Dzień Działkowca w ROD "Zagajnik" w Poznaniu

W sobotę 3 sierpnia 2019 r., przy pięknej słonecznej pogodzie, odbyło się Święto Działkowców w ROD „Zagajnik" w Poznaniu. Prezes Teresa Lorenz powitała serdecznie wszystkich działkowców, ich rodziny oraz przybyłych gości. Na uroczystość zaproszone zostały Wiceprezes Okręgowego Zarządu w Poznaniu Barbara Czapla oraz skarbnik Okręgowego Zarządu  Aneta Wicher.

Barbara Czapla przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej OZ poinformowała działkowców o inicjatywie z-cy prezydenta Miasta Poznania Jędrzeja Solarskiego zorganizowania na terenie ogrodów działkowych 5 Białych Sobót, w czasie których można zasięgnąć porad i konsultacji lekarskich, a także wykonać podstawowe  badania np. poziomu cukru, pomiar ciśnienia krwi itp.

Gościem na Dniu Działkowca ROD "Zagajnik" była również Pani dr Magdalena Szczepańska, która przedstawiła działkowcom założenia  programu "Kolaboratorium UAM - Programu szkoleniowego  dla mieszkańców regionu" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020,  organizowanego przez pracowników naukowych Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM we współpracy z Okręgowym Zarządem PZD w Poznaniu. Przedstawiła również relację z  wizyty studyjnej w Lipsku (Niemcy), gdzie uczestnicy zwiedzali Muzeum Ogrodów Działkowych i historyczny już ogród działkowy im. dr Schrebera oraz spotkali się z członkiem Zarządu Związku Działkowców w Saksonii i zarazem przewodniczącym Zarządu Miejskiego Ogrodów Działkowych w Lipsku Robby Mullerem.

Następnie  działkowcom wręczono 6 Brązowych i 3 Srebrne Odznaki Zasłużonego Działkowca. Nagrodzono także dwóch  laureatów konkursu „Wzorowa Działka 2019”.

Pan Paweł  Kuszczyńskiego działkowiec ROD „Zagajnik” przedstawił zebranym swój najnowszy zbiór wierszy, które spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Po zakończeniu głównych uroczystości impreza przybrała bardziej piknikowy charakter. Były konkursy, zabawy dla dzieci, malowanie twarzy. Największą jednak atrakcją był przelot motoparalotni nad ROD „Zagajnik". Nie zabrakło przysmaków kulinarnych, raczono się  pieczonymi kiełbaskami, chlebem ze smalcem i ogórkiem, a do kawy można było skosztować pysznego placka ze śliwkami i rabarbarem. Czas zebranym gościom umilała muzyka, przy której  do późnych godzin wieczornych wszyscy bawili się znakomicie.

W roku 2018 ROD  „Zagajnik”  złożył wniosek o udzielenie dotacji celowej z budżetu Miasta Poznania na dofinansowanie zadań związanych z rozwojem rodzinnych ogrodów działkowych, przeznaczonych na budowę  lub modernizację infrastruktury ogrodowej. Zadanie inwestycyjne z udziałem finansowym m. Poznania w wysokości 50 000,00zł. pozwoliło na utworzenie kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego dla dzieci, młodzieży i seniorów, którzy mają do dyspozycji niemal wszystkie dostępne urządzenia pozwalające na aktywny wypoczynek i rekreację w jednym miejscu. Urządzenia sportowe; siłownię napowietrzną, street workout, zestaw zabawowy Frutii 2, huśtawkę potrójną stożek obrotowy, bujak sprężynowy, stół do szachów i warcabów, stół do ping-ponga , kort tenisowy, plac do gry w piłkę nożną. Biorąc pod uwagę sprzyjający wypoczynkowi mikroklimat, otoczenie lasu, mieszkańcy m. Poznania mają miejsce, w którym mogą odpoczywać aktywnie. Teren rekreacyjny teraz jest miejscem integracji działkowców i ich rodzin. ROD „Zagajnik" jest ogrodem otwartym dla społeczności lokalnej.

Tekst - Teresa Lorenz

Zdjęcia - Daria Olzacka