Świętowanie Działkowców ROD im. J. Niedziałkowskiego w Środzie Wlkp. 19 sierpnia 2023 roku

W sobotnie upalne popołudnie działkowcy z rodzinami licznie przybyli do ogrodu, aby wspólnie rodzinnie świętować i bawić się. Uroczystość otworzył Prezes ROD Zenon Król. Po ceremonii wystąpienia Pocztu Sztandarowego, odegraniu Hymnu Polskiego Związku Działkowców oraz podniesieniu Flagi Związkowej na maszt Prezes powitał przybyłych działkowców i ich rodziny oraz zaproszonych gości. Na świętowanie przybyli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Nowak, w zastępstwie Posła na Sejm Tadeusza Tomaszewskiego Radna Sejmiku Woj. Wlkp. Krystyna Kubicka-Sztul. Starosta Ernest Iwańczuk. Burmistrz Piotr Mieloch. Obecni również byli przedstawiciele Policji. Straży Pożarnej i członkowie Stowarzyszenia Diabetyków oraz goście sąsiednich średzkich ROD. Obecny był również Jerzy Golba - nasz działkowiec, który z dumą prezentował swój następny wyjątkowy pojazd  Golba  Violcars-S.

Następnie w pierwszej kolejności głos zabrał prezes ROD Zenon Król, który w swoim wystąpieniu w kilku zdaniach przedstawił temat zbliżającej się 10-tej rocznicy uchwalenia Ustawy o rod - temat bardzo ważny dla wszystkich działkowców ROD w całej Polsce. Wspólnie zmotywowani i mocno zaangażowani broniliśmy swoich praw i swoich działek, między innymi również w naszej ogrodowej świetlicy z udziałem przewodniczącego Rządowego zespołu komisji. Wspólne zorganizowana walka działkowców i wielka determinacja  spowodowała, że po wielu trudnych i burzliwych rozmowach w komisjach PZD z Rządowymi Sejm uchwalił nową Ustawę o rod i 13 grudnia 2013 roku Prezydent ustawę podpisał, weszła w życie w styczniu 2014 roku. Mamy dobrą ustawę, Statut i Regulamin dają nam pełną wykładnię prawidłowego działania, dzięki którym dzisiaj tu się spotykamy i bawimy. Prezes wspomniał również o zakończeniu wszystkich prac inwestycyjno-remontowych zaplanowanych w planie pracy w całej przedłużonej kadencji, dzięki dotacjom samorządowym można było wszystkie plany zrealizować. Prezes podziękował za dotacje oraz działkowcom za wsparcie i wyrozumiałość, dzięki czemu wszystko bez zakłóceń udało się wykonać. Prezes życzył wszystkim zebranym dużo radości w gronie rodzin działkowców i przyjaciół.

Następnie Poseł Tomasz Nowak w kilku zdaniach podsumował powyższe działania i wspomniał o swoim udziale w spotkaniu w temacie nowej ustawy tu w Domu Działkowca życząc wszystkim działkowcom, aby to więcej się nie powtórzyło i dalej ROD w spokoju się rozwijały. List od Posła Tadeusza Tomaszewskiego zawierał pozdrowienia i życzenia wspaniałej zabawy oraz zapewnienia, że w swojej działalności parlamentarnej wspiera i będzie wspierał ruch działkowy. Gorące podziękowania i gratulacje dla prezesa ROD i zarządu oraz działkowców za wzorową organizację świętowania oraz zarządzania, a także życzenia satysfakcji z posiadania działki, oraz  gratulacje dla odznaczonych i wyróżnionych  przekazali Burmistrz i Starosta.

Tradycją świętowania działkowców jest ich nagradzanie. Złotą Odznakę Zasłużonego Działkowca otrzymał jeden działkowiec, Srebrne dwóch działkowców, Brązowe pięciu działkowców, za wzorową uprawę działki i prace społeczne dyplomy i nagrody otrzymało siedmiu działkowców. W konkursie pod tytułem: Wiem wszystko o ogrodzie i regulaminie uczestniczyło dziesięciu działkowców, którzy otrzymali nagrody ufundowane przez sponsora.

Po części oficjalnej wystąpił zespół dziewczęcy ze Studia Muzycznego KLArt Klaudii  Kulak.  Didżej zadbał o oprawę muzyczną imprezy, a animatorki bawiły dzieci. Panie ze Stowarzyszenia Diabetyków dokonywały diagnostyki, policjanci i strażacy prowadzili różnego rodzaju zajęcia sprawnościowe. Dla żołądka  panie serwowały różnorodny wspaniały poczęstunek. Świętowanie trwało do późnych  godzin wieczornych  przy muzyce zachęcającej do tańca.

Treść  Zenon Król.

Zdjęcia  Jerzy Szymański.