Jubileusze w 2011 roku

 

Działkowcy z powiatu nowotomyskiego podsumowali mijający 2011 rok

We wtorek 20 grudnia 2011r. Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. K. Świerczewskiego w Nowym Tomyślu zorganizował spotkanie opłatkowe, podsumowujące rok 2011 w ogrodach działkowych na terenie powiatu nowotomyskiego. W spotkaniu tym udział wzięli zaproszeni goście: członek Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców i jednocześnie wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu Sylwester Chęciński, Dyrektor Biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej Ireneusz Kozecki, Przewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego Zbigniew Markowski, Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing, Prezesi Zarządów ROD z Lwówka, Opalenicy, Zbąszynia, Nowego Tomyśla oraz członkowie komisji statutowych działających w ROD im. K. Świerczewskiego.

Przewodniczący powiatowego kolegium prezesów ROD powiatu nowotomyskiego Józef Kasprzak powitał wszystkich uczestników spotkania i podsumował działalność ogrodów w mijającym roku, który był bardzo ważny i wyjątkowy dla związku i dla działkowców. To właśnie w tym roku przypadła rocznica 30-lecia powstania Polskiego Związku Działkowców, w tym roku odbył się VIII Zjazd Delegatów Polskiego Związku Działkowców Okręgu Poznańskiego, podczas którego zostały wybrane nowe władze okręgowe Związku. W 2011 roku odbył się również II Kongres PZD, a 16-17 grudniu br. w Warszawie obradował IX Krajowy Zjazd PZD, który wybrał na nową kadencję 2011-2015 krajowe władze podkreślał Józef Kasprzak.

Wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu Sylwester Chęciński składając życzenia noworoczne, przestrzegał również że nadchodzący 2012 rok może być pełen zagrożeń czyhających na działkowców w związku z aktualną sytuacją PZD wynikającą z kontroli NIK i zaskarżenia przez I Prezesa Sądu Najwyższego ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, a także skierowanie wniosku w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

Podczas podsumowania 2011r. nie mogło zabraknąć dyskusji na temat współpracy i wspólnych działań Rodzinnych Ogrodów Działkowych z samorządem. Omówiono jak powinna i jak wygląda ta współpraca w poszczególnych gminach powiatu. Wszyscy uczestnicy chwalili relacje między władzami gminy Nowy Tomyśl a nowotomyskimi ogrodami. To właśnie Rada Miejska w Nowym Tomyślu 2 grudnia 2011r. wydała oświadczenie w sprawie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Broni w nim i pozytywnie ocenia funkcjonowanie Rodzinnych Ogrodów Działkowych na terenie Nowego Tomyśla.

Wszyscy uczestnicy spotkania złożyli sobie wzajemnie życzenia szczęścia, pomyślności i zdrowia w nadchodzącym Nowym 2012 Roku. Spotkanie przebiegło w serdecznej i rodzinnej atmosferze.

 

II Kongres Polskiego Związku Działkowców

W dniu 22 września 2011r. w Hali Torwar w Warszawie obradował II Kongres Polskiego Związku Działkowców. Kongres zgodnie ze statutem PZD zwoływany jest w szczególnych dla związku sytuacjach, by ocenić i wyrazić stanowiska działkowców w sprawach istotnych dla ogrodnictwa działkowego w Polsce. Dlaczego zwołano II Kongres PZD? Istnieje realne zagrożenie istnienia PZD w obecnej formie, wszystko za sprawą zaskarżenia przez I Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego 15 artykułów ustawy, a nawet zbadanie zgodności z konstytucją całej ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Dlatego więc blisko 4000 działkowców z całego kraju spotkało się w Warszawie, by wyrazić swój sprzeciw wobec działaniom mającym na celu pozbawienie ich praw. Liczną grupę uczestników II Kongresu stanowili przedstawiciele Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu, w grupie tej znaleźli się również przedstawiciele Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Nowego Tomyśla, Opalenicy i Zbąszynia.

Na zaproszenie Krajowej Rady PZD w Kongresie uczestniczyli także przedstawiciele władz państwowych, w tym reprezentujący Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Minister Olgierd Dziekoński oraz Wicepremier Rządu RP Waldemar Pawlak, przedstawiciele partii politycznych Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej poseł Andrzej Czerwiński, Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego poseł Stanisław Kalemba, Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski, Przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski, liczni parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów lokalnych m.in. burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing oraz związków zawodowych i organizacji pozarządowych. W Kongresie wzięli również udział przedstawiciele europejskiej organizacji działkowców, tj. Międzynarodowego Biura Ogrodów Działkowych i Rodzinnych z siedzibą w Luksemburgu, a także reprezentanci narodowych związków działkowców z Anglii, Czech, Niemiec, Słowacji i Szwecji.

