Posiedzenia OZ

Posiedzenie OZ - 8 sierpnia 2013

 

Nadzwyczajne Zebranie Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu odbyło się 8 sierpnia 2013 r. W spotkaniu  uczestniczyli członkowie OZ, Okręgowej Komisji Rewizyjnej i Rozjemczej a także przewodniczący powiatowych, gminnych i dzielnicowych kolegiów prezesów oraz zaproszeni goście. Posiedzeniu przewodniczył Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu Zdzisław Śliwa. Z ramienia Krajowej Rady PZD w zebraniu  OZ PZD uczestniczył  wiceprezes PZD Wincenty Kulik.

Prezes Zdzisław Śliwa przedstawił zebranym aktualną sytuację Związku, ogrodów działkowych i działkowców wynikającą z przyjęcia przez Nadzwyczajną  Podkomisję Sejmową projektu nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Projekt ustawy, który został stworzony po wniesieniu poprawek głównie Platformy Obywatelskiej do projektu obywatelskiego znacznie odbiega od pierwotnego, popartego przez blisko milion obywateli.

Najbardziej kontrowersyjne są artykuły dotyczące uwłaszczenia działkowców, wolnego obrotu działkami oraz zmiana rozdziału  dotyczącego przepisów przejściowych.

Zgodnie z art. 29 nowej ustawy działkowcy mogliby być uwłaszczeni na swoich działkach jednak tylko w przypadku jeżeli ROD posiada grunt na własność lub na użytkowanie wieczyste. Działkowcy będą wobec powyższego podzieleni na trzy kategorie: działkowcy- właściciele, działkowcy – użytkownicy wieczyści oraz działkowcy – dzierżawcy. W samym Poznaniu z 89 istniejących ogrodów użytkowanie wieczyste ma tylko 10 ROD, co stanowi 18%, zaś właścicielami swoich działek będzie mogło zostać ledwie 33 działkowców.  Reszta działkowców będzie musiała liczyć na umowę dzierżawy. Szeroko omówiono również kwestie wolnego obrotu działkami i braku możliwości kontroli zmiany użytkownika działki przez stowarzyszenie ogrodowe, a także wykreślenie informacji iż działkowiec powinien być osobą pełnoletnią.

Prezes omówił również zmiany wprowadzone do przepisów przejściowych ustawy, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności potwierdzania członkostwa oraz zwołania wyborów na wszystkich szczeblach stowarzyszenia  w ciągu dwóch miesięcy, co czyni to przedsięwzięcie niemożliwym do wykonania.

W dyskusji głos zabrało wiele osób, które odniosły się do zapisów w przyjętym projekcie ustawy  o ROD, głównie w sprawie uwłaszczenia działkowców i niekontrolowanego obrotu działkami. Franciszek Tomczak mówił, iż nie wyobraża sobie, że ustawa po takich zmianach może wejść w życie. Dzieli ona działkowców i praca zarządu ogrodu będzie  w znacznym stopniu ograniczona. Prezes ROD Rybojedzko Wiktor Siudziński wskazał na to,  iż  uwłaszczenie działkowców jest początkiem końca ogrodnictwa działkowego w Polsce.

Wiceprezes PZD  Wincenty Kulik mówił, iż trzeba dobrze się zastanowić nad tym w jakiej znaleźliśmy się teraz sytuacji, czy jest już ona przegrana czy walka nadal trwa...? W Sejmie były przecież 4 projekty, dwa z nich szczególnie groźnie dla działkowców. To tylko dzięki naszej walce, stanowiskom, listom, apelom projekty te nie zostały wzięte pod uwagę w pracach Podkomisji Sejmowej. Wiceprezes PZD wskazał również na ważny problem związany z proponowanym uwłaszczeniem działkowców. Proces uwłaszczenia jest bardzo trudny do realizacji i istnieje możliwość, iż takie rozwiązania zostały napisane tylko „pod publikę”.

Janusz Nowak – wiceprezes OZ PZD w Poznaniu  mówił o uwłaszczeniu sprzed lat jakie proponował PiS, wtedy uznano, ze jest to niemożliwe do realizacji i Sejm odrzucił ten projekt. Dziś znów do tego wracamy.

