Wiosna coraz bliżej

Wiosna coraz bliżej…

 Zima jest dla działkowców czasem oczekiwania i tęsknoty za  mocniej grzejącym słońcem, za pierwszymi pąkami na krzewach, za możliwością spędzania  czasu na działkach w większym wymiarze. Czekamy z nadzieją, że już wkrótce ogrody działkowe wypełnią się ludźmi, a działki z każdym dniem będą stawać się piękniejsze. Dla działkowca okres przedwiośnia to czas intensywnego sprzątania pozostałości zimy i przygotowania działek do nowego sezonu. Pracy jest wiec wiele. Usuwamy zeschnięte liście drzew, prowadzimy aeracje i nawożenie trawników, przygotowujemy grządki pod uprawę warzyw, prowadzimy wiosenne cięcie drzew owocowych, naprawiamy powstałe podczas tegorocznych wichur   uszkodzenia. Z nadzieję czekamy też, że wiosna oddali od nas pandemię i będziemy mogli na nowo cieszyć się przebywaniem na działkach  i w pełni korzystać z ich uroku.

Wiosna niesie też nowe wyzwania przed całą ogrodową społecznością. Już teraz intensywnie pracują zarządy ROD przygotowujące się do złożenia sprawozdań z działalności za 2021r i przygotowujące plany na rok bieżący. Wkrótce bowiem trzeba będzie  rozliczyć się ze swoich dokonań przed działkowcami na walnych zebraniach.  Oczekiwane zmniejszenie zagrożeń pandemicznych, znoszone restrykcje powinny umożliwić organizację walnych zebrań znacznie wcześniej niż miało to miejsce w 2021r. Planując jednak walne zebranie działkowców trzeba nadal zachować wszystkie obowiązujące reżimy sanitarne, by ograniczyć do minimum możliwość zakażeń koronawirusem. Nadal w pomieszczeniach zamkniętych powinniśmy przebywać w maseczkach, przestrzegać ograniczeń dotyczących liczby osób i zachowania niezbędnego dystansu. Jeśli obostrzenia zostaną złagodzone, zgodnie z zapowiedziami rządowymi, będziemy na bieżąco wprowadzać w życie zmiany. Na razie jednak, zgodnie z decyzjami Krajowego Zarządu PZD, odradzamy organizowanie walnych zebrań już teraz i zalecamy odczekanie na zmniejszenie zagrożeń. Sprawdziliśmy w minionym roku, że  zebrania działkowców organizowane na wolnym powietrzu były całkowicie bezpieczne. Może warto więc poczekać z terminem zebrania na możliwość zorganizowania go na wolnym powietrzu? Okręg, tak jak w poprzednich latach udzieli wsparcia zarządom ROD przygotowującym walne zebrania organizując w marcu narady z zarządami, niestety z uwagi na pandemię ciągle jeszcze w formie zdalnej. Zarząd Krajowy wkrótce prześle zarządom ROD wzory obowiązujących dokumentów  i wytyczne do przeprowadzenia zebrań w 2022r.

Bieżący rok jest ostatnim w trwającej obecnie czteroletniej kadencji władz ogrodowych. Jest więc też ostatnią okazją, by wywiązać się z przyjętych w 2019 planów na całą kadencję. Szczególnego znaczenia nabiera proces przygotowania ogrodowych inwestycji, które poprawiają standardy ogrodu i warunki wypoczynku wszystkim działkowcom. Planowanie inwestycji jest procesem wymagającym szczególnej troski. Inflacja spowodowała wzrost cen materiałów budowlanych i to, co było możliwe do wykonania jeszcze przed rokiem za niższą cenę dzisiaj wymaga zgromadzenia większych środków finansowych. Nie wszystkie koszty muszą obciążać budżety działkowców. Ogrodowe inwestycje są realizowane przy wsparciu finansowym w postaci dotacji samorządowych i pozyskiwanych z organów nadrzędnych PZD.  54 rodzinne ogrody działkowe Okręgu Poznańskiego pozyskały w 2021 r.  wsparcie w kwocie 1 579 212 zł. Dotacji udzielały Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i samorządy miast i gmin. To wielkie wsparcie dla działkowców, za które serdecznie dziękujemy  i które dowodzi, że znaczenie ogrodów działkowych jest doceniane w Wielkiopolsce i tworzone są warunki do ich dalszego rozwoju.

 Także w bieżącym roku działkowcy mogą liczyć na nowe dotacje, których paleta może być jeszcze szersza. Należy więc wykorzystać istniejące szanse poprawy infrastruktury ogrodowej i przyjmować do realizacji nowe zadania inwestycyjne. Należy też pamiętać, że wsparcie inwestycji jest także możliwe w postaci dotacji udzielanych przez Okręg i jednostkę krajową. Powodzeniem cieszą się też niskooprocentowane pożyczki z Funduszu Samopomocowego PZD, które udzielane na okres do 5 lat umożliwiają wykonanie zadania w krótszym czasie i po niższych kosztach. Niech te informacje będą zachętą do podejmowania nowych In potrzebnych zadań inwestycyjnych.

Zarządzanie ogrodem działkowym jest coraz trudniejsze, także za przyczyną zmieniającego się prawa powszechnie obowiązującego. Szereg nowych wyzwań stworzyło wprowadzenie „Polskiego Ładu”, który jest i będzie jeszcze zmieniany. Szczególne obowiązki sprostania tym wyzwaniom spadają na księgowość ogrodu. Na szczęście skuteczną pomoc zarządom ogrodów świadczą Ośrodki Finansowo- Księgowe utworzone w Okręgu, które zapewniają sprawną i profesjonalną obsługę finansową ogrodów, przygotowują zarządom niezbędną dokumentację sprawozdawczo- planistyczną, rozliczają ogrody z urzędami finansowymi oraz udzielają pomocy w sferze zarządzania ogrodem. W Okręgu Poznańskim funkcjonuje już 5 Ośrodków obsługujących już 78 % rodzinnych ogrodów działkowych. Obok największego Ośrodka w Poznaniu powstały nowe w Lesznie, Gnieźnie, Szamotułach i ostatnio w Gostyniu. Rozbudowana sieć ośrodków umożliwia szybki kontakt z księgową prowadzącą ogród i gwarantuje wykonanie wszystkich ciążących na  zarządzie ogrodu obowiązków. Korzystające z tej formy obsługi finansowej ogrody działkowe są zadowolone i przy każdej okazji zapewniają, że to dobre rozwiązanie. Liczymy,  że pozostałe 22 % ogrodów także wkrótce zdecyduje się na powierzenie swojej księgowości do najbliższego Ośrodka.

 Dobre zarządzanie ogrodem działkowym jest warunkiem koniecznym dobrej atmosfery pomiędzy działkowcami i zadowolenia z posiadania działki w takim ogrodzie. Wszystkim działkowcom życzę, by mieli działki w dobrze zarządzanym ogrodzie. Jeśli jednak tak nie jest, to na walnym zebraniu można to zmienić…

dr Zdzisław Śliwa   

prezes Okręgu w Poznaniu