II Kongres Polskiego Związku Działkowców otworzył Prezes Krajowej Rady PZD Eugeniusz Kondracki, który przywitał uczestników oraz licznie przybyłych gości. Uroczyście wprowadzono ponad 50 sztandarów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, w tym 6 sztandarów z Okręgu poznańskiego: sztandar OZ PZD w Poznaniu, sztandar ROD im. M. Kopernika w Śremie, sztandar ROD im. K. Świerczewskiego w Nowym Tomyślu, sztandar ROD Powiatu Wrzesińskiego, sztandar ROD w Szamotułach, sztandar ROD w Sierosławiu. Następnie odśpiewano Hymn RP i „Zieloną Rzeczpospolitą”- oficjalny Hymn PZD.

Następnie Prezes Eugeniusz Kondracki wygłosił referat, którego najważniejszym przesłaniem płynącym do kilku tysięcznej reprezentacji milionowej rodziny działkowców była troska o bezpieczeństwo prawne działkowców i ogrodów, które gwarantuje obecna ustawa o ROD. Prezes Kondracki w swym wystąpieniu wspominał również o problemach, z jakimi borykał się związek w swej 30 letniej historii, oraz o tym jak istotne dla PZD są wyniki nadchodzących wyborów parlamentarnych. Referat Prezesa PZD wielokrotnie wzbudzał aplauz z Sali.

W kolejnym punkcie obrad II Kongresu PZD głos zabrali zaproszeni goście oraz uczestnicy. List do kongresu skierował prezydent Bronisław Komorowski, list ten odczytał przedstawiciel Prezydenta RP Minister Olgierd Dziekoński.  

Słowa do zgromadzonych skierował także Wicepremier Waldemar Pawlak, który podkreślał, że miasta i gminy mogą rozwijać się, nie naruszając ogrodów działkowych. Zaznaczył jednak, że w przypadkach, gdy to jest konieczne dla infrastruktury, działkowcy powinni dostać odszkodowanie, by nie było rabunkowego zagarniania tych terenów. Ogrody działkowe to przykład miejsca, gdzie samoorganizacja ludzi daje bardzo dobre efekty. Lider PSL ubolewał, że niektórzy chcieliby wykorzystać ogrody działkowe komercyjnie, podczas gdy miasta mogą rozwijać się gdzie indziej.

W imieniu Klubu Parlamentarnego PSL, głos zabrał wiceprzewodniczący klubu poseł Stanisław Kalemba. Poseł Kalemba podkreślał znaczenie i zaangażowanie parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego w uchwalaniu w 2005r. ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych oraz zadeklarował, iż w przyszłym Parlamencie działkowcy mogą liczyć na PSL, które nadal popiera ustawę i rozwiązania w niej zawarte. Szczególne uznanie wyraził także dla samoorganizacji całego środowiska działkowców w ramach PZD, która umożliwia działkowcom skuteczną walkę o swe prawa i zachowanie ogrodów.

W dalszej części Kongresu głos z trybuny kongresowej zabrali również m.in. lider SLD Grzegorz Napieralski, poseł Czerwiński reprezentujący klub PO, Minister Eugeniusz Grzeszczak, Przewodniczący UP Waldemar Witkowski, przedstawiciel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz posłanki i posłowie.

Po oficjalnych wystąpieniach polityków i ich zapewnieniach poparcia dla PZD, nadszedł czas na to by z mównicy kongresowej można było wysłuchać głosów działkowców. Dyskusja była bardzo ożywiona i emocjonalna.

Uczestnicy Kongresu przyjęli 10 dokumentów zaprezentowanych przez Przewodniczącą Komisji Stanowisk i Wniosków:

1. Stanowisko w sprawie sytuacji PZD i ruchu ogrodnictwa działkowego wobec wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego złożonego do Trybunału Konstytucyjnego.

2. Apel w sprawie wyborów parlamentarnych.

3. Stanowisko w sprawie wyborów parlamentarnych.

4. Stanowisko w sprawie znaczenia ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych dla przyszłości ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce.

5. Stanowisko w sprawie 30-lecia Polskiego Związku Działkowców.

6. Stanowisko w sprawie integracji środowiska polskich działkowców i jedności ruchu ogrodnictwa działkowego.

7. Stanowisko w sprawie współpracy Polskiego Związku Działkowców z samorządami lokalnymi.

8. Przesłanie II Kongresu PZD do Narodowych Związków Działkowców.

9. Stanowisko w sprawie współpracy z Ministerstwem Infrastruktury.

10. Stanowisko II Kongresu PZD w sprawie przyszłości ruchu działkowego w Polsce.

Podsumowania i oficjalnego zamknięcia II Kongresu Polskiego Związku Działkowców dokonał Prezes Eugeniusz Kondracki. W słowach podsumowujących Prezes Kondracki uznał, że zapewnienia polityków, a przede wszystkim siła związku pozwoli działkowcom wygrać walkę w obronie ROD i skupić się na ogrodach by stawały się coraz piękniejsze i służyły nie tylko działkowcom, ale całemu społeczeństwu. Dla upamiętnienia II Kongresu PZD Krajowa Rada przekazała wszystkim Okręgowym Zarządom drzewko kongresowe, które ma być żywym symbolem trwałości, jedności i siły związku.

