Drugie w 2023 r. posiedzenie Okregowej Rady PZD

W dniu 13 czerwca 2023 r. odbyło się drugie w tym roku posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Poznaniu. Posiedzenie Rady otworzył Prezes Okręgu Zdzisław Śliwa, które rozpoczęto od odśpiewania hymnu Polskiego Związku Działkowców. Po otwarciu obrad, powitaniu uczestników i gości, przyjęciu porządku obrad i wyborze komisji uchwał i wniosków Prezes Okręgu Zdzisław Śliwa przedstawił aktualną sytuacje PZD. Na wstępie przedstawił relację z ostatniej narady Dyrektorów Biur Okręgów. Omówiono stan realizacji inwestycji realizowanych przez ogrody działkowe w ramach projektu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pn. „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” oraz aktualne sprawy związane z działalnością księgowych Okręgów i Ośrodków Finansowo Księgowych. Tematem narady była również oświata w Związku oraz stan realizacji Programu budowy siedzib ROD. Prezes wspomniał również o funkcjonowaniu zarządów komisarycznych oraz skargach działkowców jakie wpływają zarówno do OZ, jak i KR PZD.

Kolejnych tematem przedstawionym na posiedzeniu Rady Okręgu  przez Dyrektor Biura Agatę Wróbel była realizacja  projektu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pn. „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” przez ogrody działkowe Okręgu. Na terenie naszego Okręgu 23 rodzinne ogrody działkowe realizują projekty grantowe. Łączna kwota przyznanych grantów dla rodzinnych ogrodów działkowych Okręgu Poznańskiego wyniosła 2 381 256,76 zł. Od momentu podpisanie pierwszych umów z ARiMR na realizację projektów grantowych we wrześniu 2022 r. rodzinne ogrody działkowe przystąpiły intensywnie do realizacji zdań. Na dzień dzisiejszy trzy ogrody działkowe - ROD im. mjr M. Dobrzyckiego w Obornikach, ROD Na Wzgórzu w Międzychodzie oraz ROD im. Mickiewicza w Szamotułach zakończyły realizację projektów oraz rozliczyły grant w całości. Kolejnych pięć ogrodów działkowych – ROD Pomet w Poznaniu, ROD Polania w Gnieźnie, ROD Sypniewo w Poznaniu, ROD Relaks w Imielnie, ROD Camping pod Lasem w Poznaniu, ROD Sierosław II w Dopiewie/ Tarnowie Podgórnym zrealizowały już wszystkie zadania z projektu i podejmują działania celem rozliczenia finansowego z ARiMR. Realizacja programu w pozostałych ogrodach trwa nadal. Okręgowy Zarząd PZD oraz pracownicy Biura Okręgu na bieżąco, podczas całego okresu realizacji projektów grantowych monitoruje realizację zadań przez poszczególne ogrody działkowe. Zarządom ROD udzielone jest ciągłe wparcie merytoryczne, tak aby wszystkie projekty realizowane były zgodnie z zawartymi z ARiMR umowami. Okręgowy Zarząd PZD w Poznaniu zobowiązuje się wspierać oraz sprawować nadzór nad wszystkimi etapami realizacji projektów w ogrodach działkowych, tak, aby założone inwestycje doczekały się pełnej realizacji i prawidłowego rozliczenia z ARiMR. Po przedstawieniu danych głos zabrali członkowie Rady i Przewodniczący Kolegiów, którzy jako Prezesi ROD realizują projekty grantowe w swoich ogrodach działkowych.  Jan Molski – członek OZ, prezes ROD im. mjr. Dobrzyckiego w Obornikach  poinformował, iż jako pierwszy w Okręgu zrealizował wszystkie zdania w ramach grantu i otrzymał pozytywną ocenę Agencji w zakresie rozliczenia finansowego. Prezes ROD Sierosław II Andrzej Chabowski poinformował zebranych, że wszystkie zdania w ROD zostały zrealizowane i pozostaje tylko rozliczenie finansowe w Agencji. Zwrócił uwagę na fakt, że środki finansowe jakie ROD otrzymały z grantów były bardzo ważnym i potrzebnym „zastrzykiem finansowym” dla rozwoju ogrodów działkowych. Wyraził również podziękowanie dla pracowników Biura Okręgu za pomoc w przygotowaniu wniosku i realizacji projektu. Głos w dyskusji zabrał również Pan Andrzej Górczyński – prezes ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu wyrażając ubolewanie, że jego ogrodowi działkowemu mimo wielomiesięcznym staraniom nie udało się zdobyć środków finansowych w ramach tego projektu.

