Instruktorzy na wiosennym szkoleniu w Przybrodzie maj 2014

W dniu 07.03.2014 roku Okręgowy Zarząd zorganizował szkolenie dla działkowców wraz
z praktycznym pokazem cięcia wszystkich gatunków drzew owocowych.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 41 osób - głównie instruktorów z Rodzinnych Ogrodów Działkowych z terenu Wielkopolski.

Szkolenie instruktorów SSI odbyło się w  Rolniczo - Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda.

Gospodarstwo jest oddalone od Poznania 25 km, blisko trasy Poznań – Szamotuły.

Przy wjeździe do gospodarstwa, instruktorów przywitał dyrektor  R-SGD Przybroda
- dr Jerzy Mazur.

Szkolenie w nowo odnowionym pałacu rozpoczął Pan dr Jerzy Mazur, który w swojej wypowiedzi zapoznał słuchaczy z   historią gospodarstwa, działalnością produkcyjną,  działalnością naukowo-badawczą  i dydaktyczno popularyzacyjną oraz zapoznał z  punktami sprzedaży owoców w Poznaniu.

W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę że gospodarstwo prowadzi swoją działalność na 490 ha, w tym grunty rolne 400 ha, grunty sadownicze 50 ha.

Zajmuje się wielofunkcjonalnością, która obejmuje: produkcję rolną, zwierzęcą i sadowniczą.

Produkcja rolnicza nastawiona jest na uprawę zbóż towarowych, roślin przemysłowych
oraz wytwarzanie pasz objętościowych dla własnego pogłowia zwierząt.
Produkcja zwierzęca koncentruje się przede wszystkim na hodowli bydła mlecznego rasy czarno - białej.

 

Natomiast produkcja sadownicza oparta jest głównie na nasadzeniach jabłoni, a ponadto obejmuje również niemal wszystkie gatunki drzew i krzewów owocowych uprawianych
w naszej strefie klimatycznej.

Gospodarstwo stanowi zaplecze Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dając możliwość prowadzenia prac naukowo – badawczych i działalności dydaktycznej, ćwiczeń terenowych oraz praktyk zawodowych dla studentów. Dysponuje bursą mieszczącą się w pałacu z 25 miejscami noclegowymi oraz stołówką.

Rolniczo – Sadownicze Gospodarstwo Doświadczalne Przybroda znane jest i kojarzone przede wszystkim ze sprzedażą owoców najwyższej jakości w umiarkowanej cenie.
Produkcja sadownicza oparta jest głównie na nasadzeniach jabłoni (ponad. 200 odmian) oraz grusz (ponad 30), czereśni (ponad 40), śliw (ponad 20), wiśni (10), ponadto obejmuje również niemal wszystkie gatunki drzew i krzewów owocowych uprawianych w naszej strefie klimatycznej między innymi; brzoskwinie, nektaryny, morele, porzeczkę; czarną, czerwoną, białą, a także borówkę amerykańską, maliny, agrest, aronie, orzechy laskowe, orzechy włoskie.

R-SGD Przybroda corocznie uzyskuje certyfikat integrowanej produkcji i sprzedaje zdrowe, zawierające wiele witamin oraz bardzo smaczne owoce poprzez sieć własnych punktów sprzedaży "Czerwone Jabłuszko".

Gospodarstwo w Przybrodzie stara się sukcesywnie rozwijać i poprawiać warunki sprzedaży owoców oraz soków jabłkowych z owoców wyprodukowanych we własnym sadzie.

Jako nowość wytwarza Naturalnie Mętny 100% Sok Jabłkowy, który w swoim składzie nie zawiera wody, cukru i konserwantów. Sok otrzymywany jest metodą tłoczenia, utrwalany jedynie dzięki procesowi łagodnej pasteryzacji, która pozwala zachować naturalny smak
i pełen bukiet witamin oraz błonnik i inne cenne substancje zawarte w owocach.

Następnie udaliśmy się na praktyczny pokaz cięcia drzew i krzewów owocowych.

Pokazane i szczegółowo omówione zostały różne sposoby cięcia w zależności od mnogości owocowania.

Po zajęciach udaliśmy się na podsumowanie  i degustację jabłek oraz mały poczęstunek; kawa, herbata, sok z własnych owoców i smaczne ciasteczko, następnie udaliśmy się na zakupy owoców.

Przed odjazdem do Poznania Pan dr Jerzy Mazur podziękował za uczestnictwo i zaprosił ponownie.