Oborniccy działkowcy poznają historię Dolnego Śląska.
Turystyka i krajoznawstwo to jedno z wielu sposobów na aktywne spędzanie czasu wolnego, jakim dysponują działkowcy z ROD im. mjr. Dobrzyckiego w Obornikach. W tym roku wspólnie zaprogramowaliśmy zwiedzanie zabytków Dolnego Śląska. Na tych terenach usytuowane są przecudne zamki i pałace, z którymi związane są ciekawe historie dotyczące zamieszkiwanych w nich książęcych rodów.
Bardzo bogatą historię posiada stolica Dolnego Śląska – Wrocław. Historię i dzień dzisiejszy miasta, począwszy od Ostrowa Tumskiego poprzez Rynek , Uniwersytet Wrocławski oraz Halę Stulecia z terenami przyległymi, zwiedziliśmy z profesjonalną przewodnik wrocławską.
Wyprawa do Świdnicy i Książa pokazała nam cuda wytworzone przez mieszkańców tych terenów. Kościół Pokoju w Świdnicy, XVII-wieczne dzieło twórców zachwyca nie tylko ogromem i złoceniami, ale techniką budowania(tylko z drewna i gliny), a także cudownym wyposażeniem wnętrza.
Zamek w Książu, formalnie począwszy od XVI wieku, aż do drugiej wojny światowej związany był z rodem Hochbergów, a w ostatnim okresie ich rezydowania również ze słynną księżną Daisy. Jak głoszą legendy i podania w tych okolicach prawdopodobnie znajduje się „złoty pociąg” i słynna bursztynowa komnata.
Zamek Czocha usytuowany na skalnym cyplu, tuż obok Jeziora Leśniańskiego, stanowił warownię graniczną od połowy XIII wieku. Obiekt ten kryje do dnia dzisiejszego wiele tajemnic z czasów zarówno odległych jak i bardziej współczesnych.
W dniach 16, 17 i 18 czerwca 2026 roku czterdziestopięcioosobowa grupa działkowców zwiedziła wyżej wymienione miejsca i obiekty. Bazę wypadową umiejscowiliśmy w Hotelu Polonia Centrum we Wrocławiu.
W drodze powrotnej do Obornik padały propozycje dotyczące przyszłorocznej wyprawy w Polskę.
Tekst i zdjęcia Jan Molski