Józef Kasprzak – prezes ROD im. Świerczewskiego w Nowym Tomyślu wspomniał o spotkaniu z Radą Miejską w Nowym Tomyślu, która  jest co prawda za uwłaszczeniem działkowców, ale nie chce, aby odbyło się to bezpłatnie. A zmiany ustawy wprowadzone przez Podkomisję właśnie do tego prowadzą. Pomysł dzielenia mienia gmin przez posłów spotkał się już ze sprzeciwem Związku Miast Polskich. Przecież tereny ROD są zazwyczaj zlokalizowane na ich gruntach. Niech więc posłowie dzielą tym czym dysponuje skarb państwa, ale nie majątkiem gmin.

Uczestnicy spotkania podjęli trzy stanowiska, które zostały przekazane Prezydentowi RP, Premierowi, Marszałkowi Sejmu i posłom:

  1. Stanowisko w sprawie uwłaszczenia działkowców
  2. Stanowisko w sprawie wolnego obrotu działkami
  3. Stanowisko w sprawie przepisów przejściowych.

 

Posiedzenie OZ - 25 maj 2013

Drugie posiedzenie Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców  w roku 2013 odbyło się dnia 25 maja.  W posiedzeniu, poza członkami OZ, uczestniczyli przewodniczący powiatowych i dzielnicowych kolegiów prezesów ROD. Gośćmi obrad byli: Poseł na Sejm RP Tadeusz Dziuba, Radny Rady  Miasta Poznania  - Andrzej Bielerzewski oraz Dyrektor Departamentu Rolnictwa  i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – Marek Beer.

W początkowej części posiedzenia Prezes OZ – Zdzisław Śliwa przedstawił sytuację Związku i działkowców  oraz działania jakie są podejmowane w sprawie  przyszłej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.  Prezes OZ wspomniał, że na scenie regulacji prawnych w sprawie ogrodów działkowych bardzo dużo obecnie się dzieje, każdy tydzień przynosi nowe fakty. Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku z lipca 2012 roku zaznaczył, że ustawę o ogrodach działkowych należy zmienić i wyznaczył na to 18 miesięcy.  Czas jednak biegnie i nie zostało go za dużo, działkowcy liczą, że nowa ustawa powstanie do stycznia 2014 r. W kwietniu br. wszystkie cztery projekty ustaw złożone do laski marszałkowskiej zostały przekazane do dalszego procedowania. Powołano podkomisję specjalną, której przewodniczącym został poseł Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes OZ po raz kolejny przedstawił zebranym główne założenia projektu ustawy proponowanej przez Platformę Obywatelską – czyli stowarzyszenia w ogrodach działkowych, które będą w pełni poddane właścicielowi gruntu, na którym znajduje się ogród działkowy. To właściciel gruntu według założeń PO będzie decydował o „być albo nie być” obecnych ogrodów działkowych. Ciekawe ile ogrodów działkowych pozostanie....

Prezes zaznaczył, że Marszałek Sejmu wskazała, iż prace nad nową ustawą o ogrodach działkowych można rozpocząć dopiero, gdy będą przygotowane wszystkie niezbędne opinie prawne do 4 złożonych projektów. Biuro Analiz Sejmowych podaje, iż żaden z projektów nie jest wolny od wad.  Stosunek wielu partii politycznych, w tym Prawa i Sprawiedliwości, Ruchu Palikota, SLD oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego jest bardzo korzystny dla działkowców. Uznają oni, iż projekt obywatelski powinien być projektem wiodącym w dalszych pracach nad nową ustawą.

Stanowisko Platformy Obywatelskiej wobec obywatelskiego projektu ustawy jest  krytyczne. Głównym założeniem partii rządzącej jest likwidacja PZD, a tym samym przejęcie pełnej kontroli nad gruntami, na których zlokalizowane są obecnie ogrody działkowe. Obciążenie działkowców opłatami na rzecz gminy pogorszy warunki użytkowania działek dla tych działkowców, których ogrody przetrwają. Platforma Obywatelska twierdzi, że Trybunał Konstytucyjny  nakazał likwidację PZD. Zdania konstytucjonalistów w tej sprawie są podzielone. Trybunał pozostwił w ustawie zapisy o istnieniu PZD, nie może też przesądzać co do rozstrzygnięć, które muszą zapaść w procesie legislacyjnym. Większość działkowców domaga sie zachowania swojej organizacji, która powinna przejść ewolucyjne przekształcenia, by gwarantować działkowcom i ogrodom demokratyczną swobodę zrzeszania się i przynależności do stowarzyszenia zarządzającego ogrodem.

