Zebranie OZ PZD w Poznaniu

W dniu 24 listopada 2014 r. na swoim plenarnym zebraniu obradował Okręgowy Zarząd. Przedmiotem posiedzenia była aktualna sytuacja w Stowarzyszeniu Ogrodowym PZD oraz wynikające z niej zadanie dla OZ PZD i wszystkich działkowców.

Na początek członkowie OZ PZD przyjęli podziękowania skierowane do wszystkich komisji rozjemczych, które uległy rozwiązaniu od wejścia w życie nowego statutu PZD. Zaproszonym na posiedzenie członkom Okręgowej Komisji Rozjemczej imienne podziękowania w imieniu całego OZ PZD złożyło kierownictwo Okręgu.

Jako pierwszą sprawę omówiono aktualny stan wdrażania statutu PZD przyjętego przez XI Krajowy Zjazd Delegatów. Temat ten wywołał duże zainteresowanie wśród zebranych. Było dużo wypowiedzi i pytań, na które udzielono wyczerpujących odpowiedzi. Podsumowując ten temat OZ PZD przedstawił propozycje w zakresie dotarcia ze statutem do działkowców we wszystkich ROD. Uczestnicząca w zebraniu z upoważnienia Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej p. Maria Fojt wyjaśniła wiele niejasności, a także zanotowała celem przekazania do Krajowej Rady, aby w Biuletynie Informacyjnym ukazała się interpretacja niektórych zapisów w Statucie, w tym w sprawie wniosków, jakie trafiają do zarządów ROD od osób kończących użytkowanie działki i pisemnych oświadczeniach woli, kto winien być następcą w użytkowaniu ich działki.

Z kolei dokonano oceny odbytych zebrań ROD zwołanych w trybie art. 69 ustawy o ROD. Spośród 310 ROD odbyła się już zdecydowana większość - 275. Trwają jeszcze ustalenia terminów pozostałych 8. Wyodrębniło się dotychczas 13 ogrodów, ale zarejestrowane zostały przez Sąd Rejestrowy dotychczas tylko 2 stowarzyszenia ogrodowe, które zgodnie  z ustawą o ROD będą następcą prawnym PZD. W tym temacie irytację zebrania wzbudziła informacja, że „Glos Wielkopolski” zamieścił 19 listopada br. artykuł  pt.”Działkowcy nie chcą PZD. Wolą własne stowarzyszenia”. Zamieszczone wyżej fakty świadczą o zgoła innej tendencji, ale użyty tytuł artykułu zasugerował wbrew faktom, że jest inaczej. I nie jest ważne, że opisana w artykule sytuacja dotyczy jedynego poznańskiego ogrodu, który podjął próbę wyodrębnienia się z PZD. Tytuł zdaje się sugerować zgoła co innego.  Dyskusja na ten temat odbyła się przy udziale dziennikarki p. Anny Jarmuż, autorki artykułu. Dyskusja była długa i burzliwa, pojawiły się różnorodne wypowiedzi krytykujące gazetę, a zwłaszcza autora tytułu artykułu (nie jest nim pisząca tekst p. A. Jarmuż).. W sumie uznano, że artykuł nie do końca jest prawdziwy, a w szczególności jego tytuł nie odzwierciedla rzeczywistości w tym względzie. Dziennikarka żywo uczestniczyła w tej dyskusji. Zapowiedziała, że w materiale z plenarnego zebrania podejmie ten temat. Stanowisko w tej sprawie skierowane do Redaktora Naczelnego gazety przyjęto zdecydowaną większością.

W następnym punkcie spotkania została przedłożona informacja o regulacji stanu prawnego terenów ogrodów w trybie art. 76 ustawy o ROD. Optymizmem napawają nas działania w Poznaniu, gdzie działania w tym zakresie są daleko posunięte. W następnej kolejności przedmiotem tych działań będą pozostałe rejony Okręgu, na których znajdują się ogrody. Stwierdzono, że działania w tym względzie muszą być priorytetem, bo mamy znaczące poparcie ustawy z 13 grudnia 2013 roku. Wyrażono tez oczekiwanie na pierwsze decyzje administracyjne kończące proces regulacji terenów dotychczas nieuregulowanych i że stanie się to na warunkach przewidzianych w ustawie.

W kolejnym punkcie obrad dokonano rozliczeń poszczególnych ROD z uczestnictwa w kampanii „Stop rozbiórkom altan” i zbierania podpisów pod projektem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej mającym na celu znowelizowanie ustawy Prawo Budowlane i wprowadzenie do polskiego prawa pojęcia altana działkowa, rozumiana odmiennie od kuriozalnej interpretacji definicji altany wyrażonej przez NSA. Wymieniono i podziękowano tym ogrodom i działkowcom, którzy aktywnie wsparli inicjatywę obywatelską i zebrali znaczącą liczbę podpisów, ale mówiono także, że nie wszystkie ogrody zaangażowały się w tym działaniu i ich postawa daje powody do troski o sposobie prowadzenia ogrodu przez ich zarządy, bo to od zarządów zależało wyłącznie uzyskanie wsparcia dla ważnej dla wszystkich działkowców inicjatywy. Ten punkt obrad zaowocował przyjęciem przez zebranie „Stanowiska w sprawie obrony altan w rodzinnych ogrodach działkowych” kierowanego do Marszałka Sejmu i klubów parlamentarnych z apelem o szybkie uchwalenie zmiany ustawy prawo budowlane. Stanowisko zostało jednomyślnie przyjęte

Wracając do bieżących spraw podjęto uchwałę o wysokości opłaty ogrodowej wnoszonej przez działkowca w roku nabycia działki związanej z zarządzaniem ROD zgodnie z par. 153 ust. 1 pkt 2 Statutu PZD. Wprowadzono również zapis o możliwości zmniejszenia opłaty (dawnego wpisowego) na wniosek zarządu ROD w tych miejscowościach i ogrodach, gdzie jest znaczna ilość niezagospodarowanych działek.

W dalszej części zebrania zgodnie z postanowieniami nowego statutu dokonano wyboru pierwszego wiceprezesa OZ. Został nim Sylwester Chęciński.

Kończąc, należy podkreślić znaczący wkład p. Marii Fojt, która w swoim wystąpieniu podniosła wiele istotnych spraw, dając wskazówki i pokazując kierunki, dokąd zmierza Stowarzyszenie Ogrodowe PZD, potwierdzając znaczny wkład w funkcjonowanie Związku jej Prezesa, apelując o jedność i wspieranie tych działań.

Sylwester Chęciński