Działkowcy ROD im. J. Niedziałkowskiego w Środzie Wielkopolskiej świętowali Dzień Działkowca

W dniu 9 września 2017 r., działkowcy ROD im. J. Niedziałkowskiego w Środzie Wielkopolskiej  świętowali  przy wspaniałej, słonecznej pogodzie uroczysty coroczny Dzień Działkowca. Na uroczystość przybyli Pan Burmistrz Miasta i Pan Starosta  oraz przedstawiciel Okręgowego Zarządu w Poznaniu Pan Sylwester Chęciński, Radna Sejmiku Wielkopolskiego Pani Katarzyna Mirosława Kaźmierczak. Wśród przybyłych gości  byli również Dyrektor OK w Środzie Wielkopolskiej Pani Ewa Kusik, Przewodniczący Kolegium Prezesów ROD Powiatu Średzkiego Pan Stanisław Pruszyński oraz osoby z Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami i PCK. Nie zabrakło strażaków i policjantów, a także znakomitych artystów, którzy uświetnili swymi występami całą uroczystość. Doskonałą zabawę dla dzieci zaoferowały animatorki z firmy Milusińscy. To wszystko razem spowodowało, że tegoroczny Dzień Działkowca zapamiętamy jako jeden z najbardziej udanych w historii naszego Ogrodu.
Początek obchodów, tradycyjnie rozpoczęto wprowadzeniem Sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu działkowca.  Prezes Zenon Król  przywitał wszystkich gości oraz działkowców.  W swoim wystąpieniu przedstawił wyjątkowy Jubileusz 120 lecia Ruchu Ogrodnictwa Działkowego na ziemiach polskich, który zainaugurowano w ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Kożminie Wielkopolskim 1 lipca 2017r. w najstarszym ogrodzie w Polsce i Europie, który liczy blisko 200 lat. Następnie Prezes wspomniał o sukcesach naszego ogrodu, który powstał w 1936 r. Z chwilą wejścia w XXI wiek, Ogród  może pochwalić się szybkim rozwojem i dużymi osiągnięciami inwestycyjnymi.   
Głos zabrał Burmistrz Miasta Środa Wlkp. Pan Wojciech Ziętkowski, który od lat wspiera inicjatywy Zarządu i Działkowców który zwrócił uwagę, przede wszystkim, na niewątpliwą zaletę istnienia ogródków działkowych, jaką z pewnością jest ich walor ekologiczny oraz estetyczny. Nie zabrakło również odniesienia do kwestii samej uprawy roślin, co dla wielu działkowców jest kwestią zasadniczą.
W części oficjalnej przystąpiono do wręczenia odznaczeń PZD dla osób, które w największym stopniu przyczyniły się do popularyzacji i rozwoju, a swoimi działaniami wspierały funkcjonowanie Ogrodu. Odznaczenia i podziękowania otrzymali:  Burmistrz Miasta Środa Wlkp. Wojciech Ziętkowski, Starosta Średzki Marcin Bednarz (za zasługi dla PZD).         
Ponadto wyróżnienie złota odznaką PZD oraz dyplom otrzymał  Krzysztof Czujek,  Mirosława Kaźmierczak, Maciej Górecki (srebrne odznaki i dyplomy); Danuta Koczorowska, Irena Kuderska
i Przemysław Prusak (brązowe odznaki i dyplomy).            
Specjalne podziękowania Prezes ROD im. J Niedziałkowskiego wręczył  Pani Dyrektor Ośrodka Kultury w Środzie Wlkp. - Ewie Kusik, Prezes PCK w Środzie Wlkp. - Pani Bogusławie Deiksler oraz członkom zespołów: „Lutnia” pod kierownictwem Pani Alicji Frąckowiak, „Emilia” pod kierownictwem Pani Ireny Gorzelańczyk – Ryś oraz „Tośtoki” na czele z Panią Czesławą Zięty.             
Za regularną pomoc w pracach społecznych na terenie Ogrodu dyplomy otrzymali: Pan Zbigniew Duchała, Pan Ryszard Lussa, Pan Rafał Zawodny.
W wyniku konkursu na najładniejsze działki w trzech kategoriach, komisja składająca się z członków Zarządu ROD przeprowadziła oględziny działek i postanowiła przyznać dyplomy i nagrody (ufundowane przez Brico Marche w Środzie Wlkp.) w następujących kategoriach:          
- za najładniejszą działkę rekreacyjno-warzywną dla Pani Ewy Nowak        
- za najładniejszą działkę rekreacyjną dla Państwa Zofii i Jana Hauke          
- za najładniejszą działkę warzywną dla Państwa Anny i Ryszarda Lussa     
Po części oficjalnej Działkowcy oraz zaproszeni Goście opuścili świetlicę i udali się na teren zewnętrzny aby wspólnie wziąć udział w dalszych obchodach Dnia Działkowca.  Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych, a poza licznymi konkursami dla dzieci i dorosłych oraz zorganizowanym przez Zarząd ROD poczęstunku, czas umilały wokalno–taneczne występy dzieci z Ośrodka Kultury w Środzie Wlkp. pod kierownictwem Pani Bogumiły Błoszyk, a także wspomnianych wcześniej zespołów „Lutnia”, „Emilia” oraz „Tośtoki”.

Dzięki licznym sponsorom i darczyńcom udało się zrealizować nasze coroczne świętowanie Rodzinnego Dnia Działkowca.     
Z niecierpliwością czekamy na kolejny festyn z okazji Dnia Działkowca w przyszłym roku, gdyż tak miła i przyjacielska atmosfera z pewnością pozwala na świetną zabawę dla wszystkich.
                                                                                                 Treść: K.Pacyńki
                                                                                              Zdjęcia: Z.SzczepańskiK.Pacyńki