 

Drzewko z II Kongresu PZD zostało posadzone w Gnieźnie

Na odbywającym się 22 września 2011 roku II Kongresie Polskiego Związku Działkowców wszystkie Okręgowe Zarządy PZD otrzymały drzewka kongresowe. Drzewka mają upamiętniać to ważne wydarzenie dla działkowców oraz przypominać podjęte na Kongresie stanowiska istotne dla funkcjonowania Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Symboliczne drzewko II Kongresu PZD, za jakie uznano platan klonolistny `Alphen`s Globe`, otrzymał również OZ PZD w Poznaniu. Decyzją Prezydium Okręgowego Zarządu na miejsce posadzenia drzewka kongresowego wybrano najstarszy ogród w okręgu - ROD im. K. Marcinkowskiego w Gnieźnie (rok założenia 1902).

Uroczyste posadzenie drzewka odbyło się 20 października 2011 r. Zaproszenie od działkowców na ten dzień przyjęli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: Jacek Kowalski – Prezydent Gniezna, Dariusz Pilak – Starosta Gnieźnieński, posłowie na Sejm RP Paweł Arndt i Tadeusz Tomaszewski, Piotr Gruszczyński – senator RP,. Obecni byli również: przedstawiciel Prezydium Krajowej Rady PZD Sylwester Chęciński, Prezes OZ PZD w Poznaniu Zdzisław Śliwa, prezesi ROD okręgu poznańskiego oraz działkowcy z ogrodów gnieźnieńskich i nowotomyskich .

Przygotowaniem i prowadzeniem uroczystości zajęli się gospodarze z ziemi gnieźnieńskiej – członek Prezydium OZ PZD w Poznaniu Zdzisław Stankowiak, Prezes Kolegium Prezesów ROD w Gnieźnie Edmund Rybarczyk, Prezes ROD im. K. Marcinkowskiego w Gnieźnie Urszula Świtoń. W trakcie uroczystości głos zabrał Prezes OZ PZD w Poznaniu Zdzisław Śliwa, który podkreślił znaczenie drzewka jako symbolu upamiętniającego jedność działkowców oraz ich woli utrzymania zapisanych praw w ustawie o rod. Przesłanie II Kongresu PZD winno dotrzeć do wszystkich działkowców i ogółu społeczeństwa, że w sprawach przyszłości ogrodów nie wolno pomijać głosu miliona rodzin polskich działkowców, że mają oni pełne prawo domagać się poszanowania ich woli i stanowienia prawa w konsultacji społecznej z samymi zainteresowanymi. O potrzebie wdrażania ustaleń II Kongresu PZD winno wszystkim przypominać drzewko kongresowe.

Posadzenie drzewka kongresowego przypadło w udziale zaproszonym gościom, bo to dzięki nim działkowcy mają zapewnione prawne podstawy sprawnego funkcjonowania ogrodów działkowych w Polsce.

W drugiej części uroczystości, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury, przedstawiciel Prezydium KR PZD Sylwester Chęciński wręczył prezesowi ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie puchar i dyplom z okazji 50-lecia założenia ogrodu. Działkowców, którzy użytkują działki w tym ogrodzie od 50 lat, uhonorował Prezydent Gniezna wręczając im krzewy róż. Do działkowców z tak wieloletnią praktyką należą: Marianna Kwiatkowska, Janina i Stanisław Malinowscy, Jadwiga Skladanowska, Krystyna Urbańska, Janina i Mieczysław Wardęga.

W krótkim wystąpieniu Prezes Zdzisław Śliwa przywołał niedawno obchodzone Krajowe Dni Działkowca, połączone z 30-leciem PZD i wymienił wyróżnionych wówczas działkowców z naszego okręgu – Henryka Cieślika – laureata konkursu „Jaka to byłą droga” oraz Wojciecha Golę – laureata konkursu „Jak powstawały nasze ogrody”, który książkę wydaną ze wspomnieniami działkowców wręczył Prezydentowi Gniezna. Dziękując za książkę Prezydent Jacek Kowalski podkreślił, że tak wielka organizacja, jaką jest Związek nie powinna bać się o los ogrodów, bo z głosem działkowców liczyć się muszą wszyscy, którzy prawo stanowią. Zapewnił, że w mieście Gnieźnie klimat dla rodzinnych ogrodów działkowych jest i będzie sprzyjający. Występujący po nim poseł Tadeusz Tomaszewski podziękował za wsparcie udzielone podczas wyborów parlamentarnych oraz zapewnił że w przypadku konieczności podjęcia przez Sejm prac nad nowelizacją ustawy będzie rzecznikiem polskich działkowców.

