Studenci UAM w Poznaniu rozmawiali o roli rodzinnych ogrodów działkowych w Poznaniu

Kolejny już rok, kolejny rocznik studentów Wydziału geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej UAM w Poznaniu spotkał się 19 czerwca 2023 r. w biurze OZ PZD w Poznaniu, aby porozmawiać o roli i znaczeniu ogrodów działkowych w przestrzeni miejskiej, jako miejsc zieleni i ostoi przyrodniczej. Studenci w ramach zajęć terenowych odwiedzili biuro Okręgu z pracownikiem naukowym dr hab. Ewa Kacprzak, która od wielu lat jest zarówno promotorem prac licencjackich i magisterskich dotyczących ROD, ale także prowadzi szereg badań naukowych z zakresu ogrodów działkowych.

Studenci Wydziału geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej w ramach studiów poznają regulacje dotyczące rozwoju miast i wsi, analizują zmiany zachodzące w strukturach miejskich i wiejskich. Jednym z zagadnień dotyczącym funkcjonowania współczesnych miast jest działanie na rzez adaptacji aglomeracji miejskich do zmian klimatu. Jednym z ważniejszych elementów w strukturze miast, jako elementów przyrodniczych i mających wpływ na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, są ogrody działkowe, których rolą jest zachowanie bioróżnorodności i bogactwa przyrodniczego.

Magdalena Klessa-Kiec, jako pracownik biura Okręgu, przedstawiła studentom działania edukacyjne prowadzone przez PZD, mające na celu propagowanie upraw ogrodniczych i szacunek do środowiska naturalnego. Omówiła założenia ekologicznych programów Związkowych, w których zwraca się uwagę na powrót do tradycji ogrodnictwa działkowego w zgodzie z naturą i potrzebami współczesnego człowieka.

Magdalena Klessa-Kiec
Główny specjalista ds. ogrodniczych
PZD Okręg w Poznaniu