Obchody 40-lecia PZD w ROD im. Króla St. Leszczyńskiego w Lesznie

Polski Związek Działkowców świętował 40-lecie. Na miejsce obchodów wybrano Leszno

Czterdziestolecie Polskiego Związku Działkowców obchodzono w Lesznie. Zorganizowania uroczystości podjął się ROD im. Króla Stanisława Leszczyńskiego. - Czterdzieści lat to kawał czasu i piękna historia ogrodnictwa działkowego - podkreślił Zdzisław Śliwa, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu.

Gości witał Bartosz Wawrzyniak, prezes ROD im. Króla Stanisława Leszczyńskiego. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu Polskiego Związku Działkowców.

Prezes Zdzisław Śliwa zabierając głos podkreślił, że rodzinne ogrody działkowe są potężnym stowarzyszeniem.

- Bogata historia. Wzloty i upadki. Rozwój ogrodnictwa działkowego po 1981 roku - mówił. - Pandemia rzuciła nowe światło na ogrody działkowe. Ludzie nagle się przekonali, że warto mieć działkę, bo to szansa na bycie bezpiecznym i w zdrowym  otoczeniu. W roku jubileuszu świętujemy duże zainteresowanie działkami. Cieszymy się, że samorządy pomagają w rozwoju ogrodów działkowych. Dzisiaj jesteśmy na terenie ROD, który mam nadzieję, że będzie beneficjentem różnych programów od rządowych po miejskie i działkowcy powinni być zadowoleni z zaradności zarządu. Mam nadzieję, że ogród, który nas dzisiaj gości będzie wizytówką i liderem pokazującym innym ogrodom co można zrobić.

- Czterdzieści lat to co najmniej dwa pokolenia życia rodzin, wspólnego spędzania czasu, realizacji pasji i przede wszystkim stylu życia, który gwarantuje, że można oddychać świeżym powietrzem i cieszyć się niewielkim skrawkiem ziemi - mówił wiceprezydent Adam Mytych. - Czterdziestolecie to czas podsumowań i przede wszystkim życzeń, a życzę, by nikt nie ważył się zmieniać ustawy, która gwarantuje wam niezależność. Drugie życzenie, by miasto dokończyło swoje projekty realizowane razem z wami.

Miłym momentem uroczystości było wyróżnienie kilku działkowców oraz osób przychylnych ROD im. Króla Stanisława Leszczyńskiego.

Odznakami "Za zasługi dla ROD" uhonorowano: Grażynę Piaseczną, Remigiusza Piasecznego, Tadeusza Kluczyńskiego i Eugeniusza Gutsche.

Statuetki 40-lecia odebrali wiceprezydent Adam Mytych, prezes Zarządu Okręgu Zdzisław Śliwa i przewodniczący Kolegium Prezesów w Lesznie Józef Biernacki. Statuetki były również dla marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka i Rady Miejskiej Leszna.

W trakcie uroczystości odsłonięto pomnik upamiętniający 40-lecie PZD, postawiony w hołdzie byłym i obecnym jego członkom i działaczom. Pomnik powstał z inicjatywy działkowców regionu leszczyńskiego, a ufundował go ROD im. Króla Stanisława Leszczyńskiego. 

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęło się świętowanie przy grillu i muzyce.