Nagrody i dyplomy otrzymali również wszyscy laureaci konkursu na najpiękniejszą działkę w Gnieźnie, a wszystkim zebranym pobyt w Sali MOK uprzyjemnił występ zespołu wokalno-tanecznego Ośrodka.

Magdalena Klessa

 

Jubileusz 75-lecia ROD im. J. Niedziałkowskiego w Środzie Wlkp.

Obchody Jubileuszowe z okazji zakończenia roku Jubileuszowego 75-lecia powstania ogrodu im. Jerzego Niedziałkowskiego w Środzie Wlkp., poświęcenie i wręczenie sztandaru oraz Dzień Działkowca 2011.

Zenon Krol

Prezes ROD

 

 

Dzień Działkowca w ROD im. mjr Dobrzyckiego w Obornikach

Tradycyjnie w miesiącu sierpniu każdego roku działkowcy spotykają się, by wspólnie świętować. W niedzielę 14 sierpnia 2011 r w godzinach popołudniowych zrobiło się gwarno i wesoło na ogrodach. Święto działkowców składało się z dwóch części. O godzinie 16.00 rozpoczął się I Rodzinny Turniej Piłkarski . Drużyny składające się z dzieci i obowiązkowo dziadka lub babci(bramkarze), rozegrały turniej piłki nożnej. Zabawy było co niemiara, wspaniałe bramki i piękne obrony bramkarzy spowodowały, że kibice wspaniale się bawili. Sędzią głównym turnieju był nasz działkowiec, były piłkarz ekstraklasy Zbigniew Małachowski. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody i słodycze.

O godzinie 18.00 odbyła się część oficjalna Dnia Działkowca. Po odśpiewaniu hymnu działkowców, wysłuchaniu krótkiego okolicznościowego wystąpienia prezesa ROD Jana Molskiego nastąpiło wręczenie odznak. Za szczególnie aktywną działalność i wzorowe wywiązywanie się z obowiązków członkowskich odznaczeni zostali:

Brązową odznaką „Zasłużony Działkowiec”

  1.  Zofia Troszczyńska,
  2.  Leon Cichacki,
  3.  Franciszek Janyga i
  4.  Florian Rakowski

Srebrną odznaką „Zasłużony Działkowiec”

  1.  Jan Molski i
  2.  Ryszard Ratajski

Odznaki wręczali: Stanisław Stec Poseł na Sejm RP oraz Janusz Cybichowski  przewodniczący Komisji Rozjemczej OZ PZD w Poznaniu.

W konkursie okręgowym na najlepiej zagospodarowaną działkę wyróżnieni zostali:

  1.  Aldona  i Zbigniew Małachowscy użytkownicy działki nr 96 i
  2.  Maria i Lech Misiowie użytkownicy działki nr 210

W ogrodowym konkursie pod hasłem „Moja działka – moje zdrowie” uhonorowani zostali:

  1.  Magdalena i Sylwester Chytry,
  2.  Anna i Mirosław Żukowscy,
  3.  Halina Mierzwiczak,
  4.  Nina i Zdzisław Gładeccy,
  5.  Henryka i Maciej Garsteccy,
  6.  Bronisława i Zdzisław Pilarscy,
  7.  Elżbieta i Jacek Barteccy,
  8.  Bogusława i Krzysztof Muczke,
  9.  Stefania i Ryszard Ratajscy i
  10.  Magdalena Jarzembowska

Dyplomy i nagrody wręczali: Krzysztof Hetmański Przewodniczący Rady Miejskiej w Obornikach, Janusz Cybichowski przedstawiciel OZ PZD w Poznaniu oraz Jan Molski prezes ROD. Były gratulacje oraz wystąpienia gości. Działkowcy biesiadowali oraz  wspólnie bawili się do późnych godzin nocnych. Wyjątkowo dopisała pogoda, tego dnia nie spadla ani jedna kropla deszczu.

