Narady i Komisje

Narada Prezesów ROD - 16 kwietnia 2013 r.

Przedstawiciele rodzinnych ogrodów działkowych Okręgu Poznańskiego spotkali się dnia 24 kwietnia 2013 r., aby omówić aktualną sytuację prawną ogrodów działkowych oraz Polskiego Związku Działkowców. W spotkaniu  uczestniczył zastępca pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej mec. Tomasz Terlecki. Rozpoczynając naradę prezes OZ dr inż Zdzisłąw Śliwa wraz z mec. Terleckim wręczyli przedstawicielom najbardziej zasłużonych ogrodów działkowych dyplomy podziękowania za podpisy zebrane na listach poparcia pod obywatelskim projektem ustawy o rod. Wśród wyróżnionych znaleźli się ROD im. K. Świerczewskiego w Nowym Tomyślu oraz ROD Złotowska II i ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu. Ilości podpisów zebranych w tych ogrodach oscylowały w granicach 1500. Wyróżniono także 10 innych ROD, które zebrały o wiele więcej, czasami nawet 4-6 razy więcej podpisów niż liczba działkowców w  ogrodzie. 

Naradzie przewodniczył Prezes OZ PZD, który  w początkowej części spotkania omówił szczegółowo przebieg posiedzenia Sejmu RP z dnia 17 kwietnia br. podczas którego miało miejsce pierwsze czytanie zarówno projektu obywatelskiego, jak i trzech projektów poselskich – Solidarnej Polski, SLD oraz Platformy Obywatelskiej. Prezes, jako bezpośredni obserwator wydarzeń w Sejmie przedstawił relację z tego co mówiono z trybuny sejmowej, reakcje innych partii politycznych zarówno na projekt obywatelski, jak i na inne projekty partyjne, a w szczególności na projekt Platformy Obywatelskiej, który budzi wśród działkowców tak wiele kontrowersji.  Aspekty prawne projektu ustawy o ogrodach działkowych zaproponowane przez Platformę Obywatelską, które mogą zagrozić bytowi wielu ogrodów działkowych oraz odebrać nabyte przed wielu laty prawa działkowców do użytkowania działek, własności altan i nasadzeń, a także ułatwić procedury likwidacji ogrodów przedstawił mec. Tomasz Terlecki. W swojej wypowiedzi,szczegółowo omówił skutki prawne i organizacyjne, z którymi musiałyby borykać się ogrody działkowe, gdyby weszła w życie ustawa proponowana przez Platformę Obywatelską. Najważniejsze skutki prawne wprowadzenia przepisów wskazanych w projekcie ustawy o ogrodach działkowych proponowanych przez PO to – likwidacja PZD, a co za tym idzie jego jednostek organizacyjnych – Rodzinnych Ogrodów Działkowych i ich organów, jednostek terenowych oraz jednostek krajowych. W wyniku tego przestanie obowiązywać Statut PZD i Regulamin ROD, przestaną istnieć poszczególne ogrody działkowe jako zorganizowana całość. W związku z likwidacja PZD wszystkie ogrody działkowe stracą aktualnie posiadane prawa do gruntów uwidocznione dziś w księgach wieczystych, zarówno te posiadających użytkowanie zwykłe, jak i wieczyste. Szczegółowe informacje dotyczące stanu gruntów ROD Okręgu Poznańskiego oraz ich ewentualną przyszłość według projektu Platformy Obywatelskiej przedstawił członek OZ – Hieronim Mieszała. Według wstępnego rozeznania wiele ogrodów działkowych naszego okręgu uległoby likwidacji z uwagi na brak zapisów w mpzp o przeznaczeniu gruntów pod ogrody oraz z powodu rodzczeń do gruntów. Można oczekiwać, że w ciągu 2 lat te ogrody zostaną przez włąściciela gruntu zlikwidowane. 

