Posiedzenie OZ PZD w Poznaniu i narada w sprawie kampanii zebrań sprawozdawczo - wyborczych

W sobotę 7 lutego 2015 r. odbyło się zebranie Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu. Jego prezes dr inż. Zdzisław Śliwa omówił zadania OZ PZD w bieżącej sytuacji Polskiego Związku Działkowców, ROD i działkowców.  W szczególności przedstawione zostały działania Związku w zakresie wprowadzania w życie ustaleń wynikających z zapisów ustawy o ROD, problem rejestracji statutu PZD oraz zakończenie zebrań ustawowych w Okręgu Poznańskim. Ze szczególnym aplauzem zgromadzeni przyjęli informację o uchwaleniu przez Sejm RP ustawy o zmianie prawa budowlanego. Prezes OZ podkreślił, że inicjatywa obywatelska działkowców po raz kolejny zyskała poparcie wszystkich klubów parlamentarnych i kół poselskich. Znaczący to sukces działkowców i oddalenie widma rozbiórki większości altan ogrodowych. Czekamy teraz na Senat RP i podpis Prezydenta.

Uczestnicy zebrania podjęli stanowisko w sprawie zakończonej kampanii zebrań ustawowych w Okręgu Poznańskim. Ze struktur PZD wyodrębniły się do tej pory zaledwie 4 rodzinne ogrody działkowe: ROD Mirabelka i Kalina w Lusowie, ROD Leśny Barcinek oraz ROD Piast w Imielnie. 9 kolejnych ogrodów także podjęło decyzje o wyodrębnieniu się z PZD, ale jak dotychczas nie udało się im zarejestrować swoich stowarzyszeń w KRS. Tak się dzieje m.in. w jedynym wyodrębnionym na terenie miasta Poznania ROD im. K. Marcinkowskiego, którego wniosek o rejestrację stowarzyszenia decyzją Sądu został po raz drugi oddalony. Tak więc ten i pozostałe ogrody, które nie zostały zarejestrowane w KRS nadal funkcjonują w strukturach PZD i są zobowiązane przestrzegać przepisów związkowych. Ważniejsze jest jednak to, że pozostałe 297 ogrodów Okręgu pozostało w stowarzyszeniu ogrodowym PZD. Większość z nich,  tj.  208 ROD,  podjęło uchwały w 1. bądź 2. terminie zebrania decydując o pozostaniu w PZD.

Dokonano też zmian w składzie Okręgowego Zarządu PZD. Nowym członkiem Zarządu został Zbigniew Gaszyński prezes ROD Stare Ogrody z Wrześni. Ważnym tematem obrad było też ustalenie zasad wyboru delegatów rodzinnych ogrodów działkowych na Okręgowy Zjazd Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu. Ogrody w których jest do 800 członków PZD, będzie reprezentował jeden delegat. Gdy jest ich więcej niż 800 - dwóch delegatów.

Po obradach OZ PZD odbyła się narada blisko 80 osób powołanych do obsługi walnych zebrań sprawozdawczo-wyborcze w ROD.  Podczas narady omówiono szczegółowe zasady odbywania zebrań sprawozdawczo-wyborczych w rodzinnych ogrodach działkowych i rolę przedstawicieli Okręgu w sprawnym ich przeprowadzeniu. Wiele uwagi poświęcono sposobowi ustalania opłat ogrodowych uchwalanych przez zebrania w świetle wymogów ustawy i statutu. Podkreślano konieczność szczegółowego przedstawienia działkowcom kosztów działalności ogrodu i planowanych przychodów do pokrycia kosztów w rozbiciu na składowe zgodnie  z art. 33 ustawy. Robert Klimaszewski przedstawił graficzną prezentację składowych opłaty ogrodowej, co spotkało się z pozytywnym przyjęciem.  W głosach w dyskusji podejmowano szereg tematów, wśród których dominował temat wynagradzania osób pełniących funkcje w organach ROD. Padały stwierdzenia, że należy opracować przejrzyste zasady wynagradzania ludzi, bo nie będzie chętnych do  obejmowania funkcji w organach ROD. Prezes OZ PZD wyjaśnił, że trwają w KR PZD prace nad opracowaniem takich zasad, bo wszyscy mają świadomość, że jest to oczekiwane i potrzebne działanie, które choć w części pozwoli zrekompensować ponoszone koszty i utracony czas na społeczne pełnienie funkcji w ogrodzie.

Narada powinna zaowocować konkretną pomocą dla zarządów ROD udzielaną przez przedstawicieli Okręgu.

 

Opracował:
Andrzej Górczyński