Jesienne szkolenie ogrodnicze instruktorów SSI Okręgu Poznańskiego

Instruktorzy SSI Okręgu Poznańskiego spotkali się 19 października 2022 r. na szkoleniu ogrodniczym, na którym wysłuchali dwóch wykładów.

Pierwszy temat przedstawił dr Tomasz Spiżewski z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tematem wykładu było: „Dlaczego watro uprawiać warzywa?”, a za tym pytaniem kryło się wyjaśnienie dotyczące właściwości odżywczych i zdrowotnych warzyw. Obok głównego wątku wykładu pojawiały się liczne pytania dotyczące uprawy i pielęgnacji warzyw w uprawie na działce. Instruktorzy dzielili się własnymi doświadczeniami w uprawie konkretnych odmian i sposobach uprawy warzyw.

Drugi temat na szkoleniu przedstawiła mgr Marcelina Haremza, z wykształcenia ogrodniczka i dietetyczka, projektantka ogrodów Permakulturowych. Temat wykładu brzmiał „Ogrodnictwo Permakulturowe – nowa moda czy powrót do korzeni?” Prelegentka przekazała, jak powstał ten nurt projektowania ogrodów, co właściwie oznacza termin Permakultura oraz czym się różni od uprawy konwencjonalnej i ekologicznej. Przekazała dlaczego warto zainteresować się Permakulturą i jak Permakultura w ogrodach może zmienić świat na lepsze. Ciekawie przedstawiony temat wzbudził duże zainteresowanie wśród instruktorów i zainicjował dyskusję o sposobie prowadzenia upraw ogrodniczych.

Po zakończeniu szkolenia instruktorzy stwierdzili, że takich szkoleń powinno być więcej, bo wiele wnoszę, niekiedy zmieniając dotychczasowe postrzeganie sposobu uprawy roślin.

Magdalena Klessa-Kiec
Główny specjalista ds. ogrodniczych
Polski Związek Działkowców
Okręg w Poznaniu