Szkolenie dla Instruktorów SSI o kompoście i kompostowaniu

23 maja 2024 roku w ROD "Przy Lotnisku" w Poznaniu odbyło się szkolenie dla Instruktorów SSI Okręgu Poznańskiego, którego tematem był kompost i możliwość prowadzenia ogrodowego systemu kompostowania. Temat szkolenia zrodził się po otrzymaniu przez kilka ROD w Okręgu dotacji z ARiMR na utworzenie miejsc składowania odpadów zielonych oraz zakup rębaków do zrębkowania gałęzi.

Pierwszą część szkolenia stanowił wykład „Kompost źródłem żywienia na działce. Jak kompostować odpady zielone na działce” profesor Moniki Jakubus z Katedry Gleboznawstwa i Mikrobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wykładowczyni szeroko przedstawiła zagospodarowanie bioodpadów w Polsce, przechodząc od spraw ogólnych do szczegółów, czyli możliwości i sposobu kompostowania na indywidualnej działce przez każdego działkowca. Prelegentka przedstawiła co można, a czego nie należy kompostować, jakie zasady należy zachować, aby z odpadów zielonych powstał kompost oraz pod jakie rośliny można stosować kompost.

W drugiej części szkolenia Jan Molski – prezes zarządu ROD im. mjr. Dobrzyckiego w Obornikach podzielił się doświadczeniami na temat systemu zbierania i przetwarzania bioodpadów jaki funkcjonuje  w prowadzonym przez niego ogrodzie, a który możliwy był po uzyskaniu dotacji unijnych w ramach grantu z ARiMR. Doświadczeniem w przetwarzaniu bioodpadów z ogrodu podzielił się także Józef Gęzikiewicz – prezes zarządu ROD „Orkan – im. St. Wawrzyniaka” w Jaryszkach i Instruktor Krajowy SSI. W ogrodzie od wielu lat wszyscy działkowcy składują gałęzie w „ekosystemie leśnym” na terenie ogrodu.  Jest to naturalna enklawa leśna, w której składowane gałęzie „wracają” do naturalnego obiegu materii organicznej. Co kilka lat, przy dużej ilości gałęzi, są one zrębkowane, a zrębki wykorzystują działkowcy. Jak odbywa się proces wspólnego składowania odpadów zielonych oraz ich przerabianie na terenie ROD uczestnicy szkolenia mógł zobaczyć na sąsiednim ROD „Głuszynka”, który również zrealizował projekt z dotacji z ARiMR.

Instruktorzy wzięli również udział we wspólnym spacerze po ROD „Przy Lotnisku”, który jest ogrodem odtworzonym w roku 2021 za ROD zlikwidowane w innych rejonach Poznania. Gospodarzem w ogrodzie była wiceprezes zarządu ROD Agata Wróbel. Instruktorzy mogli zobaczyć współczesny projekt zagospodarowania ROD, uwzględniający potrzebę miejsc parkingowych czy urządzonych terenów wspólnych, tj. plac zabaw.

Magdalena Klessa-Kiec
Główny specjalista ds. ogrodniczych
Okręg PZD w Poznaniu