W Gnieźnie o bezpieczeństwie na ogrodach działkowych

Przestrzeganie, jak należy zabezpieczyć się przed kradzieżami i niechcianymi „wizytami”, były tematem przewodnim spotkania dzielnicowych z działkowcami z ROD „Kopernik – Róża”.

Na wielu ogródkach działkowych trwają wiosenne przygotowania. To też czas, kiedy coraz więcej osób udaje się na tereny „ROD-ów” w celu uporządkowania swoich kątów, by móc z nich korzystać, kiedy naprawdę zrobi się ciepło. Niezależnie od tego, jaka jest pora roku – licho nie śpi i może korzystać z niedokończonych prac, kradnąc pozostawiony sprzęt lub wykorzystując nieuwagę właścicieli zajętych robotą.

Właśnie dlatego funkcjonariusze z zespołu dzielnicowych KPP Gniezno st. asp. Zdzisław Saukens i asp. szt. Radosław Fiebich w miniony poniedziałek spotkali się z działkowcami z Rodzinnych Ogródków Działkowych „Kopernik – Róża”. W jego trakcie była okazja, by przypomnieć o prawidłowym zabezpieczeniu zewnętrznym ogrodów, altan i mienia, które się tam znajduje. Jak przypomniał st. asp. Zdzisław Saukens, utrapieniem w okresie wiosenno-letnim są przypadki uszkodzenia mienia oraz kradzieże i włamania do altanek.

– Aby w pełni cieszyć się czasem, mile spędzonym na świeżym powietrzu, przede wszystkim należy pamiętać o zamykaniu na kłódki lub zamki drzwi altanek. Niezastąpionym zabezpieczeniem mienia przed kradzieżą jest również zaprzyjaźniona grupa sąsiadów. Pracując lub odpoczywając na działce należy zwracać uwagę na teren ogrodu sąsiada, na to czy nie przebywają tam obce, podejrzane osoby. Starajmy się zapamiętywać twarze obcych osób przebywających w obrębie ogrodów, ponieważ mogą być to potencjalni sprawcy przestępstw i wykroczeń, a rysopis może pomóc Policji w ich zatrzymaniu. Nie zapominajmy także, że złodziej może wejść na działkę, także wtedy gdy na niej przebywają działkowicze i korzystając z okazji i chwilowej nieuwagi, niezauważalnie dokonać kradzieży. Ważne jest, by w trakcie wykonywania prac porządkowych nie pozostawiać w otwartych altanach pieniędzy, dokumentów, kluczy itp., gdyż sprawca łatwo może je zabrać, a posiadający informacje o miejscu zamieszkania działkowicza, przy użyciu skradzionych kluczy szybko może przedostać się również do jego mieszkania – przypominają policjanci.

W przypadku przechowywania wartościowego sprzętu wewnątrz altany, warto go sfotografować i spisać numer fabryczny lub oznakować je w sposób mało widoczny – tak, by w razie znalezienia skradzionego sprzętu, łatwo było go zidentyfikować. – Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, które przychodzą na nasz ogródek działkowy w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, niezbędnej naprawy urządzeń, skoszenia trawy, czy pomocy w jakimkolwiek innym zajęciu. Nie wpuszczajmy nieznanych osób bez uzasadnionych powodów. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w tego typu kontaktach. Tacy „znajomi”, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań – przyznają policjanci. Przypominają przy tym, że o każdym włamaniu należy jak najszybciej powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112. W przypadku odkrycia takiej sytuacji, nie należy niczego dotykać, żeby nie zatrzeć śladów pozostawionych przez złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

żródło- https://gniezno24.com/aktualnosci/60120/dbajmy-o-bezpieczenstwo-na-ogrodkach-dzialkowych/