Ekologia w ROD „Jelonek” w Jelonku

Z inicjatywy instruktora ogrodowego p. Józefa Szymanowskiego, we współpracy z zarządem ROD „Jelonek” w Jelonku w gm. Suchy Las, powstają różne inicjatywy mające zwrócić uwagę działkowców na ekologiczny aspekt ogrodów działkowych i pobudzające działkowców do działania w tym zakresie.

W roku 2020 z powody ograniczeń epidemiologicznych, dopiero 8 września na terenie ROD odbyły się warsztaty z budowy domków dla owadów i pszczół murarek. Z niektórych wyszły spore ekohotele. W domkach powstałych podczas warsztatów w lipcu br. zaobserwować można było zasiedlenia, co świadczy o celowości inicjatywy.

W bieżącym roku zarząd ROD wraz z instruktorem ogrodowym ogłosili konkurs pt. "EKO Konkurs”. W konkursie mogą wziąć udział działkowcy i ich sympatycy. Tematyka prac oraz ich forma jest dowolna. Tematem prac mogą być ptaki, owady i inne spostrzeżenia przyrodnicze, a praca może być wykonana w formie rysunku, zdjęcia czy opisu.

Ponadto na pierwszą połowę września zaplanowano w ogrodzie wspólne budowanie budek lęgowych dla ptaków.

W załączeniu kilka zdjęć z ubiegłorocznej inicjatywy budowy ekohoteli dla owadów. Więcej zdjęć znaleźć można na stronie internetowej ROD Jelonek gm. Suchy Las: http://rod-jelonek.pl/

Magdalena Klessa-Kiec