Prezes OZ wskazywał na wagę postawy wszystkich działkowców w tak trudnym dla nas okresie. Musimy teraz wspólnie walczyć o przetrwanie i przyszłość ogrodów działkowych. Mówił również o tym, że arena międzynarodowa działkowców również mówi i myśli o polskich działkowcach, ma to odzwierciedlenie m.in. w artykułach w Gartenfreund oraz w Biuletynie Biura Międzynarodowego.

Następnie Prezes przekazał wszystkim zebranym zadania dla struktur na najbliższy okres, w tym miedzy innymi – spotkania  z posłami i samorządowcami, spotkania z członkami komisji sejmowych oraz pikiety przed biurami PO w celu ukazania dezaprobaty dla propozycji zawartych w ich projekcie. Ważnym punktem na najbliższy czas jest manifestacja działkowców planowana na 5 czerwca br. W Poznaniu działkowcy manifestować będą pod Urzędem Wojewódzkim. Manifestacja ta ma mieć charakter pokojowy, ale zarazem ma w pełni ukazać, jaka jest wola działkowców w stosunku do przyszłej ustawy o ogrodach działkowych.

Po wypowiedzi Prezesa OZ rozpoczęto dyskusję. Franciszek Tomczak – prezes ROD Kopernika w Śremie oraz przewodniczący kolegium prezesów z tego regionu przestawił sprawozdanie z pikiety pod biurem PO, jaka miła miejsce w  Śremie  20 maja br. Działkowcy śremscy bardzo licznie zebrali się pod biurem PO, niestety nie udało im się spotkać tam żadnego z posłów. Franciszek Tomczak zapewnił również, iż działkowcy śremscy na pewno będą uczestniczyć licznie w manifestacji planowanej na 5 czerwca.

Członek OZ – Zdzisław Szkutnik mówił o tym jak bardzo społeczeństwo działkowców jest w obecnym czasie uwikłane w politykę. Wspomniał też o tym, jak w Polsce traktowane są projekty obywatelskie.

Prezes OZ przedstawił zebranym projekt stanowiska Okręgowego Zarządu w sprawie prac Sejmu RP nad nową ustawą o ogrodach działkowych. Wszyscy zebraniu udzielili pełnego poparcia dla ww. stanowiska (do pobrania – plik 1 , plik 2).

Następnie głos zabrał  Tadeusz Dziuba. Poseł wskazywał, iż partia polityczna którą reprezentuje wykazuje dużo sympatii dla Polskiego Związku Działkowców. Uważa on, że projekt obywatelski jest najlepszym rozwiązaniem dla działkowców oraz uznaje za sprawę priorytetową na dzień dzisiejszy obronę terenów na których zlokalizowane są ogrody działkowe. Najważniejsze jest, według Posła, aby działkowcy zachowali swoje dotychczasowe prawa. Poseł ocenił krytycznie projekt Platformy Obywatelskiej, który w jego mniemaniu jest bardzo groźny dla działkowców. Wskazał również na fakt, iż polityki w życiu nie da się uniknąć, widzą to teraz na swoim przykładzie wszyscy polscy działkowcy.

Następnie głos zabrał Janusz Cybichowski – przewodniczący Okręgowej Komisji Rozjemczej. W swojej wypowiedzi wskazał on na termin sześciu miesięcy jaki pozostał na ustanowienie nowego prawa dotyczącego ogrodów działkowych. Działkowcy obawiają się, że to za mało czasu. Zdanie to podtrzymał Prezes OZ mówiąc, iż zegar tyka i w styczniu może się okazać, iż zostaniemy bez jakiegokolwiek prawa.

Poseł Dziuba zauważył, iż „miecz czasu wisi nad głowami działkowców”. Ma on jednak nadzieję, że trudności da się pokonać, ale musimy być przygotowani na to, iż prawo powstanie na ostatnią chwilę.  

