Noworoczne spotkanie przewodniczących kolegiów prezesów Okręgu Poznańskiego

Tradycyjnie u progu nowego roku spotykają się w Okręgu Poznańskim przewodniczący kolegiów prezesów, by posumować miniony rok i omówić czekające nas zadania w nowym 2024 roku. Na noworoczne spotkanie przybyli w dniu 5 stycznia 2024 r. przewodniczący 18 kolegiów prezesów. W spotkaniu prowadzonym przez Prezesa Okręgu uczestniczyli także członkowie Okręgowego Zarządu oraz pracownicy biura z dyrektor Agatą Wróbel. Okręgową Komisję Rewizyjną reprezentowała przewodnicząca Dorota Zerba wraz z zastępczynią Elżbietą Baszyńską i sekretarzem Edmundem Derwichem.

Po tradycyjnych życzeniach noworocznych przekazanych przewodniczącym przez prezesa Zdzisława Śliwę, a za ich pośrednictwem działkowcom ich ogrodów, dokonano oceny działalności kolegiów w 2023 r. Prezes podkreślił tradycje działania tej formy samorządności ogrodów działkowych w Okręgu, omówił aktywność kolegiów oraz ocenił najważniejsze osiągniecia w pracy kolegiów na polu współpracy z samorządami miast i gmin, w tym pozyskiwanie środków na wsparcie inwestycji ogrodowych.

Informacje o sytuacji Związku przedstawił Prezes Okręgu. Podkreślił wagę czekających nas w 2024 r. wydarzeń związanych, z kończącą się 5-letnią kadencją organów Związku i kampanią sprawozdawczo-wyborczą. Omówił decyzje zapadłe podczas XXI i XXII posiedzenia Krajowej Rady PZD, które nakreśliły kierunki działania Związku na najbliższy rok oraz wyznaczyły warunki ich realizacji. Wystąpienie Prezesa uzupełnili członkowie Krajowej Rady Robert Klimaszewski i Jan Molski.

Tematem szczególnie aktualnym i budzącym duże emocje stała się sprawa nowego zagrożenia dla ogrodów działkowych po zmianie ustawy o planowaniu przestrzennym. Prezes Okręgu przedstawił aktualną sytuację ogrodów  Okręgu, podkreślając zagrożenie dla tych ROD, które nie zostały jeszcze umiejscowione w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego gmin. Podkreślił konieczność dalszych działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa ROD wymieniając takie sfery działania jak wystąpienia do Ministra Technologii i Rozwoju o umieszczanie ogrodów działkowych w strefach planistycznych przyszłego planu ogólnego gminy, kontynuowanie rozmów z samorządami gmin o wywoływanie mpzp, a także dalsze spotkania z parlamentarzystami w celu zainteresowania ich problemem i wsparcia naszych działań. Inspektor ds. terenowo-prawnych Anna Socha uzupełniła wystąpienie Prezesa podając informacje o poszczególnych ogrodach, które w pierwszej kolejności powinny podejmować działania dla zabezpieczenia swojej przyszłości. Omówiła także stan prawny ogrodów jeszcze nieuregulowanych w trybie art. 75 i 76 ustawy o ROD. Zwróciła uwagę na konieczność wywołania jeszcze w około 40 ROD-ach planów zagospodarowania ogrodów, które jeszcze nie opracowały takich planów, bądź których plany wymagają aktualizacji.

Nowelizacja uchwały o sposobie przygotowania i prowadzenia inwestycji w ROD była przedmiotem informacji dyrektor biura Okręgu Agaty Wróbel. Wspomagana przez inspektora ds. inwestycji Jerzego Kucznerowicza omówiła zmiany jakie niesie uchwała nr 2/XXII/2023 oraz przedstawiła plan szkoleń zarządów rod w zakresie wdrożenia w życie postanowień tej uchwały oraz wcześniejszej o postępowaniu w trybie usuwania awarii, które odbędą się jeszcze w styczniu. W tym bloku tematycznym omówiono także sposób rozliczania przez ogrody prądu w 2024 r.

Dyrektor biura przedstawiła też projekt planu szkoleń zarządów ROD i komisji rewizyjnych przed zebraniami sprawozdawczo-wyborczymi. Podobnie jak to miało miejsce przed pandemią powracamy do bezpośrednich spotkań z zarządami w terenie. Z przewodniczącymi kolegiów ustalono wstępne terminy i miejsca szkoleń oraz podkreślono wagę właściwego przygotowania się organów do kampanii, wskazując na potrzebę wyboru do nowych władz ogrodowych osób zapewniających prawidłowe ich funkcjonowanie w zmieniających się warunkach otaczającej nas rzeczywistości. Prezes Okręgu podkreślił, że obowiązek właściwego przygotowania kampanii spoczywa na aktualnych zarządach i komisjach rewizyjnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na przygotowanie sprawozdań za miniony rok oraz za kadencję, a także przygotować plany pracy, plany inwestycji oraz preliminarze finansowe. A ich realizacja należeć będzie do nowo wybranych władz ogrodowych.

Finanse Okręgu i działalność OFK przedstawiła główna księgowa Sylwia Marciniak. Szczególną uwagę zwróciła na rosnące koszty księgowości wynikające z regulacji ustawowych dotyczących płacy minimalnej, co wiąże się z koniecznością podwyższania opłat za prowadzenie księgowości przez OFK. Przypomniała, że ośrodki są samofinansującymi się podmiotami i stawka wynika z kosztów utrzymania ośrodka i płacy księgowej. Nadal jeszcze nie wszystkie ROD korzystają z dobrze funkcjonujących ośrodków i jest pilna potrzeba, by przystąpiły one do tej formy prowadzenia księgowości, która gwarantuje jej poprawność oraz wsparcie dla zarządów ROD. Kontrole prowadzone w 2023 r. w szeregu ogrodach wykazały, że księgowość prowadzona przez biura rachunkowe lub indywidualne księgowe zatrudniane przez ogrody jest ekonomicznie nieopłacalna i nie gwarantuje wysokiej jakości świadczonych usług, co odbija się na sposobie zarzadzania ogrodem i wydatkowania powierzonych przez działkowców środków finansowych.

Ostatnim punktem narady była ocena działalności oświatowej, ze szczególnym, uwzględnieniem szkoleń dla nowych działkowców. Informacje przedstawiła główna specjalistka ds. ogrodniczych Magdalena Klessa-Kiec. Podkreśliła, że w dalszym ciągu występują problemy z frekwencją na szkoleniach, która zwłaszcza w rejonach kolegiów jest niepokojąco niska. W dyskusji podkreślono pilną potrzebę regulacji statutowych, by skutecznie móc egzekwować obowiązek uczestnictwa  w szkoleniach. Niepokoi także słabe zainteresowanie działkowców wykładami otwartymi prowadzonymi przez pracowników naukowych, pomimo ogłaszania ich terminów odpowiednio wcześnie. Wykłady są bardzo ciekawe i dostarczają wiedzy na tematy ogrodnictwa działkowego, co podkreślają uczestniczący w nich słuchacze i dlatego nalezy żąłować, ze korzysta z nich niewielka liczba działkowców. Omówiono także działalność SSI, ustalono potrzebę pozyskania nowych instruktorów ogrodnictwa i zapowiedziano nowy kurs dla kandydatów na instruktorów

Wszystkie poruszane problemy wywoływały dyskusję i generowano wnioski przydatne do optymalnego wykonania czekających nas zadań w rozpoczynającym się roku.

 

Zdzisław Śliwa
prezes Okręgu

Zdjęcia: Agata Wróbel