Ochrona roślin na działkach tematem praktycznego szkolenia w ROD „Rosnówko” w Rosnówku

W sobotę 20 czerwca 2026 r. odbył się zgodnie z planem spacer ogrodniczy na terenie naszego ogrodu ROD „Rosnówko”, poprowadzony przez dr hab. Henryka Ratajkiewicza z Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którego tematem była ochrona roślin na działce - szkodniki i choroby roślin.

Z powodu upalnej aury początek spotkania miał miejsce pod naszą wiatą, gdzie zarówno wykładowca, jak i uczestnicy mieli możliwość oszczędzania sił na ławeczkach przy stołach i być może okazję poczucia trochę klimatu studenckiego, wsłuchując się w słowa Pana Henryka, który starannie dobierając słownictwo, w bardzo przystępny sposób przekazywał nam swoją wiedzę. Początek naszego spaceru miał zatem klimat studencki i był bardzo przystępnym, ciekawym wykładem, który z czasem przerodził się w swobodną rozmowę, podczas której uczestnicy zadawali pytania, aby uzyskać rozwiązania na pojawiające się w ich ogrodach problemy. Ze strony Pana Henryka płynęła fachowa, naukowa wiedza, poparta często własnym doświadczeniem. Ze strony działkowców mieliśmy dociekliwość czy praktyki stosowane przez nich są właściwe, w takiej atmosferze przeleciały nam ponad 2 godziny, następnie najbardziej wytrwali z nas ruszyli w teren wraz z Panem Henrykiem...

W terenie spotkaliśmy się z następującymi szkodnikami - opuchlakiem (w tym wypadku zobaczyliśmy tylko skutki jego działalności, nie zaś samego opuchlaka), wełnowcem, mszycą oraz przędziorkiem.

Całość spotkania trwała blisko 3 i pół godziny, co może tylko świadczyć o jego atrakcyjności. Osobiście jestem przekonany o dużej wartości podobnych spotkań, są na pewno źródłem cennej wiedzy, której czasem szuka się latami, a można dostać w krótkim czasie w pigułce. Bardzo dziękuję za możliwość zorganizowania takiego spotkania dla Działkowców.

Marek Smorawiński

ROD „Rosnówko” w Rosnówku