W Gnieźnie powstaną nowe ogrody działkowe

Epidemia koronawirusa sprawiła, że Polacy na powrót zakochali się w małych ogródkach, które dawały wytchnienie osobom zamieszkującym domy bez takich udogodnień jak własna grodzona zieleń. Dziś znalezienie wolnego ogródka działkowego na jednym z kilkunastu ROD (Rodzinne Ogrody Działkowe), graniczy z cudem.

Jednak na północno-zachodnich rubieżach miasta mają powstać na miejskim gruncie 154 nowe działki. Ma nimi zarządzać Polski Związek Działkowców.

Modzie na posiadanie własnego ogródka w tak zwanej wspólnocie jaką są Rodzinne Ogrody Działkowe, sprzyja od kilku lat czas pandemii. Ceny takich małych zieleńców wyskoczyły w górę, gdy sytuacja na świecie zmusiła nas do pozostania w domach. Gdy w wiosną 2020 r. i 2021 r. temperatury za oknami wzrosły, a przemieszczanie się ze względów epidemiologicznych było ograniczone – wielu mieszkańców bloków czy kamienic zapragnęło mieć własny kawałek ogrodu, w którym bezpiecznie i swobodnie mogą wypocząć. Zaczęło się poszukiwanie swojego małego zieleńca na licznych w mieście ROD, a ich tablice ogłoszeń wypełniły się ofertami przejęcia działki. Sama forma ogródków działkowych też się zmienia. Kiedyś przede wszystkim uprawiano w nich warzywa i owoce. Dziś, to częściej miejsca rekreacji, grillowania i wypoczynku na trawie, choć i uprawa warzyw znowu staje się atrakcyjna i pojawiają się na nich uprawy. Ponieważ ilość ROD na terenie miasta jest ograniczona, a najemcy działek niechętnie się ich pozbywają, powstała koncepcja budowy nowego ROD. Ma on powstać za dwoma już istniejącymi ROD – między ulicami Powstańców Wielkopolskich i Górną. Tuż za nimi (w kierunku Zdziechowy) znajduje się pole uprawne, na którym mają zostać wytyczone 154 działki wraz z drogami dojazdowymi, miejscami parkingowymi, wodą i linią energetyczną.

W Biuletynie Informacji Publicznej gnieźnieńskiego magistratu pojawił się projekt decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla tej inwestycji wraz z koncepcją zagospodarowania działki. Obecnie jest to pole uprawne o powierzchni ok. 5,7 ha. Wydzielono tu 154 działki, o powierzchni – od ok. 180 m kw., do 388 m kw. – Jesteśmy na końcu prac projektowych – mówi Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna. – Zakładamy, że będziemy działali wspólnie z Polskim Związkiem Działkowców. Jesteśmy już po pierwszych spotkaniach i rozmowach. Wydaje mi się, że jesteśmy w stanie na wiosnę przyszłego roku przekazywać już ten teren do zagospodarowania – informuje. Jak dodaje J. Grobelny, nie ma już też problemu z mogilnikami, które znajdowały się w dawnych bunkrach na terenie działki. Chemikalia zostały już z nich usunięte i ziemia jest tu bezpieczna do zagospodarowania. ALEKSANDER KARWOWSKI

źródło:przemiany-gniezno.pl