W dyskusji zabralo głos szereg przedstawicieli ogrodów działkowych. Jako pierwszy wystapił przedstawiciel ROD Wichrowa w Poznaniu Władysław Balcerzak, który  pytał o dalszy sposób prac w komisjach sejmowych nad projektami ustaw oraz stwierdził konieczność bacznego obserwowania prac i informowania o ich przebiegu działkowców. Z oburzeniem komentował projekt PO Janusz Łubiński z Mosiny, który pytał czy w państwie prawa można okradać z majątku wypracowanego przez działkowców ludzi i Związek. W podobnym tonie wypowiadał się Franciszek Tomczak, który stwierdził, że należy zdecydowanie popierać projekt obywatelski i dążyć, by stał on sie podstawą przyszłego prawa. Wiele mówiono o sposobie informowania przez PO o swoim projekcie, szczególnie o spotkaniu posła Huskowskiego w Środzie Wlkp. oraz o roli wrogich stowarzyszeń, które próbują siać zamęt w srodowisku działkowców i są wspierani przez niektórych polityków, np. posłankę Lidię Staroń. O pojawianiu się trendów zawiązywania stowarzyszeń w ogrodach mówiła Krystyna Stachowiak z Poznania, w której ogrodzie pojawiłą się taka inicjatywa. Odpowiedzią na takie działanie będzie zwołanie nadzwyczajnego zebrania ROD, podczas którego zostanie wyjaśniona sytuacja prawna ogrodu i mozliwości funkcjonowania w nim stowarzyszenia założonego przez grupkę działkowców. Obok pozytywnych wypowiedzi zwracającch uwagę na potrzebę jedności i kumulowania wysiłków na rzecz  pozyskiwania parlamentarzystów , zwłaszcza z komisji sejmowych, które będą pracowały nad projektami i oczekiwaniu, że projekt obywatelski będzie wiodącym, znalazł się też głos z ROD Żwirki i Wigury poddający w wątpliwość zasadność utrzymania Związku oraz skuteczność jego działania w minionym okresie. Odnieśli sie do niego zarówno prezes OZ jak i mec Terlecki, którzy wyjasnili zakres prac  prowadzonych przez organy Związku.

W końcowej fazie spotkania prezes OZ przedstawił najważniejsze w obecnym czasie zadania dla Związku oraz ogrodów działkowych, co wiąże się m. in. z zamanifestowaniem w całym kraju poglądów działkowców. Z tego względu za konieczne uznano oflagowanie wszystkich ROD oraz wywieszenie w miejscach widocznych benerów o treści odzwierciedlających stosunek działkowców do projektu obywatelskiego oraz innych projektów. Ważne są także liczne spotkania z posłami, bo to od nich właśnie będzie zależała teraz przyszłość ogrodnictwa działkowego w Polsce, a także spotkania i rozmowy z działkowcami, aby uświadomić społeczeństwo działkowe o aktualnej sytuacji oraz możliwej przyszłosci ogrodów działkowych.

Dalszej części narady poświęconej sprawom organizacyjnym przewodniczył wiceprezes OZ – Jerzy Kucznerowicz. Omówiono na niej miedzy innymi nowe regulacje dotyczące wywozu odpadów komunalnych w związku z nową ustawą regulującą te kwestie, która wchodzi w życie w lipcu br. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”. Ostatni punkt programu zawierał przypomienie przedstawicielom ROD z Poznania o corocznym konkursie „Zielony Poznań”, który organizowany jest przez Urząd Miasta Poznania oraz zawiadomienie o spotkaniu, które UM organizuje dla ogrodów działkowych  dnia 22 maja 2013 roku w siedzibie UM na Placu Kolegiackich.

AK

 

 

Konferencja Okręgowa Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu obradowała 21 sierpnia 2012r w Poznaniu w sali klubu Angello na poznańskiej Wildzie. W Konferencji uczestniczyłó 242 prezesów  Rodzinnych Ogrodów Działkowych, członkowie Okręgowego Zarządu PZD,  Okręgowej Komisji Rewizyjnej, Okręgowej Komisji Rozjemczej oraz  zaproszeni goście. Na obrady przybył Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny, a Prezesa PZD reprezentował dyrektor biura KR PZD Bartłomiej Piech. 