Prezes OZ wskazał na trud ogrodów działkowych oraz indywidualnych działkowców podczas zbierania podpisów poparcia pod obywatelskim projektem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Wręczono z tego tytułu dyplomy okolicznościowe Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej dla tych osób, które swoim trudem i pracą zebrały największą liczbę podpisów w Okręgu Poznańskim. Wśród nich znaleźli się: Halina i Stanisław Frohmberg, Jerzy Kucznerowicz, Zdzisław Stankowiak, Henryk Cieślik, Elżbieta Stefańska, Janusz Nowak, Dorota Zerba, Janusz Cybichowski oraz Pani Poseł Krystyna Łybacka, która z przyczyn osobiostych nie mogła uczestniczyć wspotkaniu. Było to już drugie wręczanie dyplomów uznania, wczesniej na spotkaniu ogrodów działkowych takie dyplomy otrzymały ogrody, które najbardziej efektywnie zbierały podpisy poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Dyrektor Marek Beer podziękował serdecznie za zaproszenie oraz obiecał, iż przekaże wszystkie zasłyszane dziś wiadomości Marszałkowi Wielkopolskiemu. Wskazał na to, iż ma nadzieję, że przy głosowaniu nad nową ustawa nie będzie obowiązywała dyscyplina partyjna, i że każdy z posłów będzie mógł zagłosować zgodnie  z własnym sumieniem.  Radny Andrzej Bielerzewski wspomniał o  bardzo dobrej, wieloletniej współpracę miedzy Prezydentem Miasta Poznania, a ogrodami działkowymi. Poznań był zawsze za ogrodami działkowymi, które są potrzebne miastu.

Prezes Zdzisław Śliwa wspomniał o ważnym dla miasta Poznania wydarzeniu, jakim będzie otwarcie nowego ogrodu działkowego ROD Euro 2012 na poznańskim Minikowie, które zaplanowano na 22 czerwca br.i na które juz zaproszono gości.

W dalszej części obrad  przedstawiono zbiorcze sprawozdanie finansowe z ROD za 2012 r oraz preliminarze finansowe ROD na rok 2013. Dokonano również oceny przebiegu kampanii sprawozdawczej w roku 2013r.

 

AK

 

Posiedzenie OZ – 13 marca 2013 r.

 

