250 tys. zł dotacji trafi do 7 rodzinnych ogrodów działkowych w Poznaniu

Inwestycje przysłużą się zarówno samym działkowcom, jak i wszystkim mieszkańcom miasta.

W środę, 15 czerwca podpisano umowy w tej sprawie. To już piąty raz, kiedy spotykamy się na podpisaniu umów. To wielka radość, bo kolejne tereny zielone, kolejne ROD-y wypięknieją - powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. Poznań był jednym z pierwszych samorządów w kraju, które wprowadziły dopłaty inwestycyjne do ogrodów działkowych. Zawsze dajemy jednak jeden warunek, żeby te tereny były otwarte dla mieszkańców, by także oni mogli skorzystać z ich dobrodziejstw - dodał.

W tym roku wnioski o wsparcie złożyło 15 ogrodów działkowych, z czego 7 dostało dofinansowanie. Łącznie to 250 tys. zł. Dzięki dotacjom ogrody mają możliwość, żeby się rozwijać i otwierać dla mieszkańców. Wszystkie te inwestycje realizujemy po to, by każdemu mieszkańcowi Poznania żyło się lepiej i bardziej ekologicznie - zaznaczył Zenon Brzozowski, wiceprezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu. Dziękuję w imieniu wszystkich ogrodów - dodał.

Dzięki dotacji ROD "Zagajnik" wyremontuje nawierzchnię alejek ogrodowych, która ułatwi działkowcom i mieszkańcom poruszanie się po nich. ROD "Cybinka" wymieni linie energetyczne doprowadzające prąd do lamp, co sprawi, że wszyscy będą mogli bezpiecznie przebywać na terenie ogrodu po zmroku - informują miejscy urzędnicy.

Rodzinne ogródki działkowe "Wypoczynek", "Relaks" i "1000-lecia Państwa Polskiego" wyremontują i zmodernizują przestarzałe sieci wodociągowe. Nowe instalacje przyczynią się do lepszego gospodarowania wodą i zmniejszą koszty jej zużycia. ROD "AR II" zbuduje na swoim terenie zewnętrzną siłownię otwartą dla działkowców i mieszkańców, która zapewni im możliwość rekreacji ruchowej - wymieniają. Stowarzyszenie ogrodowe im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu zmodernizuje kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, zapewni dzieciom aktywne formy spędzania czasu na świeżym powietrzu, a także zwiększy integrację społeczną z działkowcami i mieszkańcami osiedla poprzez zawiązanie współpracy ze szkołami, przedszkolami, klubami seniorów czy radą osiedla - zapowiadają.

Dotacje dla rodzinnych ogrodów działkowych przyznawane są od 2018 roku. Od tamtej pory Miasto przekazało łącznie 1 132 765 zł dla 29 ROD z przeznaczeniem na modernizację infrastruktury.

W Poznaniu znajduje się 85 ROD-ów, w których użytkowanych jest blisko 18 tys. działek o powierzchni ponad 612 ha.

źródło:epoznan.pl