Otwarcia Konferencji dokonał Prezes Okręgowego Zarządu Poznańskiego PZD Zdzisław Śliwa. Obradom przewodniczył wiceprezes OZ PZD Sylwester Chęciński. 

Sytuacja działkowców i ogrodów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz dyskusja nad kierunkami działania w celu zminimalizowania skutków wyroku dotykającego całe środowisko działkowców , a także przygotowania do Nadzwyczajnego X Zjazdu Delegatów PZD zdominowały obrady Konferencji. 

W referacie programowym Prezes OZ PZD dr Zdzisław Śliwa przedstawił skutki wyroku Trybunału dla działkowców i ogrodów, które pogorszą warunki korzystania z działek, powiększają zagrożenie likwidacjami ogrodów także na cele komercyjne,   ułatwiają byłym właścicielom wywłaszczanym w przeszłości przez polskie państwo odbieranie działkowcom ogrodów i działek nawet bez potrzeby wypłaty odszkodowań  i przede wszystkim  ograbiają polskich działkowców ze swej niezależnej samorządnej organizacji, jaka jest Polski Związek Działkowców. W tych warunkach priorytetem staje się zachowanie jedności działkowców, którzy, jak podkreślali to zabierający głos w dyskusji uczestnicy obrad, tylko w jedności będzie można obronić byt ogrodów i prawa działkowców.  Prezes OZ PZD przedstawił koncepcje działań Związku i ogrodów w nadchodzącym okresie. Wiele uwagi poświęcono potrzebie przygotowaniu obywatelskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych, która to ustawa powinna zostać uchwalona w ciągu 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku. Tymczasem prace nad projektem ustawy nie mogą nabrać tempa, głównie z powodu braku pisemnego uzasadnienia  wyroku przez Trybunał Konstytucyjny pomimo, że od jego ogłoszenia upłynął już ponad miesiąc. Tym samym wzrastają obawy, że organy państwa mogą celowo nie zdążyć uchwalić ustawy i wtedy pełnie uprawnień do decydowania o losach ogrodów uzyskają gminy, jako właściciele gruntów na których leżą ogrody działkowe. Szeroko problemy tworzenia projektu ustawy oraz organizowania się ogrodów w podmioty prawa na bazie ustawy o stowarzyszeniach omówił mecenas Bartłomiej Piech, który przypomnijmy, bronił ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych przed Trybunałem.  Prezydent Miasta Ryszard Grobelny po raz kolejny zapewnił, że miasto tworzy warunki rozwoju i funkcjonowania ogrodnictwa i dobrze współpracuje z silnym partnerem , jakim jest Polski Związek Działkowców. Zapewnił, że miasto będzie nadal tworzyć pozytywna aurę wokół ogrodnictwa działkowego. Odnosząc się do stanowiska Związku Miast Polskich, kontestowanego zwłaszcza przez poznańskich działkowców stwierdził, że Związek Miast Polskich  jest demokratyczną organizacją , w której ścierają się różne stanowiska, nie zawsze podzielające wizję ogrodnictwa reprezentowaną przez Miasto Poznań. Prezydent zwrócił się również do środowiska o wsparcie obywatelskiego projektu ustawy o samorządach, który to projekt ma poprawić  sytuacje finansową polskich miast.

W dyskusji wzięło udział 14 uczestników Konferencji. Dyskutanci poruszyli temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego, przyszłości ogrodów i forma prawnej w której miałyby funkcjonować i  przede wszystkim kształt obywatelskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych. Zgłoszono oczekiwanie na zaprezentowanie projektu i potrzebę debaty nad projektem oraz pilne jego zgłoszenie do Sejmu RP, który winien pracować nad projektem z udziałem przedstawicieli wnioskodawców.   Na szereg pytań związanych z tymi problemami odpowiadali  pan  Bartłomiej Piech i prezes Zdzisław Śliwa.

