„Odmładzanie drzew i krzewów owocowych na działce” – kolejny wykład dla działkowców Okręgu Poznańskiego PZD

Temat odmładzania drzew i krzewów owocowych jest ważny dla działkowców, bowiem na każdym ogrodzie znajdują się wieloletnie nasadzenia roślin sadowniczych. Stąd potrzeba przedstawienia zagadnienia i zwrócenia uwagi na cięcie starych drzew i krzewów owocowych.

Wykład na powyższy temat odbył się 15 listopada 2023 r., a przedstawiła go dr hab. Zofia Zydlik z Uniwersytety Przyrodniczego w Poznaniu. Wykładowczyni zwróciła uwagę na terminy i sposób wykonywania cięcia wieloletnich drzew i krzewów sadowniczych. Przedstawiła cięcie jako zabieg potrzebny do zachowania zdrowotności roślin oraz obfitego i dobrego jakościowo owocowania. Nie zabrakło także informacji na temat ograniczenia wzrostu wegetatywnego drzew owocowych i uzyskaniu wysokiej jakości owoców. O tym jak wpłynąć na jakość jabłek, ich wybarwienie i zawartość cukru w owocach, a co za tym idzie ich lepszego smaku  dowiedzieli się obecni na wykładzie.

Zapraszamy działkowców na kolejne wykłady: 23 listopada odbędzie się wykład na temat odmian popularnych i mniej znanych warzyw polecanych do uprawy na działce, a 6 grudnia ponownie wrócimy do tematu z sadownictwa, tym razem dla tych, którzy planują założenie kwatery sadowniczej, przekazane będą wskazówki, jak prawidłowo przygotować taką kwaterę i jak prowadzić w kolejnych latach rośliny w niej posadzone.

Magdalena Klessa-Kiec
Główny specjalista ds. ogrodniczych
OZ PZD w Poznaniu

Fot. Magdalena Klessa-Kiec
Andrzej Górczyński