Wolne działki w ogrodach czekają na działkowców

Działka w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji dla całych rodzin, dla dzieci, rodziców i dziadków. Dla dziadków to wspaniałe miejsce gdzie mogą korzystać z świeżego powietrza i utrzymać swoje zdrowie w dobrej kondycji, bo przecież nic lepiej nie wpływa na nasze zdrowie niż praca w ogrodzie. Dla rodziców to odskocznia popołudniami po pracy i wspaniałe miejsce do odpoczynku w weekend. Dzieci mogą biegać, bawić się i uczyć się szanować przyrodę. Działka to prawdziwy „rarytas” dla całej rodziny. Są takie rejony, gdzie ludzie czekają w kolejce, aby zostać działkowcem. Działki w ogrodach działkowych są użytkowane w 100%  i ludzie tylko czekają czy któraś z działek się zwolni. W jaki sposób można zostać działkowcem? Sprawa jest dość prosta. Jeżeli dotychczasowy użytkownik działki chce z niej  rezygnować należy podpisać z nim tzw. umowę przeniesienia prawa do działki (uwaga!!! – podpisy pod tą umową muszą być poświadczone przez notariusza), następnie umowę tą wraz z wnioskiem o jej zatwierdzenie należy przedłożyć Zarządowi ogrodu działkowego do zatwierdzenia. Należy również przejść odpowiednie szkolenie, gdzie można dowiedzieć wszelkich informacji na temat przepisów prawnych dotyczących użytkowania działki oraz na temat ogrodnictwa działkowego. Działkę możemy również przejąć po osobie zmarłej w rodzinie (wtedy podpisujemy umowę dzierżawy działkowej z zarządem ogrodu działkowego) lub od osoby starszej, która nie ma już tyle siły, aby daje ją uprawiać. Pamiętajmy, że zgodnie z ustawa o ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 r. ogrody działkowe to miejsca, w których zaspokajane są potrzeby wypoczynkowe, rekreacyjne i socjalne społeczności lokalnej. Ogród działkowy to miejsce integracji wielopokoleniowej rodziny, wychowanie dzieci w zdrowych warunkach oraz zachowanie zdrowia i aktywności seniorów. Działki w ogrodach działkowych służą całym rodzinom.

Są takie rejony, gdzie ludzie czekają w kolejce, aby objąć działkę w użytkowanie, są też takie miejsca gdzie sytuacja jest zupełnie odwrotna  - to działki czekają na użytkowników. Działki „stoją” puste i czekają na osoby, które zajmą się ich użytkowaniem, zasadzą drzewa owocowe, warzywa i kwiaty, obsieją trawnik i wybudują piękną altanę.

Poniżej przedstawiamy wykaz ogrodów działkowych, w których znajdują się wolne działki i zachęcamy serdecznie mieszkańców wskazanych miejscowości i okolic, gdzie zlokalizowane są te ogrody do wstąpienia w szeregi działkowców.

W mieście Rawicz i pobliskich miejscowościach znajduje się najwięcej działek, które czekają na swoich użytkowników. W Rawiczu wolne działki możemy znaleźć w takich ogrodach jak: ROD im. Kościuszki, ROD „Modena”, ROD Kolejarz”, ROD „Gaik”, ROD „Dolina Świętojańska”. W pobliskim Bojanowie wolne działki są we wszystkich trzech ogrodach – ROD im. Kościuszki, ROD im. Fornalskiej oraz ROD im. Drzymały, w Jutrosinie w ROD im. Broniewskiego, w Miejskiej Górce w ROD im. Powstańców Wielkopolskich, a w Sarnowie – ROD „Zorza”. Zachęcamy zatem wszystkich mieszkańców Rawicza i okolic do podjęcia wyzwania i zaopiekowania się tymi działkami. Miejsca w ogrodach działkowych znajdują się również w powiecie gostyńskim. Wolne działki znajdziemy w takich miejscowościach jak: Piaski – ROD „Meliorat” oraz ROD „Piaseczna Góra”, Borek Wlkp. – ROD „Stokrotka” i Pogorzela – ROD „Krokus”.

Międzychód czeka na działkowców w takich ogrodach jak – ROD im. Świerczewskiego oraz w ROD im. Chopina.  W Kościanie wolne działki można znaleźć  w ROD „Cukrownik” oraz w pobliskim Śmiglu w ROD im.  Piocha. Ponadto ogrody w których znajdują się działki wolne, oczekujące na użytkowników znaleźć można w takich miejscowościach jak Rydzyna (ROD im. Moniuszki), Pniewy (ROD „Wrzos”, ROD „Plon”) czy Słupia Wielka (ROD „Relaks”).

Zachęcamy i zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane do zagospodarowania działek w ROD.

Niech ogrody nie stoją puste, niech tętnią życiem i niech służą ludziom,
taka przecież ich 
rola!!!

 

Wszelkie druki powyżej wskazane można znaleźć na naszej stronie internetowej - http://www.poznan.pzd.pl/dokumenty.php?body=article&name=podstawowe-wzory&lang=pl

 

AW