Zbiorcze sprawozdanie finansowe ROD za rok 2022 oraz preliminarze finansowe ROD na rok 2023 przedstawiła główna księgowa OZ Sylwia Marciniak. Pozytywną opinie do sprawozdań i preliminarzy przedstawiła Przewodnicząca Okręgowej Komisji Rewizyjnej  Pani Dorota Zerba.

Przebieg kampanii sprawozdawczej omówiła Agata Wróbel - dyrektor biura OZ. Walne zebrania w rodzinnych ogrodach działkowych Okręgu PZD w Poznaniu zwołane zostały w sposób prawidłowy, zgodnie z zapisami statutu PZD. Walne zebrania wypełniły swoje zadania statutowe. Dotychczas walne zebrania, za wyjątkiem jednego ROD były ważne.
W większości przypadków walne zebrania podejmowały uchwały zgodnie z prawem związkowym. W wyniku weryfikacji dokumentów przekazywanych przez zarządy ROD po walnym zebraniu do Biura Okręgu stwierdzić należy, że w niektórych przypadkach uchwały walnych zebrań podjęte zostały niezgodnie z przepisami. OZ PZD na posiedzeniach podejmował decyzje w zakresie stwierdzenia nieważności, uchylenia lub zmian uchwał walnych zebrań. Do dnia odbycia posiedzenia OR  walne zebrania
i konferencje delegatów odbyły się 277 rodzinnych ogrodach działkowych. Konferencje delegatów odbyły się w 4 ROD.  Do końca czerwca br. odbędzie się jeszcze 11 walnych zebrań. W 7 ogrodach działkowych zebrania odbyły się w I terminie, pozostałe ROD przyprowadzono w II terminie. Średnia frekwencja na walnych zebraniach wyniosła 24,67 %, a na konferencjach delegatów 73,22 %. W 150 rodzinnych ogrodach działkowych podjęto uchwały w sprawie zdań inwestycyjno-remontowych. Po przedstawieniu danych rozpoczęto dyskusję na temat odbytych walnych zebrań, w której wzięli udział  I wiceprezes  Okręgu Robert Klimaszewski, skarbnik Okręgu Aneta Wicher, jak również inni członkowie Rady. W dyskusji dzielono się doświadczeniami w zakresie obsługi walnych zebrań oraz stwierdzono, iż należy w dalszym ciągu prowadzić intensywną kampanię szkoleniową dla zarządów ROD w zakresie przygotowanie dokumentacji i przebiegu walnych zebrań. Okręgowy Zarząd w najbliższym czasie planuje organizację szkoleń dla wszystkich nowo wybranych w tym roku członków zarządów  ROD.

W dalszej kolejności obrad Okręgowa Rada podjęła trzy uchwały w sprawie zmian nazw rodzinnych ogrodów działkowych. Zmieniono nazwę ROD Orkan w Jaryszkach na ROD Orkan im. Stanisława Wawrzyniaka, ROD im. Hanki Sawickiej w Poznaniu na ROD Hanki oraz ustalono nazwę dwóch połączonych ROD w Rawiczu na ROD Elbud.

Okręgowa Rada podjęła również stanowisko w sprawie ROD Energetyk I w Poznaniu, który jest zagrożony likwidacją.

 

Tekst i zdjęcia – Agata Wróbel, Dyrektor Biura