Wykład dla działkowców o tym, jakie odmiany warzyw warto uprawiać na działce

Już jesienią warto przygotować się do wiosenne uprawy działki. Już teraz warto zapoznać się i zaplanować rośliny, jakie w następnym roku posadzimy na działce. Do grupy roślin, których rozplanowanie na działce jest konieczne każdego roku, należą warzywa. Dlatego 23 listopada br. odbył się wykład dla działkowców dotyczący doboru odmian znanych i mniej znanych warzyw do uprawy na działce. Wykładowcą był dr inż. Tomasz Spiżewski z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wykładowca przedstawił sposób uprawy wielu gatunków warzyw z uwzględnieniem doboru odmian do uprawy amatorskiej. Zwrócił uwagę na problemy w uprawie niektórych gatunków warzyw, a także przedstawił metody uprawy poprawiające jakość plonów. Z informacji przekazanych przez prowadzącego wynika, że do uprawy na działkach warto stosować stare, polskie odmiany, bowiem zdrowotność takich roślin jest wyższa niż odmian współczesnych, a co za tym idzie nie jest konieczne stosowanie intensywnej ochrony roślin. Ponadto stare odmiany np. ogórka lepiej nadają się do zaprawiania. Słuchacze obecni na wykładzie dowiedzieli się także dlaczego warto stosować w uprawie pod osłonami odmiany partenokarpiczne ogórka.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejny wykład pt. „Założenie i prowadzenie kwatery sadowniczej na działce”, jaki odbędzie się 6 listopada br., o godz. 16.30 w biurze OZ PZD w Poznaniu.

Magdalena Klessa-Kiec
Główny specjalista ds. ogrodniczych
OZ PZD w Poznaniu