Jan Molski

Prezes ROD im. mjr Dobrzyckiego w Obornikach

 

Festyn rodzinny "Dzień Działkowca 2011" oraz Jubileusz 30-lecia Polskiego Związku Działkowców

W dniu 13 sierpnia 2011 r. na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego w Nowym Tomyślu odbył się festyn rodzinny "Dzień Działkowca 2011" połączony z obchodami jubileuszu 30-lecia Polskiego Związku Działkowców. Jak co roku organizatorzy przygotowali bogaty program z wieloma atrakcjami dla wszystkich przybyłych na imprezę. Gry i zabawy dla dzieci, stoisko gastronomiczne, strzelnica sportowa i koło szczęścia to niektóre z nich. Cześć oficjalna rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem utworu pt. "Zielona Rzeczpospolita" Hymnu działkowców z 1935 r., który na wniosek Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu Krajowa Rada PZD w dniu 21 czerwca 2011 r. ustanowiła oficjalnym hymnem Polskiego Związku Działkowców. Następnie prezes ROD im. K. Świerczewskiego w Nowym Tomyślu Józef Kasprzak przywitał przybyłych na tą uroczystość gość m.in. posła Stanisława Kalembę, członka prezydium KR PZD Sylwestra Chęcińskiego, rektora AWF w Poznaniu prof. Jerzego Smorawińskiego, Ireneusza Kozeckiego - Dyrektor Biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Burmistrza Nowego Tomyśla Henryka Helwinga, prezesów ROD z terenu powiatu nowotomyskiego i oczywiście przybyłych działkowców. Kolejnym punktem programu były wystąpienia gości. Pierwszy głos zabrał pan Sylwester Chęciński, który przy okazji obchodów jubileuszu 30-lecia Polskiego Związku Działkowców przypomniał że PZD jest samorządną, niezależną, pozarządową organizacją społeczną kontynuującą ponad 120 letnią tradycję ruchu działkowego w Polsce. Poseł Stanisław Kalemba wspominał również o sprawach związanych z obroną ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 8 lipca 2005 r., a prof. Jerzy Smorawiński jako rektor AWF i lekarz sportowy nawiązał do zdrowego trybu życia i czynnej rekreacji, która jest tak bliska wszystkim osobą uprawiających ogródki. Prof. Jerzy Smorawiński przekazał również drobny upominek dla ogrodu - drzewo miłorząb japoński uznawane za roślinę leczniczą. Jak co roku zarząd ROD wybrał najlepiej utrzymane działki, dla ich użytkowników wręczone zostały puchary i dyplomy. W tym roku wyróżnieni zostali: a) działka rekreacyjna 1. Krystyna i Józef Tobys, 2. Mirosława i Edward Groszkowscy, 3. Bogumiła i Marian Krause; b) działka rekreacyjno-warzywna: 1.Stefania i Tadeusz Czyżewscy, 2.Gabriela i Zenon Zawarty, 3.Bogusław Miałkas; c) działka warzywna: 1. Marianna i Zygmunt Sarbak, 2. Teresa i Jan Zielińscy, 3.Maria i Jerzy Michalszczak. Wręczone zostały również pamiątkowe medale wybite z okazji 30-lecia PZD, medale otrzymali najstarsi, najbardziej zasłużenia działkowcy oraz osoby wspierające PZD. Po oficjalnej części nadszedł czas na część artystyczną. Tegoroczny Dzień Działkowca uświęciła swym występem Kapela Zza Winkla. Nie zabrakło pysznej grochówki i dobrej zabawy działkowej którą poprowadził DJ Piotr.

 

 

Okręgowe Dni Działkowca 2011 w Okręgu Poznańskim

Miastem goszczącym działkowców na ich corocznym święcie – Okręgowych Dniach Działkowca – było w bieżącym roku Leszno. Obchody Okręgowych Dni Działkowca odbyły się 20 sierpnia 2011 r. w hali widowiskowo-sportowej „Trapez”. Gospodarzem i współorganizatorem święta wraz z Prezesem Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu Zdzisławem Śliwą był Prezydent Miasta Leszna Tomasz Malepszy. Duża część obowiązków organizacyjnych Okręgowych Dni Działkowca spoczywała na Delegaturze Rejonowej w Lesznie kierowanej przez Krystynę Knapik-Wasielewską oraz działkowcach leszczyńskich.

W uroczystości Okręgowych Dni Działkowca udział wzięli zaproszeni goście: posłowie na Sejm: Wiesław Szczepański, Józef Racki i Wojciech Ziemniak; swoich asystentów z okolicznościowymi adresami delegowali posłowie i europosłowie: Łukasz Borowiak, Stanislaw Kalemba, Stanisław Stec, Andrzej Grzyb, Marek Siwiec. Wśród przedstawicieli władz państwowych i samorządowych wraz z działkowcami w Lesznie obecni byli: wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia, Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Zbigniew Haupt, Dyrektor Wydziału Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania Marek Stachowiak, burmistrz Rawicza Tadeusz Pawłowski, wiceburmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Janusz Stanke oraz zastępca Burmistrza Nowego Tomyśla Wojciech Ruta a w imieniu Prezydenta Gniezna Jacka Kowalskiego obecny był Dyrektor MOK Paweł Kostusiak. Krajową Radę PZD reprezentował wiceprezes Antoni Kostrzewa.