W Domu Działkowca ROD im. J. Mazurka obradowali 13 marca 2013r. członkowie Okręgowego Zarządu PZD wraz z przewodniczącymi powiatowych, gminnych i dzielnicowych kolegiów prezesów. W posiedzeniu uczestniczyli przewodniczący okręgowych komisji rewizyjnej i rozjemczej oraz zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Piotr Walkowski z PSL oraz dyrektor Departamentu Rolnictwa z  Urzędu Miasta Jan Marek Stachowiak. Pomimo zaproszenia 6 posłów Platformy  Obywatelskiej na spotkanie nie przybył żaden poseł. Wielka szkoda, bo działkowcy chcieli rozmawiać  o zamiarach partii rządzącej  w sprawie ustawy o ogrodach działkowych. Widać, że jeśli nie ma się nic do zaproponowania działkowcom, to lepiej zignorować zaproszenie... Ale czy na tym ma polegać sprawowanie mandatu poselskiego przez wybrańców narodu? Znaczna część posiedzenia zajęła sprawa przyszłości ogrodnictwa działkowego w naszym kraju w świetle oczekiwania na nową ustawę, która powinna stworzyć warunki do korzystania z działek na lata i która powinna zabezpieczyć ochronę prawną działkowcom i ogrodom. Tego oczekują polscy działkowcy, którzy poparli Obywatelski Projekt Ustawy ponad 920 tysiącami podpisów.  By projekt mógł być uchwalony musi powstać koalicja parlamentarna, która poprze projekt. Tymczasem do Sejmu RP trafił daleki od oczekiwań działkowców projekt Solidarnej  Polski (czytaj odświeżony nieznacznie projekt posła Dery z 2009r.) oraz zapowiadany jest równie niekorzystny projekt PO. Jedynie klub SLD złożył własny projekt zbieżny z Projektem Obywatelskim i oczekiwaniami działkowców. Dyskusja nad projektami zdominowała obrady po wprowadzeniu do tematu przez prezesa OZ PZD Zdzisława Śliwę. Zabierający głos Poseł Walkowski, który z ramienia PSL stał sie reprezentantem klubu do współpracy   z działkowcami jednoznacznie wsparł nasze dążenia i oczekiwania. Stwierdził m.in.: "Dziwię się, że kwestia przyszłości waszej „Zielonej Ojczyzny” jest przedmiotem walki politycznej. Przecież ogrody działkowe to wartość dodana do walorów miasta. Jak to się stało, że politycy niemal wszystkich partii podczas I Kongresu PZD zapewniali  z mównicy Sali Kongresowej o swoim poparciu dla działkowców i Związku? Ale to było przed wyborami parlamentarnymi... Mój klub nie zmienia poglądów na problemy ogrodnictwa działkowego pomimo zmiany kierownictwa partii. Opracowaliście własny projekt ustawy. Przekonałem kolegów z klubu, że nie ma potrzeby zgłaszać własnego projektu. Oczywistym jest, że może nastąpić potrzeba wniesienia korekt do projektu, ale jego zasadnicza treść nie powinna budzić kontrowersji. Uważam, ze wobec wielości projektów i wagi problemu powinna zostać powołana w Sejmie specjalna  komisja. Będę pracował w tej komisji z ramienia PSL. Spotykam się i będę nadal spotykać sie z działkowcami z Wielkopolski, ale też z Dolnego Śląska by w pełni wyrobić sobie pogląd na temat waszych oczekiwań. Jestem przekonany, że działkowcy obronią przyszłość swoich ogrodów działkowych". Poseł przekazał także pozdrowienia od ministra Stanisława Kalemby oraz Prezesa PSL Janusza Piechocińskiego. Wystąpienie Pana Posła zostało odebrane z satysfakcją i aplauzem zebranych na sali działkowców. Kolejni dyskutanci wypowiadali się z dużym emocjonalnym zaangażowaniem, podkreślając, że lekceważenie oczekiwań działkowców jest lekkomyślnością polityków i że czuja się oszukiwani przez niektóre partie polityczne. Prezes ROD im. Dobrzyckiego z Obornik Jan Molski  wypowiedział się za koniecznością dalszych spotkań z parlamentarzystami wszystkich ugrupowań, by przekonywać ich do naszych racji. Przekazał także pozdrowienia od posła Romualda Ajchlera.  Także Dyrektor Marek Stachowiak po raz kolejny zapewnił o życzliwości Miasta dla działkowców i potwierdził, że dla miasta jest korzystniejszym prowadzenie rozmów o ogrodach z jednym silnym partnerem niż z wieloma rozdrobnionymi organizacjami. Przekazał również pozdrowienia od Prezydenta Ryszarda Grobelnego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.  Prezes ROD im. A. Mickiewicza w Mosinie J. Łubiński w emocjonalnym wystąpieniu stwierdził, że działkowcy czują się okradani ze swojego dorobku, na który przez lata pracowali. Dyskutowano także nad opiniami wydanymi przez organa państwa do projektu Solidarnej Polski. Radca prawny OZ PZD w Poznaniu mec.Katarzyna Żyrko przedstawiła stanowiska wyrażone wobec projektu, które wykazały jego ułomności czy nawet wiele niekonstytucyjnych zapisów. Jest to dowód, że działkowcy mają rację oceniając negatywnie ten projekt.  Prezes ROD im M. Kopernika w Śremie Franciszek Tomczak podziękował Posłowi Walkowskiemu za zaprezentowane stanowisko i wyraził zadowolenie, że w osobie Pana Posła zyskujemy kolejnego oddanego sprawie sojusznika. Podkreślano także w dyskusji wagę kampanii sprawozdawczej w ROD, która powinna być kolejną okazją do zapoznawania działkowców z naszym projektem i innymi konkurencyjnymi projektami, ale także okazją do zdobywania dalszego poparcia dla Projektu Obywatelskiego, które powinno wyrażać się podejmowanymi stanowiskami, listami i apelami. Zebrani przyjęli dwa stanowiska: Apel do parlamentarzystów w sprawie poparcia projektu obywatelskiego oraz Stanowisko w sprawie projektu ustawy PO. (czytaj tutaj 1,2,3)

 