Konferencja wybrała 15 delegatów na Nadzwyczajny  Zjazd Związku oraz przyjęła następujące dokumenty Konferencji:

  1. Stanowisko Konferencji w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11.07. 2012r.
  2. Stanowisko Konferencji w sprawie przyszłości i jedności ruchu ogrodnictwa działkowego
  3. Stanowisko Konferencji w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych
  4. Apel  Konferencji  do Parlamentarzystów Sejmu i Senatu RP
  5. Stanowisko Konferencji w sprawie ataków medialnych na tradycję i funkcję rodzinnych ogrodów działkowych oraz na organizację działkowców – Polski Związek Działkowców i jego struktury
  6. Podziękowania  dla  działkowców, organów PZD rodzinnych ogrodów działkowych Okręgu Poznańskiego za zaangażowanie w obronę wartości i praw zapisanych w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych
  7. Stanowisko Konferencji w sprawie zaangażowania samorządów w obronę ogrodów działkowych
  8. Podziękowania uczestników Konferencji dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego za zgłoszenie zdania odrębnego do wyroku z dnia 11 lipca 2012r. w sprawie ustawy o rod.

 

 TAD

 

 

W dniu 7 sierpnia 2012 roku odbyło się posiedzenie Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu oraz narada Prezesów ROD z całego okręgu. W obradach OZ oraz naradzie uczestniczył  Prezes Polskiego Związku Działkowców –  Eugeniusz Kondracki oraz Przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD –  Wiesław Szczepański.

W naradzie uczestniczyli członkowie Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu oraz Prezesi 248 ogrodów działkowych, co daje frekwencję prawie 80%. Naradę prowadził Prezes OZ PZD w Poznaniu –  dr inż. Zdzisław Śliwa.

Tematem przewodnim była aktualna sytuacja Działkowców, ogrodów i Związku w obliczu wydanego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego RP z dnia 11 lipca br. w sprawie Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 8 lipca 2005 r.

W trakcie narady omówione zostały szczegółowo  skutki wyroku Trybunału i jego skutki w stosunku do ogrodów działkowych i wszystkich członków PZD – działkowców, a także  dalsze działania  Związku w obronie rodzinnych ogrodów działkowych.

Zapoznano uczestników z ustnym uzasadnieniem orzeczenia Trybunału oraz wniesionymi zdaniami odrębnymi sędziego Marka Kotlinowskiego oraz Andrzeja Wróbla.

Uznano, iż wydany przez Trybunał wyrok wbrew temu co głoszą przedstawiciele Trybunału, politycy i wybrane media, dotyka nie tylko PZD, ale przede wszystkim polskich działkowców.  Wielkopolscy działkowcy odebrali wyrok Trybunału jako bezprecedensową ingerencję w ustawę, dobrze służącą ogrodom i działkowcom, dostrzegając w wyroku próbę arbitralnego rozstrzygania o przyszłości ogrodów, co nie należy do uprawnień Trybunału.

Podczas narady o aktualnej sytuacji działkowców mówił zarówno Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, jak i Prezes OZ – Zdzisław Śliwa. Prezesi przedstawili  konsekwencje wyroku na naszą ustawę oraz plany działania Związku w obronie działkowców. Omówiony został również pomysł stworzenia projekty obywatelskiego nowej ustawy o ogrodach działkowych.

Na naradzie podjęte zostało Stanowisko  Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu z dnia 7.08.2012r. w sprawie skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca br. dla wielkopolskich ogrodów i działkowców podpisane przez wszystkich jej uczestników.

 

 

 

Poniżej znajdują sie pliki do pobrania dotyczące pracy OZ w Poznaniu

Zapraszamy do zapozania sie z nimi:

Narada Prezesów z Leszna, Rawicza, Kościana i Gostynia

Narada w Szamotułach

Narada Prezesów ROD w oczekiwaniu na werdykt TK

Byliśmy, jesteśmy i będziemy w mediach

Informacja z przygotowania OZ do walych zebrań w 2012 roku

Kolegium Prezesów z Rawicza

Narada obsługujacych walne zebrania

Szkolenia aktywu

Informacje z kolegium prezesów w Lesznie