Obchody święta działkowców rozpoczęły się mszą w Kościele pw. św. Antoniego w Lesznie, którą odprawił ks. Maciej Grześ. W wygłoszonej homilii podkreślał znaczenie obchodów ważnego wydarzenia jakim jest zebranie plonów rocznej pracy przez działkowców. Przedstawił również historię św. Teresy, którą jest uznawana od 1934 r. za patronką polskich działkowców. Podczas mszy oprawę muzyczną tworzył chór, który znane pieśni wykonał w nowoczesnych aranżacjach. W pochodzie sprzed kościoła do hali „Trapez”, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości, delegacje działkowców zaprezentowały poczty sztandarowe Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz kosze i wieńce dożynkowe z Koninka, Obornik, Otowa, Mosiny, Nowego Tomyśla, Sierosławia, Szamotuł, Środy Wlkp. oraz Wrześni.

Część oficjalną święta prowadziła dziennikarka redakcji „Głosu Wielkopolskiego” w Lesznie Karolina Sternal. Na początek odśpiewano oficjalny hymn Polskiego Związku Działkowców „Zielona Rzeczpospolita”. Otwarcia Okręgowych Dni Działkowca dokonali gospodarze święta, którzy po otrzymaniu chleba dożynkowego powitali zebranych. Prezydent Leszna – Tomasz Malepszy podkreślał istotne znaczenie ogrodów działkowych w Mieście dla wypoczynku jego mieszkańców. Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu – Zdzisław Śliwa dziękując w swoim wystąpieniu Prezydentowi Leszna za zaangażowanie przy organizacji Okręgowych Dni Działkowca podkreślił znaczenie dobrej współpracy PZD z władzami samorządowymi dla rozwoju i promocji ogrodów działkowych. W dalszej części wystąpienia Prezes Zdzisław Śliwa podkreślił znaczenie ogrodów działkowych, które były, są i będą potrzebne mieszkańcom polskich miast. Zwrócił uwagę na potrzebę popularyzowania idei ogrodnictwa w społeczeństwie oraz poprawę zagospodarowania ogrodów. Poruszył również sprawę zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, podkreślając, że autorzy wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy o rod nie rozumieją idei ogrodnictwa działkowego. Zaapelował do działkowców o przekazywanie poparcia dla ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, która jest dobrym prawem zabezpieczającym warunki funkcjonowania i rozwoju ogrodów działkowych w naszym kraju oraz o udział w II Kongresie Polskiego Związku Działkowców, jaki odbędzie się 22 września br. w Warszawie, a ma być donośnym głosem działkowców w ich własnej sprawie. W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, którzy zapewnili działkowców o poparciu dla walki o ogrody, ustawę i Związek. Podkreślano też wielokrotnie wagę zbliżających się wyborów parlamentarnych, w których powinni wziąć liczny udział rodziny polskich działkowców i pomóc w wyborze osób życzliwych dla naszego środowiska  a tym samym dających gwarancje, ze prawa działkowców i ogrodów zostaną w przyszłości zachowane. Tegoroczne obchody Okręgowych Dni Działkowca zbiegły się z Jubileuszem 30-lecia powstania Polskiego Związku Działkowców. Z tej okazji zaproszeni na uroczystość goście otrzymali od OZ PZD w Poznaniu pamiątkowe medale.

Okręgowe Dni Działkowca to okazja dla odznaczenia zasłużonych i aktywnie działających działkowców. Najwyższe odznaczenie w Polskim Związku Działkowców – „Za Zasługi dla PZD” – otrzymał Władysław Balcerzak – Prezes ROD „Wichrowa” w Poznaniu. Wręczono również Złote Odznaki PZD. Na zakończenie części oficjalnej uroczystości ogłoszono wyniki konkursów „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2011”, „Wzorowa Działka Roku 2011” i Kronika Ogrodu. Po raz pierwszy wręczono też nagrody uczestnikom konkursu „Strona internetowa ROD”. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy uznania oraz nagrody rzeczowe, które wręczali Prezydent Leszna i Prezes OZ PZD. W części artystycznej na estradzie wystąpiła Orkiestra Dęta Miasta Leszna.

W trakcie tegorocznych Okręgowych Dni Działkowca na stoiskach przygotowanych przez leszczyńskie ogrody działkowe można było obejrzeć plony działkowców. Zebrane plony działkowcy postanowili przekazać Domowi Pomocy Społecznej w Lesznie. Po zakończeniu uroczystości przy muzyce zespołu Studio Bas wszyscy uczestnicy zostali ugoszczeni tradycyjną grochówką.