W drugiej części posiedzenia zebrani przyjęli sprawozdanie OZ za 2012r oraz  plan pracy i preliminarz finansowy na 2013r.  Załącznikiem do planu pracy jest Program Promocji Projektu Obywatelskiego Ustawy o ROD. Dyskutując nad programem działania Okręgu Zdzisław Szkutnik zwrócił uwagę na potrzebę dalszej prezentacji ogrodnictwa działkowego na forum naukowym oraz wyraził żal, że ubiegłoroczna inicjatywa Okręgu w sprawie organizacji ogólnopolskiej konferencji naukowej nie znalazła wsparcia ze strony KR PZD. Odnosząc się do działalności medialnej zaproponował opracowanie okręgowej gazetki działkowej, która mogłaby być wydana w formie elektronicznej z częstotliwością 1-2 wydań rocznie. Podniósł także problem koniecznej poprawy samorządności w niektórych ogrodach oraz potrzebę dalszych działań nad utrzymaniem funkcji działki i ogrodu.   Z wielką troską i obawą przyjmowano preliminarz finansowy wskazując na ciągle rosnące koszty obrony ogrodów w związku z coraz liczniejszymi roszczeniami byłych właścicieli, którzy dochodzą swoich roszczeń na drodze sądowej. I bez znaczenia jest dla sądów fakt, że winę za wprowadzenia na teren działkowców ponoszą najczęściej poprzednicy dzisiejszej władzy samorządowej, którzy wydawali wadliwe decyzje lokalizacyjne ogrodom. Nie zrezygnowano jednak w planach z ważnych działań promocyjnych, jak choćby działalność konkursowa, modernizacja działek i ogrodów, poprawa estetyki  i funkcjonalności Domów Działkowca. Sporo miejsca poświęcono sprawie kończącej się  budowy odtwarzanego ogrodu Euro 2012, w którym działki otrzymują nie tylko działkowcy ze zlikwidowanych przez miasto ogrodów, ale także działkowcy, którzy tracą swoje działki bez odszkodowań z ogrodów objętych roszczeniami osób prywatnych. Dla tych  ostatnich działkowców jest to jedyna rekompensata za utracony majątek, którą stara się im zapewnić Polski Związek Działkowców.

 

Opracował TAD

 

 

 Posiedzenie OZ – 15 grudnia 2012 r.

Członkowie Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu spotkali się w sobotę 15 grudnia br. by rozmawiać o przyszłości polskiego ogrodnictwa działkowego.  Na spotkanie przybyli goście: Posłanka na Sejm RP Krystyna Łybacka, radny Rady Miasta Poznania Andrzej Bielerzewski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Marek Beer, Dyrektor Wydziału Rolnictwa
i Gospodarki Żywnościowej Urzędu Miasta  Marek Stachowiak. Zebrani z żalem odebrali fakt, że pomimo licznych zaproszeń nie pojawił się nikt z parlamentarzystów innych ugrupowań. Nie chcemy wyciągać daleko idących wniosków, że sprawy ogrodów działkowych ich nie interesują…

Głównym tematem posiedzenia była  sprawa przyszłości polskiego ogrodnictwa działkowego, które wskutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego znalazło się w sytuacji konieczności  dokonania istotnych przemian.  Nadchodzący rok będzie szczególnie ważny. Sejm RP winien uchwalić nową ustawę
o ogrodach działkowych, która na lata powinna zabezpieczyć działkowców i ogrody działkowe
w ochronę prawną, gwarantującą spokojną uprawę działek.  Zebrani wysłuchali z zainteresowaniem informacji o pracach nad ustawą. Wielkim poparciem działkowców i przyjaciół ogrodnictwa cieszy się Obywatelski projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych opracowany przez działkowców i dla działkowców. Akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy trwa i już zebrano ponad 200 000 podpisów poparcia.  Działkowcy nie przestają nadal zbierać podpisów i liczą na kolejne liczne głosy poparcia, by pokazać parlamentarzystom , którzy zadecydują o losach projektu , jaka jest prawdziwa wola działkowców. Uczestnicy spotkania dostarczyli podczas obrad blisko 5 000 podpisów poparcia. Oceniono, że jeszcze w niektórych ogrodach działkowych akcja informacyjne w sprawie ustawy o ogrodach działkowych nie jest realizowana w sposób gwarantujący dotarcie z informacja do wszystkich działkowców. Zalecono, by w ogrodach odbyć w styczniku otwarte informacyjne  zebrania działkowców (załącznik – uchwała OZ).

Omówione zostały także inne projekty ustawy, które do tej pory ujrzały już światło dzienne.  Niezmiennie negatywnie ocenia się projekt Solidarnej Polski, który całkowicie odbiega od oczekiwań działkowców i jest nierealny, podobnie jak jego wcześniejsza wersja proponowana w 2009r. przez posła Derę.  Dobrze oceniana jest propozycja SLD i zapewnienia posłów tego klubu, że oni niezależnie od zgłoszonego własnego projektu nowelizacji ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych popierają projekt obywatelski i zbierają pod nim podpisy poparcia. Z zainteresowaniem zapoznali się uczestnicy spotkania z wstępną propozycją  projektu ustawy przygotowywanej przez klub parlamentarny PO pod kierunkiem posła Stanisława Huskowskiego. Niestety przedstawiony projekt odbiega od oczekiwań działkowców. Wbrew zapewnieniom polityków zdecydowanemu pogorszeniu ulegają dotychczasowe prawa działkowców, rosną koszty użytkowania działek, decyzja o przyszłości wielu ogrodów należeć będzie wyłącznie do właściciela terenu. Projekt przede wszystkim  wzmacnia samorządy lokalne i ogranicza działkowców.                                                                                                                                                                                                                                    

