konieczne jest retencjonowanie wody, oszczędne nią gospodarowanie, także w ROD. Program rządowy ma charakter specustawy i zapisano w nim mogące godzić w interesy działkowców przepisy. W projekcie przewiduje się, że prawa stowarzyszeń, które nie mają tytułu własności lub użytkowania wieczystego nie będą skutecznie chronione przy planowaniu inwestycji. Oznacza to, że w przypadku użytkowanie zwykłego, a takim tytuł prawny do gruntów posiada wiele ogrodów działkowych, własność działkowców nie będzie brana pod uwagę, jak również prawa PZD do gruntu zamiennego. Innymi zagrożeniami wynikającymi z projektu są niekorzystne regulacje dotyczące prawa wodnego. Działkowcy będą musieli wnosić opłatę za pobór wody ze studni głębinowych i może ona mieć maksymalną stawkę, jak na cele komercyjne, choć woda służy do podlewania roślin i powinna być stosowana opłata jak na cele rolne. Związek przygotował 10 wniosków dotyczących spraw działkowców i ROD, które zostały przekazane do projektodawców ustawy. Przedstawiciele Związku zostali zaproszeni do dyskusji nad projektem rządowym i podczas prac komisji sejmowych zabiorą głos, argumentując swoje racje.

Stan roszczeń do gruntów ROD w Okręgu przedstawiła Justyna Fryska – inspektor ds. terenowo-prawnych. Spraw takich w Okręgu Poznańskim jest prowadzonych 15 i dotyczą gruntów, do których PZD nie ma tytułu prawnego. Wśród nich są roszczenia uśpione, czyli takie, w stosunku do których właściciel nie wystąpili o zwrot gruntu lub odszkodowanie ze bezumowne korzystanie. Sprawy sądowe prowadzone w stosunku do gruntów ROD przedstawiła mec. Karolina Skrzypczak. W swoim wystąpieniu omówiła aktualny stan spraw toczących się w sprawach ROD Wagowo II w sporze z Lasami Państwowymi, ROD im. Cyryla Ratajskiego i ROD im. Armii Poznań w sporze z Instytutem Technologiczo-Przyrodniczym w Falentach oraz toczący się proces likwidacji 13 działek w ROD Bogdanka na żądanie właściciela spółki Darex.   W temacie tym Prezes Okręgu przekazał także informacje, że Miasto Poznań wystąpiło do sądu o zasiedzenie na terenie byłego ROD im. 23 Lutego w Poznaniu, a do sprawy przystąpiła Prokuratoria Generalna popierając wniosek Miasta W procesie uczestniczy także po stronie Miasta PZD.

Okręgowa Rada powołała zespół w sprawie tworzenia nowych ROD w Okręgu. W jego skład weszli: Zdzisław Śliwa, Robert, Klimaszewski, Jan Molski, Zdzisław Stankowiak, Marek Kalemba, Beata Niepiekło-Bąk, Jerzy Kucznerowicz, Zenon Król, Józef Biernacki, Zbigniew Mikołajczak, Józef Kasprzak i Mateusz Wiśniewski. Zespół ma za zadanie koordynować i inspirować pracę nad tworzeniem nowych ogrodów, prowadzić rozmowy z władzami miast, w których występuje największe zapotrzebowanie na działki ale także zajmie się rozwojem istniejących ogrodów , zwłaszcza w rejonach Okręgu, w których powstały największe potrzeby inwestycji.