Magdalena Klessa

 

Napisali o nas - pięćdziesiąt lat minęło: jubileusz ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie

Jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia obchodzono dziś (3 września 2011r.) w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie. Była to nie tylko okazją do uroczystych podsumowań, czy wręczenia nagród i odznaczeń dla najbardziej prężnych działkowców, ale także do tego, by wspólnie spędzić czas w piknikowej atmosferze.

Rodzinny Ogród Działkowy im Powstańców Wielkopolskich powstał 1961 roku. Wówczas decyzją prezydium Miejskiej Rady Narodowej postanowiono przekazać Komendy Powiatowej Milicji Obywatelskiej teren o powierzchni 2,5 ha u zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Górnej, na działki dla jej pracowników. W listopadzie 1997 roku została zawarta umowa notarialna, oddająca ogród Polskiemu Związkowi Działkowców w użytkowanie wieczyste. Ogród liczy 65 działek, które są użytkowane przez 96 członków Polskiego Związku Działkowego. Raz w roku organizowany jest tam festyn z okazji Dnia Dziecka. Pierwszymi prezesami Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Powstańców Wielkopolskich byli Konrad Uryzaj, Czesław Rusek, Eugeniusz Kamieniewski. Obecnie tę funkcję sprawuje Marian Czerniak, który w swoim dzisiejszym przemówieniu przypomniał bogatą historię ogrodu. Mówił też o dokonanych w ostatnich latach inwestycjach. – W 2010 roku zakończyliśmy modernizację sieci energetycznej, polegającą na przebudowie istniejącej sieci energetycznej napowietrznej na kablową naziemną. Prawie cała robocizna była wykonywana przez działkowców jako prace społeczne na rzecz ogrodu pod nadzorem uprawnionego do tego elektryka, naszego działkowca – mówił Marian Czerniak. Odebrał on z rąk prezydenta Jacka Kowalskiego medal Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego dla ROD im. Powstańców Wielkopolskich. Sam również został uhonorowany tym medalem. Prezydent wyróżnił tym odznaczeniem również Macieja Kuźniewskiego, w którego Ośrodku Kultury Słowiańskiej „Gród” odbyła się dzisiejsza uroczystość.

— Dobrze, że Rodzinne Ogrody Działkowe są, że nie dają się manipulować. Próby zmian strukturalnych niektóre partie podejmowały już kilka razy i próbowały wbrew woli użytkowników ogrodów działkowych zmieniać to, co dobrze funkcjonuje. Tak nie można – mówił prezydent Jacek Kowalski. – Serdecznie gratuluję tego jubileuszu. Ogromnie cieszy, że jest grupa osób, które od początku użytkują działki.

Z kolei wicestarosta Robert Andrzejewski życzył działkowcom kolejnego zacnego jubileuszu. – Wielu to przeszkadza, że milion ludzi jest zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców. Ale doskonale wiadomo, że bez silnej reprezentacji pojedyncze ogrody niewiele by zdziałały. Stąd ustawa z 2005 roku, stąd wielokrotne zmiany tej ustawy na niekorzyść Rodzinnych Ogrodów Działkowych – mówił natomiast poseł Tadeusz Tomaszewski. – Uważam, że działkowcom należy się spokój i prawo do odpoczynku oraz zbioru warzyw i owoców – dodał.

W uroczystości wzięli również udział Hieronim Mieszała i Zdzisław Stankowiak, członkowie prezydium Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu oraz Józef Kaczmarek, wiceprzewodniczący Okręgowej Komisji Rozjemczej PZD w Poznaniu. Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono również odznaczenia Polskiego Związku Działkowców. Złotą odznaką uhonorowany został Józef Dynowski. Srebrne odznaki odebrali Tomasz Zieliński i Stanisław Siatkowski. Życzenia działkowcom złożyli również przedstawiciele innych ogrodów działkowych z Gniezna i okolic.

Z okazji jubileuszu wyróżniono także działkowców, będących użytkownikami od 1961 roku, czyli od początku istnienia ogrodu. W tej grupie znaleźli się Janina i Stanisław Malinowscy, Janina i Mieczysław Wardęgowie, Krystyna Urbańska, Jadwiga Składanowska i Marianna Kwiatkowska. Otrzymali oni również zaproszenie do Urzędu Miejskiego na specjalne spotkanie z prezydentem. Grupa piętnastu działkowców odebrała tez wyróżnienia z okazji trzydziestolecia Polskiego Związku Działkowców. Po oficjalnej części jubileuszowych obchodów działkowcy zasiedli do wspólnego stołu, by skosztować m.in. jubileuszowego tortu.

 

 

Jubileusz 50–lecia ROD im. Michała Drzymały w Rakoniewicach – 1 lipca 2011 r.