A miało być tak, że „działkowcom nie stanie się krzywda”. Jak widać słowo „krzywda” ma różne znaczenia…

Zebrani  przyjęli  3 stanowiska: 
- w sprawie przyszłości  polskiego ogrodnictwa działkowego,
- w sprawie prawa polskich działkowców do posiadania własnej organizacji,
- w sprawie założeń nowej ustawy o ROD przedstawionych przez PO.

Oprócz wiodącego tematu  Okręgowy Zarząd zajął się dalszym planem modernizacji działek w ogrodach, by poprawić ich wygląd, polepszyć standardy użytkowania i otwierać się na lokalne społeczności. Dobrym przykładem, rozwiązań jest kończąca się budowa nowego ogrodu działkowego Euro 2012, który będzie nowoczesny i otwarty dla społeczeństwa. Już przydzielone zostały działki przyszłym użytkownikom wywodzącym się ze zlikwidowanych na potrzeby miasta ogrodów działkowych. W toku posiedzenia omówiono także trudne dla Związku i działkowców sprawy roszczeń do terenów ogrodu, które rozstrzygane są przez sądy powszechne. Dominują wśród nich roszczenia z tytuły bezumownego korzystania z gruntów oraz żądania wydania terenów ogrodów bez woli wypłacanie rekompensat działkowcom za poniesione nakłady.

Opracował TAD

 

 

 

Posiedzenie Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu w dniu 26 maja 2012 r.

Drugie posiedzenie Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców  w roku 2012 odbyło się dnia 26 maja.  W posiedzeniu, poza członkami OZ, uczestniczyli przewodniczący powiatowych i dzielnicowych kolegiów prezesów ROD. Gośćmi obrad byli Dyrektor Wydziału Rolnictwa UM Poznania - Pan Marek Stachowiak, Radny Rady  Miasta Poznania – Pan Andrzej Bielerzewski, Przewodniczacy Rady Wojewódzkiej SLD  - Pan Wiesław Szczepański, przedstawiciel Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Pan Ireneusz Krzemiński, przedstawiciel biura poselskiego Pani Krystyny Łybackiej – pan Ryszard Zaczyński oraz przedstawiciel biura poselskiego Pana Posła Kalemby – Pan Józef Kasprzak. W zebraniu uczestniczył członek Prezydium Krajowej Rady PZD, Prezes Okręgu w Zielonej Górze –  Pan Marian Pasiński.

W obradach Okręgowego Zarządu uczestniczyła także Pani redaktor Anna Jarmuż z Głosu Wielkopolskiego

W początkowej części posiedzenia Prezes OZ przedstawił sytuację Związku oraz działkowców w związku z wyznaczeniem terminu rozprawy Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaskarżenia ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Prezes przestawił także jakie są działania Związku w obronie praw działkowców zapisanych w tej ustawie.

Prezes zaproponował odbycie  naraz z prezesami wszystkich ogrodów działkowych oraz aktywne włączenie się w planowany protest oraz wywieszenie flag, transparentów i haseł w obronie praw działkowych zapisanych w ustawie.

Członek Prezydium Krajowej Rady PZD podkreślił groźbę, jaka może wyłonić się z werdyktu Trybunału Konstytucyjnego dla przyszłości ogrodów działkowych. Przedstawił także działania Krajowej Rady w sprawie poinformowania wszystkich działkowców o obecnej sytuacji.

W trosce o przyszłość ogrodów działkowych zabrał także głos Pan Wiesław Szczepański. Poinformował On, iż wystosował apel do struktur wojewódzkich o podjecie stanowisk takich jakie podjęła Rada Wojewódzka SLD w  Poznaniu.

Działkowców poprał także Pan Ireneusz Krzemiński i zapowiedział, że wystąpi   w tej sprawie do organów Państwa.