Funkcjonowanie Ośrodka Finansowo-Księgowego OZ, w tym nowo tworzonego ośrodka w Lesznie, omówiła główna księgowa Izabela Białasik. Do ośrodka w Lesznie przystępują ROD z Leszna i Kościana. Nie ma natomiast takiej woli ze strony ROD w Rawiczu. 19 rawickich ROD prowadzi 18 księgowych i 1 biuro rachunkowo-księgowe. W ROD prowadzonych przez księgowe spoza OFK pojawia się wiele błędów i nieprawidłowości w prowadzeniu księgowości. Każdego roku część ROD z Rawicza dostarcza z opóźnieniem lub błędnie sporządzone sprawozdanie finansowe. Większość ogrodów rawickich ma bardzo niewielkie środki pieniężne na Funduszu Rozwoju i Oświatowym. Opłata ogrodowa w tych ROD wynosi 0,20-0,30 zł/m2. Temat uzupełnił I wiceprezes Okręgu Robert Klimaszewski, który uczestniczył w posiedzeniach kolegium w Rawiczu i Gostyniu. Potwierdził niechęć prezesów zarządów ROD w tych kolegiach do przystąpienia do tworzonego Ośrodka Finansowo-Księgowego. Również w tym temacie Prezes Okręgu przypomniał, że konieczne jest przestrzeganie przepisów związkowych, które zobowiązały ROD do przekazania księgowości do Ośrodka Finansowo-Księgowego. Zapowiedział również przeprowadzenie kontroli przez biuro OZ w rawickich ogrodach i egzekwowanie przepisów wydanych przez organy nadrzędne Związku.

Sprawozdanie z dotychczasowego przebiegu kampanii sprawozdawczej w ROD Okręgu omówiła dyrektor biura OZ Agata Wróbel. Zgodnie z uchwałą Krajowego Zarządu PZD, zarządy ROD powinny zdecydować o jednym z możliwych wariantów przeprowadzenia walnego zebrania, tzn.: w ROD do 150 członków przeprowadzić walne zebranie w normalnym trybie, odbyć w ROD konferencję delegatów, przeprowadzić komisaryczne walne zebranie lub odstąpić od walnego zebrania w br. Przed epidemią odbyło się 11 zebrań. Po odmrożeniu zasad epidemicznych przez rząd 65 ROD przeprowadziło zebranie w normalnym trybie, 45 ROD przeprowadziło komisaryczne walne zebrania, a 116 ROD odstąpiło od przeprowadzenia walnych zebrań W 2 ogrodach odbyły się konferencje delegatów. Kampania trwa do 15 października br., a ciągle nie ma w OZ informacji od wielu zarządów ROD decyzji dotyczących walnego zebrania. Przypomniano, że ogrody, które rezygnują z odbycia walnego zebrania mają obowiązek przesłać uchwałę zarządu ROD w tej sprawie w ciągu 7 dni od daty jej podjęcia, a decyzja ta powinna być podjęta przez zarząd ROD w formie uchwały.

Ostatni punkt programu posiedzenia dotyczący formuły zdalnego szkolenia nowych działkowców przedstawiła dyrektor biura OZ Agata Wróbel. Ze względu na epidemię od kwietnia br. nie są prowadzone szkolenia w formie tradycyjnej, chociaż niektóre kolegia wznawiają już szkolenie bezpośrednie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na zlecenie OZ został stworzony program szkoleniowy do zdalnego szkolenia, w którym każdy kandydat musi się zalogować do systemu. Zakres tematyczny szkolenia obejmuje prezentacje, które wykorzystywane są podczas szkolenia tradycyjnego. Na zakończenie szkolenia kandydat na działkowca ma 5 pytań testowych, z których musi odpowiedzieć na 3, aby szkolenie zostało zaliczone i ukończone. Po zaliczeniu szkolenia generowane jest zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Zaświadczenie takie będzie dostarczane do zarządu ROD.

Z zagadnień organizacyjnych Okręgowa Rada przyjęła rezygnację Barbary Rosiak z Leszna. Jako nowego członka przyjęto Henryka Gawłowskiego - prezesa ROD „Leszczynko” w Lesznie.

Komisja uchwał i wniosków przedstawiła projekty 5 uchwał, które zostały jednomyślnie przyjęte przez członków Rady.

Opracowała : Magdalena Klessa-Kiec
Zdjecia : Agata Wróbel