Przygotowania do Jubileuszu rozpoczęliśmy 5 lat wcześniej, zbierając materiały do utworzenia kroniki Naszego Rodzinnego Ogrodu Działkowego, by utrwalić minione lata historii POD – ROD. Jako sekretarz organizacji podjęłam się tego wyzwania. Było Mi bardzo trudno gdyż nie byłam mieszkanką Rakoniewic. Nie znałam działkowców, a dokumentów dotyczących  początkowych lat działalności POD było mało. Wiem że w związku z brakiem dokumentów kronika nie spełnia oczekiwań wielu starszych ludzi, z czasu pierwszych lat ogrodu. Obecnie aktualizuję kronikę na bieżąco. Rok przed uroczystością – jako Prezes ROD  pisałam projekt przebiegu uroczystości oraz projekt o dofinansowanie do Urzędu Miasta i Gminy w Rakoniewicach, do Okręgowego Zarządu w Poznaniu oraz do Starostwa w Grodzisku Wlkp. Dziewięć miesięcy wcześniej wysłałam wnioski o Odznaczenia dla Zasłużonych Działkowców. Zimą 2011 roku przycinaliśmy drzewa by było bezpiecznie na naszym ogrodzie. Wieloletni konkurs na Najpiękniejszą Działkę w bieżącym roku przeprowadziliśmy wcześniej niż zwykle. W wyniku przeglądu działek na Jubileusz 50-lecia ROD wyłonione zostały osoby z najdłuższym stażem działkowca. Odtworzyliśmy mini galerię zdjęć w antyramach pożyczonych z Muzeum Pożarnictwa. Malowaliśmy siatkę ogrodzeniową, remontowaliśmy biuro, magazyn i ubikacje. Z okazji 50 lat ROD powstał obelisk pamiątkowy w podzięce żywym i zmarłym Działkowcom. Ogród Nasz pozyskał nowych działkowców – jednocześnie stał się piękniejszy. Działkowcy licznie włączyli się do prac porządkowych. Uroczystość przy słonecznej pogodzie zaplanowana została na placu zabaw ROD, a na wypadek deszczowej pogody w Warsztatach Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia  Serce. Ostatecznie Dzień Sportu dla dzieci odbył się na terenie ROD. Główna uroczystość z powodu deszczu została przeniesiona do sali widowiskowej w siedzibie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Serce. Stół szwedzki przygotował kucharz z pomocą instruktorów z WTZ, członkinie ogrodu upiekły 20 blach ciasta oraz obsłużyły bufet i kuchnię. Impreza była otwarta dla mieszkańców Rakoniewic, gdyż została dofinansowana z Urzędu Miasta i Gminy. Nam pozostał odnowiony ogród i wiara w pomoc członków ROD. Tylko w jedności siła .

Teresa Franecka

Prezes ROD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

II Kongres PZDII Kongres PZD
II Kongres PZDII Kongres PZD
II Kongres PZDII Kongres PZD
II Kongres PZDII Kongres PZD
II Kongres PZDII Kongres PZD
Drzewko kongresoweDrzewko kongresowe
Drzewko KongresoweDrzewko Kongresowe
Drzewko KongresoweDrzewko Kongresowe
75-Lecie ROD im. Niedziałkowskiego75-Lecie ROD im. Niedziałkowskiego
75-Lecie ROD im. Niedziałkowskiego75-Lecie ROD im. Niedziałkowskiego
75-Lecie ROD im. Niedziałkowskiego75-Lecie ROD im. Niedziałkowskiego
Dni Działkowca w ROD im. mjr Dobrzyckiego w ObornikachDni Działkowca w ROD im. mjr Dobrzyckiego w Obornikach
Dni Działkowca w ROD im. mjr Dobrzyckiego w ObornikachDni Działkowca w ROD im. mjr Dobrzyckiego w Obornikach
Dni Działkowca w ROD im. mjr Dobrzyckiego w ObornikachDni Działkowca w ROD im. mjr Dobrzyckiego w Obornikach
Okregowe Dni działkowca - LesznoOkregowe Dni działkowca - Leszno
Okręgowe Dni Działkowca - LesznoOkręgowe Dni Działkowca - Leszno
Okręgowe Dni działkowca - LesznoOkręgowe Dni działkowca - Leszno
Okręgowe Dni działkowca - LesznoOkręgowe Dni działkowca - Leszno
Okręgowe Dni działkowca - LesznoOkręgowe Dni działkowca - Leszno
50-Lecie ROD im. Drzymały w Rakoniewicach50-Lecie ROD im. Drzymały w Rakoniewicach
50 -Lecie ROD im. Drzymały w Rakoniewicach50 -Lecie ROD im. Drzymały w Rakoniewicach
50-Lecie ROD im. Drzymały w Rakoniewicach50-Lecie ROD im. Drzymały w Rakoniewicach