Zebrani na posiedzeniu wystosowali pisma w sprawie obrony ustawy o rod do:

-         Apel do sędziów Trybunału Konstytucyjnego RP

-         List do Marszałek Ewy Kopacz w sprawie zmiany przedstawiciela Sejmu w Trybunale Konstytucyjnym

 

W dalszej części obrad przyjęto sprawozdania finansowe z ROD za 2011 oraz oceniono przebieg  kampanii sprawozdawczej z ROD w roku 2011.

Omówiono również program nowych szkoleń dla kandydatów na członków PZD oraz nawiązano do ogłoszonego na rok 2012 Programu Modernizacji Działek   w  Rodzinnych Ogrodach Działkowych oraz do przewidzianych z związku z tym programem przeglądów wszystkich działek w Okręgu Poznańskim.

 

 

Pierwsze posiedzenie Okręgowego Zarządu w kadencji 2011-2015

Okręgowy Zarząd PZD w Poznaniu obradował w ostatnią sobotę tj. 19 listopada 2011r. w składzie osobowym wybranym na Zjeździe Delegatów 10 września 2011r. Posiedzenie otworzył i prowadził wiceprezes OZ Sylwester Chęciński, który przypomniał o ustaleniach II Kongresu PZD i konieczności wdrażania przez działkowców w życie podjętych tam apeli i stanowisk. II Kongres PZD był głosem działkowców sprzeciwiających się próbom zmiany obowiązującej od 2005 roku ustawy o rod, która pozwala na istnienie i rozwój ogrodów działkowych w Polsce, ale również broni praw samych działkowców. Istotna rolę w obronie obowiązującego prawa mają działkowcy, którzy mogą swój sprzeciw wyrażać w bezpośrednich stanowiskach skierowanych do władz państwowych decydujących o kształcie regulacji prawnych. Obrona obowiązującej ustawy o rod wynika z zaskarżenia przez I Prezesa Sądu Najwyższego ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego. Do tego wątku oraz kwestii istnienia rodzinnych ogrodów działkowych odnieśli się również zaproszeni goście, wśród których obecni byli Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny, radny sejmiku Wojewódzkiego Waldemar Witkowski, radny miasta Poznania Andrzej Bielerzewski oraz Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Urzędu Miasta Poznania Marek Stachowiak. Krajową Radę PZD reprezentowała Mariola Kobylińska – kierownik Wydziału Gospodarki Gruntami. Prezydent Ryszard Grobelny w swoim wystąpieniu po raz kolejny podkreślił istotną rolę rodzinnych ogrodów działkowych jako miejsc zieleni w przestrzeni Poznania służącym jego mieszkańcom. Podkreślił dobrą współpracę z OZ PZD w Poznaniu w sprawach regulacji prawnych gruntów zajmowanych przez ROD na terenie miasta. Potwierdzeniem pozytywnych działań władz miasta jest plan tworzenia nowego ogrodu działkowego w rejonie Naramowic. Obecnie na Minikowie odtwarzany jest ogród działkowy za zlikwidowany na potrzeby infrastruktury stadionu ROD „Ustronie”. Prezydent Ryszard Grobelny zapewnił działkowców o swoim wsparciu w sprawy ogrodów działkowych i zadeklarował swój udział we wszystkich ważnych dla ogrodów wydarzeniach. Od razu ze strony członka Prezydium Krajowej Rady PZD padło zaproszenie na zbliżający się Krajowy Zjazd Delegatów w Warszawie.

W drugiej części posiedzenia OZ przyjął uchwałę zatwierdzającą na kadencję 2011-2015 pracę dziewięciu komisji i jednego zespołu. Należą do nich komisja: oświaty i szkolenia, polityki społecznej, inwestycyjno-techniczna, ekologiczna, konkursowa, odznaczeń, skargi zażaleń, ds. bezpieczeństwa, ds. kolegiów prezesów oraz zespół ds. mediów. Okręgowy Zarząd zatwierdził również wymagane statutem Polskiego Związku Działkowców uchwały podjęte przez Prezydium OZ PZD w Poznaniu. Zebrani na posiedzeniu wystosowali także stanowisko w sprawie znaczenia II Kongresu PZD dla przyszłości polskiego ogrodnictwa działkowego.

W dyskusji podniesiono przede wszystkim sprawę potrzeby przestrzegania i egzekwowania prawa związkowego na wszystkich szczeblach organów PZD co jest niezbędnym czynnikiem do egzekwowania prawa PZD przez Zarządy ROD w ogrodach.

Magdalena Klessa