Europejskie fundusze dla wielkopolskich ogródków działkowych

Działkowcy z rodzinnych ogródków działkowych mogą jednorazowo dostać nawet 100 tys. zł. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje dofinansowanie na ekoinwestycje. W poznańskim ogródku „Kolejarz-Edwardowo” znajduje się zarośnięty i niedostępny dla działkowców staw, który zmieni swój charakter dzięki dofinansowaniu, o które wystąpił zarząd działek. Za pozyskane pieniądze działkowcy chcą wyczyścić dno zbiornika oraz doprowadzić teren wokół stawu do użytku. Wszystko z poszanowaniem dla otaczającej przyrody. W tym stawie żyją chronione żaby (...), oprócz tego mamy kaczki (...). To miejsce jest cudne, mimo, że jest w tej chwili zarośnięte. Chcemy je wyrównać, doprowadzić do używalności i tego, byśmy mogli się tam spotykać – mówi prezes Rodzinnych Ogródków Działkowych „Kolejarz-Edwardowo” w Poznaniu Izabela Andrzejewska.Pieniądze na te działania przekaże Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O takie dotacje mogą się starać wszystkie ogrody działkowe w Wielkopolsce. I każdy może otrzymać do 100 tys. zł. Nie jest wymagany wkład własny, jednak planowane inwestycje muszą dotyczyć ekologii. Pieniądze przeznaczyć można także na budowę nowych terenów zielonych.

Można tworzyć zielone dachy, łąki kwietne, remizy dla ptaków, hotele dla owadów, ale można też realizować inwestycje takie jak siłownie, place zabaw, czy nawet budowę wiaty na imprezy plenerowe – informuje Joanna Polus z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na takie inwestycje w całej Polsce przeznaczono 50 mln zł., które pochodzą ze środków Unii Europejskiej. 

Szansa na zdobycie europejskich pieniędzy dla działkowców pojawiła się po raz pierwszy. Są to bardzo potrzebne inwestycje. Ich zrealizowanie poprawi standard ogrodów działkowych, warunki dla wypoczynku i rekreacji dla ludzi. Będzie taż szansą na wzbogacenie infrastruktury ogrodowej – komentuje prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu Zdzisław Śliwa.

Wnioski o dofinansowanie można składać w regionalnych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Relacja zamieszczona na stronie TVP3 Poznań i wyemitowana w Teleskopie 16 lipca 2022 r. – dostępna tutaj